moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej rezerwistów przejdzie ćwiczenia

Armia przeszkoli w tym roku 1900 rezerwistów więcej niż wcześniej planowano. Z sześciu tysięcy do dziewięciu wzrósł także limit dla ochotników do służby przygotowawczej. MON przygotowało już w tej sprawie zmianę przepisów. Na ćwiczenia będą się mogły zgłosić też osoby, które nie są żołnierzami rezerwy, lecz przeszły kwalifikację i mają kategorię „A”.

Liczbę osób, które wojsko może powołać do czynnej służby wojskowej, określa co roku rząd w rozporządzeniu. Obowiązujący od stycznia dokument zakłada, że w 2015 roku w ramach służby przygotowawczej w trzech korpusach armia przeszkoli do 6 tysięcy osób. Podczas pierwszego turnusu szkolenie przeszło już około 1750 ochotników. Drugi turnus właśnie trwa, bierze w nim udział 2935 ochotników. Oznacza to, że do końca roku ćwiczenia mogłoby odbyć jedynie około 1300 osób. MON postanowił zwiększyć ten limit.

Większe limity służby przygotowawczej

– W związku z tym, że w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie szkoleniem wojskowym, zwiększyliśmy liczbę osób, które będą w tym roku mogły przejść szkolenie w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych – mówi płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało już nowelizację rozporządzenia rządu. W uzasadnieniu napisano, że powodem zmiany są również większe potrzeby armii związane z utrzymaniem na właściwym poziomie rezerw i stałego ich uzupełniania.

– Dzięki zmianom służbę przygotowawczą będzie mogło przejść w tym roku ponad 3000 osób więcej niż pierwotnie zakładano – mówi płk Lech Matyszczyk, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SGWP.

Dla MON większe limity przeszkoleń w ramach służby przygotowawczej oznaczają też wyższe wydatki. Pierwotnie zakładana kwota – 59,7 mln zł wzrośnie nie więcej niż o 23,4 mln zł (w tym m.in. wygrodzenia 9,2 mln zł, składki na ubezpieczenia społeczne – 5,5 mln zł, składki na ubezpieczenie zdrowotne – 562 tys. zł ).

Ćwiczenia – nie tylko dla żołnierzy

Dzięki nowym przepisom także więcej żołnierzy-rezerwistów będzie mogło wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Takie szkolenia mają pomóc im utrzymać zdolność bojową i podnieść wojskowe kwalifikacje. Według obowiązującego jeszcze rozporządzenia, np. ćwiczenia pięciodniowe mogło w tym roku odbyć 21,6 tysięcy rezerwistów. Po zmianie na pięciodniowe szkolenie będzie mogło się zgłosić dodatkowo 360 żołnierzy rezerwy (plus 1500 w ramach 30-dniowych ćwiczeń).

Na ćwiczenia wojskowe będzie można także powołać osoby niebędące żołnierzami rezerwy. To ci, którzy nie mają za sobą służby wojskowej, lecz przeszli kwalifikację i otrzymali kategorię „A” (świadczącą o zdolności do czynnej służby wojskowej).

– Zgodnie z przepisami, jeśli zajdzie taka potrzeba, Rada Ministrów może wprowadzić obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla takich osób. Ale na razie nie przewidujemy takich powołań – uspokaja płk Janusz Łojko, zastępca szefa Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SGWP. Jednak ochotnicy, którzy nie są żołnierzami rezerwy, sami mogą się zgłosić do wojska.

W przypadku ćwiczeń wojskowych zaplanowana wcześniej kwota 67,1 mln zł wzrośnie o około 5 mln zł (w tym: wynagrodzenia – 3,8 mln zł, koszty utrzymania wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne –1,1 ml zł).

Projekt nowelizacji rządowego rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło/ 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Rezerwista
1437031380
Mam nadzieję, że nie dostaną powołań leśne dziadki po 50-tce, takie jak ja. Jest tyle patriotycznej młodzieży, że emerytom czas dać spokój. Zresztą nie ma moim zdaniem sensu nas szkolić. Ja ostatni raz byłem w jednostce 25 tat temu i jaki ze mnie oficer rezerwy. Tylko tytularny.
92-3D-0B-0D

Którą drogą do armii?
 
Cud w Trewirze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Wojenny bohater na szubienicy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Abramsy pod dobrą opieką
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Skromny początek wielkiej wojny
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO