moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybuchowe znalezisko na Wolinie

Ponad 350 różnego rodzaju pocisków, do tego zapalniki oraz setki łusek, niektóre z prochem i spłonkami, zebrali w jednym z lasów na wyspie Wolin specjaliści z 8 Batalionu Saperów. Wkrótce niebezpieczne znalezisko zostanie zniszczone na poligonie w Drawsku.Pociski spoczywały w lesie nieopodal miejscowości Domysłowo. Wczoraj kilka z nich zauważyła przechodząca tamtędy kobieta. Zadzwoniła na policję, a ta przekazała informację żołnierzom z 8 Batalionu Saperów. Patrol rozminowania dojechał na miejsce kilka minut po 15. Okazało się, że niebezpiecznych przedmiotów jest tam znacznie więcej. – Znajdowały się one w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej były umocnienia i stanowisko armaty – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym rejonie wojska niemieckie broniły się przed Armią Czerwoną napierającą od strony Zalewu Szczecińskiego i Dziwny. W okolicznych lasach zachowało się sporo pozostałości z tamtego czasu, między innymi właśnie stara amunicja czy niewybuchy. – Stają się one łakomym kąskiem dla miłośników militariów. Kolekcjonerzy często przeczesują okolicę z aparaturą do wykrywania metali. Wszystko wskazuje na to, że dotarli też w okolice Domysłowa – podkreśla mł. chor. mar. Radosław Koronka, dowódca patrolu rozminowania z 8 Batalionu Saperów. Ziemia, w której spoczywały pociski, została rozkopana. – Część pocisków ktoś rozrzucił po lesie. Niektóre były oddzielone od łusek – relacjonuje mł. chor. mar. Koronka.Przez pięć godzin saperzy zebrali 648 przedmiotów zaliczanych do kategorii wybuchowe i niebezpieczne. – Wśród nich były 354 różnego rodzaju pociski. Znaleźliśmy też granat moździerzowy kalibru 82 milimetry z rosyjskimi napisami – mówi mł. chor. mar. Koronka. Po wystrzeleniu granat nie eksplodował. Dziś jest świadectwem toczonych w tym miejscu walk. Dużo odłamków, zapalników czy łusek było także przy stanowisku armaty. – Niektóre zawierały proch i były wyposażone w spłonki, które przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi, mogły eksplodować, powodując urazy, a nawet śmierć – podkreśla dowódca patrolu rozminowania.

Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone i przetransportowane do Dziwnowa, gdzie stacjonuje 8 Batalion. – Wkrótce przewieziemy je na poligon w Drawsku i zdetonujemy – zapowiada mł. chor. mar. Koronka. Niebawem też saperzy ponownie pojawią się w okolicach Domysłowa. – Raz jeszcze przeszukamy las. Wczoraj co prawda sprawdziliśmy go bardzo dokładnie, jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że niczego nie przeoczyliśmy – zaznacza mł. chor. Koronka.

W czasie wojny w Świnoujściu znajdowały się niemiecki port i baza zaopatrzenia marynarki wojennej. Samo miasto zostało zamienione w twierdzę, o którą w 1945 roku toczyły się ciężkie walki. Stała się ona też celem alianckich nalotów. Pozostałości po tych czasach jest w okolicach wyjątkowo dużo. Te, które spoczywają w wodzie, usuwane są przez nurków minerów, natomiast rozsianymi po lasach zajmują się właśnie saperzy. – Szczególnie dużo sygnałów o odkryciu niebezpiecznych przedmiotów dociera do nas latem, gdy na wybrzeże przyjeżdżają turyści. Większy niż zwykle ruch panuje w lasach, na nadmorskich plażach i nad brzegami jezior – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski i przypomina: – Jeśli natrafimy na niewybuch czy starą amunicję, powinniśmy pozostawić ją na miejscu i niezwłocznie zawiadomić policję.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Invictus w zimowym stylu
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Zielone światło dla Barbary
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Śnieg może być groźną bronią
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO