moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi sięgają po oficerskie gwiazdki

Zakończył się pierwszy w historii nabór na kurs oficerski dla wyróżniających się szeregowych zawodowych. Aby ubiegać się o miejsce na szkoleniu, każdy z kandydatów musiał posiadać minimum pięcioletni staż i wzorową opinię służbową, a także – tytuł magistra. Najlepszych 15 żołnierzy we wrześniu rozpocznie roczny kurs w Studium Oficerskim we Wrocławiu.


Dotąd szansę na takie szkolenie miały wyłącznie osoby cywilne, które ukończyły wybrane uczelnie wyższe. W tym roku wojsko po raz pierwszy uruchomiło nabór na kurs oficerski dla wyróżniających się szeregowych zawodowych. – Takie były oczekiwania żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu, którzy w trakcie służby stale podnoszą swoje kwalifikacje. Nadszedł czas weryfikacji zdobytego doświadczenia. Jestem pewien, że koledzy dobrze się przygotowali, bo to pierwsza taka szansa na oficerskie gwiazdki. Wierzymy, że nie ostatnia –  mówi st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Tylko dla najlepszych

Aby ubiegać się o przyjęcie na szkolenie, trzeba było spełnić kilka warunków: posiadać wyższe wykształcenie na poziomie magisterskim, mieć wzorową ocenę z opiniowania służbowego i minimum pięcioletni staż służby. Warunkiem była też znajomość języka angielskiego na poziomie drugim według Stanag 6001 -SPJ2222. To znajomość języka obcego według standardów NATO.

–  W dniu zakończenia zapisów, czyli 15 maja, było zarejestrowanych 84 kandydatów, w tym 17 kobiet. W praktyce o jedno miejsce ubiegało się zatem na początku prawie sześć osób – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni. Jednak po weryfikacji dokumentów przez wojsko okazało się, że wszystkie wymagania spełniło tylko 19 szeregowych. W poniedziałek przyjechali do Wrocławia, by w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki ubiegać się o jedno z 15 miejsc na kursie.

Najpierw komisja sprawdzała kondycję kandydatów. Na żołnierzy czekał więc test sprawności fizycznej. – W zależności od płci musieli zaliczyć marszobieg na jeden lub trzy kilometry, podciąganie na drążku lub uginanie i prostowanie ramion w podporze, bieg wahadłowy lub bieg zygzakiem „koperta” oraz skłony tułowia w przód w określonym czasie – wylicza kpt. Grzegorz Krzywiecki z WSOWL.

Postawa, motywacja do zawodu oficera, a także posiadane kwalifikacje i doświadczenie kandydatów oceniane były z kolei podczas rozmowy kwalifikacyjnej. – To kurs dla przyszłych dowódców. Liczy się więc osobowość, charyzma, zaangażowanie, ale też to, co każdy z nas do tej pory osiągnął. Mam uprawnienia trenera lekkiej atletyki, pływania oraz personalnego – mówi st. szer. Tomasz Lubkiewicz z 6. Batalionu Logistycznego 6. Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierz ma za sobą 8,5-letnią służbę. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz AWF Krakowie, a na swoim koncie ma wiele wygranych zawodów sportowych, w między innymi w tenisie ziemnym i różnych biegach.

Rok nauki

Oficjalne wyniki naboru szeregowych zawodowych na kurs oficerski znane będą za kilka dni. Najlepsi rozpoczną naukę 21 września. Przez rok będą się przygotowywać do objęcia pierwszych stanowisk oficerskich – dowódców plutonów. Kształcić się będą w jednej tylko specjalności, pancerno-zmechanizowanej. Czekają ich zajęcia z taktyki, strzelania i łączności. Ale to nie wszystko. – Przyszli podporucznicy będą się kształcić się w sumie w około 30 przedmiotach. W ramach tzw. modułu oficerskiego zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywać się będą przez sześć dni w tygodniu, przez siedem do nawet 12 godzin dziennie – mówi mjr Szczepański. Na tych zajęciach zdobędą wiedzę m.in. na temat organizacji dowodzenia. Nauczą się wypełniania dokumentacji szkoleniowo-metodycznej w plutonie, prowadzenia działań taktycznych i rozpoznawczych we współczesnych konfliktach zbrojnych, a także organizowania współpracy cywilno-wojskowej. Będą też zajęcia praktyczne z SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, Unik, Opór, Ucieczka), czyli z odzyskiwania izolowanego personelu, jak również ćwiczenia z ratownictwa taktycznego TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Pod koniec szkolenia uczestnicy przejdą praktyki w jednostkach wojskowych, a po nich – egzamin oficerski. Po jego zdaniu będą promowani na stopień podporucznika. Potem obejmą swoje pierwsze stanowiska oficerskie w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Szkolenie także dla cywili

Roczne szkolenie czeka także 16 osób nie będących żołnierzami zawodowymi. W poniedziałek o tych kilkanaście miejsc ubiegało się ponad 60 ochotników. We wrześniu rozpoczną szkolenie w dwóch korpusach: łączności i informatyki (sześć miejsc w grupie eksploatacji systemów łączności, cztery – w projektowo-programowej informatyki) oraz rozpoznania i walki radioelektronicznej (grupa geograficzna – sześć miejsc).

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1483558440
Proszę tylko o konkretne odpowiedzi, służę zawodowo od 1.5 roku jako szeregowy obecnie jestem świeżo po magisterce z Zarządzania Transportem i Logistyką. Jakie są szanse aby zostać oficerem ? Chodzi mi konkretnie czy muszę czekać na 5 lat służby wzorową opinię itd... jak wyżej w artykule czy można zrobić to szybciej?
75-53-8A-C2
~yoran
1437413760
Chory kraj, chora armia ! Jak to jest, że żołnierz zawodowy w korpusie szeregowych ma wyższe wymagania do wstąpienia w korpus oficerów niż cywil ? W tego txt wynika, że świeży cywil ma lepszą pozycję startową na stanowisko oficerskie niż doświadczony szeregowy. Jak zwykle w armii wszystko jest odwrócone do góry nogami :-)
66-16-A7-70

Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO