moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W obronie Lwowa

O Dywizjonie 303 słyszał każdy Polak. Piloci legendarnego dywizjonu kontynuowali tradycję 111 Eskadry Myśliwskiej. To właśnie oni w 1939 roku posłali na ziemię niejednego Messerschmitta. 111 Eskadra Myśliwska kontynuowała zaś tradycję 7 Eskadry Myśliwskiej - a jej dokonania były nie mniej spektakularne.

W 95. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, 28 czerwca 2015 roku , o godzinie 12:00, w sali kinowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się premiera najnowszej gry edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „7”.

„7” jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy atakuje potężną bolszewicką Armią Konną, dowodzoną przez Siemiona Budionnego. Drugi dowodzi 7 Eskadrą Myśliwską, im. Tadeusza Kościuszki, złożoną w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim. Lotnictwo skupia cały swój wysiłek na opóźnianiu marszu 1. Armii Konnej, by dać bezcenny czas na ściągnięcie posiłków do obrony Lwowa. Nieustannie ponawiane są bombardowania i ostrzał bolszewickich kolumn z karabinów maszynowych. Ataki te wywołują panikę w szeregach wroga i dezorganizują jego poczynania. Nieprzyjacielska obrona przeciwlotnicza jednak nie próżnuje, grzmią działa i biją ciężkie karabiny maszynowe. Bitwa lwowska toczy się w połowie sierpnia 1920 r. równolegle do bitwy warszawskiej. Los wojny wisi na włosku. Z każdym dniem Armia Czerwona zbliża się do Lwowa, ale sformowane niedawno polskie lotnictwo przeżywa swoje wielkie dni...

Gra ukazuje zapomniane początki legendy, której ostatni rozdział dopisali lotnicy Dywizjonu 303. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy dowódca 7 Eskadry był twórcą znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa – szachownicy. Że słynne pasiasto-gwiaździste godło, którego używał potem Dywizjon 303, zostało zaprojektowane właśnie przez amerykańskich ochotników. Że przyjechali oni do Polski, by spłacić amerykański dług wdzięczności za Kościuszkę i Pułaskiego. Że w sierpniu 1920 roku 16 polskich samolotów powstrzymało marsz na Lwów 17-tysięcznej hordy bolszewików. Że sława tej eskadry była tak wielka, że jej wyczynom poświęcono największą superprodukcję filmową przedwojennej Polski – film pod tytułem – a jakże! – „Gwiaździsta Eskadra”. Że jej lotnicy dali się we znaki bolszewikom do tego stopnia, że po 1945 r. wywieźli oni z Polski wszystkie zachowane kopie tego filmu. Że pomysłodawca i organizator tej eskadry, Merian Cooper po wojnie został producentem filmowym i twórcą jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina – „King Konga”. Że… - tak można by wymieniać jeszcze długo!

Gra „7” rozwija zasady sprawdzone w grach „111” i „303” wydanych w latach 2013 i 2010. „Bardzo lubię szybkie dwuosobowe pojedynki, w których do wygranej potrzebna jest zarówno umiejętność logicznego myślenia, jak i szczęście. Moim wkładem do tego gatunku jest wydana przez IPN seria gier lotniczych o rosnącej asymetrii. „303” jest trochę asymetryczna i uchodzi za dobrą. „111” jest bardzo asymetryczna i mówią, że jest lepsza. „7” jest totalnie asymetryczna.” – mówi Karol Madaj, współautor gry. „Wojna polsko-bolszewicka przypadała na pionierskie czasy polskiego lotnictwa. Dwupłatowe aeroplany o drewnianej konstrukcji osiągały prędkość do 220 km/h. Wyposażone były w dwa karabiny, które niestety często się zacinały. Otwarta kabina pilota umożliwiała zrzucanie bomb ręcznie przez burtę. Uzbrojeni w taki sprzęt myśliwcy walczyli z kawalerzystami, którzy z kolei samoloty widzieli często po raz pierwszy w życiu. Plująca ogniem maszyna mogła skutecznie rozproszyć bolszewickie pułki i opóźniać ich marsz. Bolszewicy znaleźli jednak sposób. Wokół przygotowanych do strzału karabinów krążyli jeźdźcy wzbijając kurzawę. Pilot widząc tumany pyłu atakował rzekomo galopujące oddziały i wpadał w zastawioną pułapkę. Z pewnością były to bardzo widowiskowe walki.” – dodaje Madaj.

Grę będzie można kupić w punktach sprzedaży IPN i w dobrych sklepach z grami planszowymi.

Premierę poprzedzi edukacyjna kampania reklamowa w warszawskich tramwajach i autobusach MZA. Podczas trwania całego Małopolskiego Pikniku Lotniczego będzie można zagrać w wielkoformatową wersję gry „7” (a także spróbować swoich sił we wcześniejszych grach, czyli „111” i „303”). Uroczysta prezentacja gry z wykładem multimedialnym i udziałem zaproszonych gości odbędzie się w drugim dniu trwania Pikniku, w niedzielę 28 czerwca, w godzinach 12.00-13.30 w Sali Kinowej Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie gry.

PZ

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Spadochroniarze na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowe śmigłowce kawalerii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W rezerwie pasywnej będą oceny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
„Avenger” na Monte Cassino
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lekcje z frontu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będą kolejne „Daglezje-P”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO