moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senat o połączeniu wojskowych Agencji

Czy żołnierze powinni mieć prawo do samodzielnego określania tego, za jaki okres służby należy im się odprawa mieszkaniowa? Pytanie takie wzbudziło najwięcej emocji podczas posiedzenia Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie omawiali dziś ustawę łączącą w jedną instytucję Wojskową Agencję Mieszkaniową i Agencję Mienia Wojskowego.Ustawa, która rozwiązuje dotychczasowe agencje i powołuje do życia nową instytucję (choć pod starym szyldem) – Agencję Mienia Wojskowego, została uchwalona przez Sejm na początku lipca. Teraz dokument trafił pod obrady Senatu. Na wtorkowej komisji obrony narodowej senatorowie omawiali zarówno same zapisy ustawy, jak i wątpliwości jakie zgłosiło Senackie Biuro Legislacyjne.

Wymagania wobec kadry kierowniczej

Prawnicy zwrócili uwagę, że w ustawie nie zapisano wymagań jakie muszą spełniać kandydaci na wiceprezesów Agencji oraz dyrektorów jej oddziałów regionalnych. To oznacza – jak zauważył senator Wojciech Skurkiewicz (PiS), przewodniczący komisji – że najwyższe funkcje w Agencji mogłyby pełnić osoby nie spełniające podstawowych kryteriów stawianych pracownikom na podobnych stanowiskach. W świetle przepisów przyjętych przez Sejm mogłyby to być np. osoby nie mające studiów. – To niewątpliwie trzeba uzupełnić. Zasady muszą być w takich przypadkach jasne. W ten sposób unikniemy sytuacji, że do Agencji trafią osoby niekompetentne ale z odpowiednimi znajomościami – przekonywał senator Bogdan Pęk (PiS). Zaproponował on by w ustawie znalazł się zapis, w którym będą wymienione kryteria stawiane osobom ubiegającym się o najwyższe stanowiska w Agencji. Była to jedyna poprawką, jaką senatorowie chcą wpisać do ustawy. Poprawkę musi jeszcze przegłosować cały Senat.

Jednak sprawą, która wzbudziła najwięcej kontrowersji była kwestia naliczania odpraw mieszkaniowych, jakie przysługują żołnierzom przechodzącym na emeryturę. Wysokość wypłaty zależy od tego, czy odchodzący ze służby żołnierz mieszka sam czy z rodziną. Jeśli jest samotny lub ma dorosłe dzieci (powyżej 25 roku życia) – odprawa mieszkaniowa jest niższa. Tymczasem dzięki nowym przepisom żołnierz będzie mógł wskazać dowolny termin – a więc także ten, podczas którego mieszkał z większą liczbą domowników. Dzięki temu wojskowy będzie mógł uzyskać wyższą odprawę. Te rozwiązania wzbudziły wątpliwości senackich prawników. Podobnie zresztą jak senatorów. – Nie może być tak, że ktoś kto jest rozwiedziony i nie mieszka już z dziećmi, dostaje odprawę tak wysoką jakby nadal dzielił mieszkanie z szóstką dzieci – przekonywał Bogdan Pęk.

Senatorowie chcieli wiedzieć jakie mogą być koszty przyjęcia takiego zapisu, lecz ani przedstawiciele ministerstwa finansów, ani obrony narodowej, nie mieli takich danych. – To jest bardzo trudne do wyliczenia ale zapewniam, że na tym rozwiązaniu korzystają obie strony. Wojsko, bo zatrzymuje fachowców i nie płaci wcześniejszych emerytur, oraz żołnierze bo nie muszą decydować się na wcześniejsze zwolnienie z wojska w obawie przed utrata odprawy mieszkaniowej – przekonywał płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów.
Ostatecznie senatorowie przychylili się do rozwiązania korzystnego dla wojskowych.

Co jeszcze się zmieni?

Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Likwidacja dwóch dotychczasowych agencji ma przynieść około 20 mln zł oszczędności. – Agencje nie będą się dublowały a Agencja Mienia Wojskowego będzie instytucją nowoczesną – zapewniał senatorów Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

Zadania AMW będą niemal takie same jak dotychczasowych agencji (głównie zarządzaniem mienia przekazanego przez wojsko). Z jednym wyjątkiem – nowa Agencja będzie miała „uprawnienia do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicą”. Słowem, zyska prawo do handlu bronią. 

– Współczesny rynek uzbrojenia zmienił się w ten sposób, że kupujący broń nie chcą już rozmawiać z producentami ale wolą z rządem. Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła oferować sprzęt używany, wycofany z wojska ale także nowy. Oczywiście wszystko odbywałoby się za zgodą szefa MON – mówił gen. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą zasilać fundusz modernizacyjny.

AMW będzie zajmowała się także przechowywaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Do jej zadań będzie należeć m.in. przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów.

JT

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO