moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kluby wojskowe zapraszają na imprezy

Chcesz wybrać się na koncert wojskowej orkiestry, obejrzeć kabaret lub film? Zajrzyj na portal kulturadostepna.pl. Wojsko włącza się w program pod tym tytułem, by dotrzeć z ofertą kulturalną wojskowych klubów do jak najszerszego grona. Zaproszenia publikowane w serwisie są bezpłatne lub kosztują nie więcej niż 20 złotych.

Program „Kultura Dostępna” to pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach inicjatywy powstał serwis internetowy, w którym zamieszczane są informacje o tanich lub darmowych ofertach kulturalnych w całej Polsce. – Chcemy likwidować bariery w dostępie do kultury, szczególnie dla grup, które z różnych względów: zdrowia, finansów czy miejsca zamieszkania mają problemy z uczestniczeniem w życiu kulturalnym – mówiła na inauguracji portalu kulturadostepna.pl prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury.

Serwis powstał kilka tygodni temu. Jego partnerami są m.in. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, samorządy, szkoły, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i muzea. Teraz dołącza do nich także wojsko.

Garnizonowe centra kultury

Gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, napisał do podległych mu jednostek, by nawiązały współpracę z koordynatorami projektu „Kultura Dostępna”. Armia chce dotrzeć do jak najszerszego grona z informacjami o działalności swoich klubów wojskowych.


W Dowództwie Generalnym jest ich prawie sto. – To często prawdziwe ośrodki życia kulturalnego, zwłaszcza w małych, „zielonych” garnizonach – mówi mjr Ireneusz Chodyka, zastępca kierownika klubu Dowództwa Generalnego w Warszawie. Kluby organizują literackie wieczory autorskie, spotkania z osobistościami kultury, zapraszają na koncerty, turnieje szachowe, wycieczki.

Szefowie klubów przyznają, że zamieszczanie oferty na ogólnopolskim portalu to dobry sposób na rozpropagowanie ich działalności. – Na co dzień docieramy do lokalnej prasy, teraz o naszych inicjatywach będzie wiedzieć cała Polska – mówi Łucjan Siwiec, kierownik klubu 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina.

Są już pierwsze wojskowe propozycje. – Właśnie planujemy zamieścić na portalu informację o występie kabaretu Rewers z Zielonej Góry, który przyjedzie do nas na Święto Wojska Polskiego – mówi Tatiana Kardynał-Grzegrzółka, kierowniczka klubu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Z kolei klub Dowództwa Generalnego będzie zapraszać na organizowane u siebie spektakle i wycieczki.

Jak korzystać z portalu

– Myślę, że zamieszczane na portalu propozycje z armii będą atrakcyjne dla cywilnych odbiorców, szczególnie koncerty czy występy orkiestr wojskowych – mówi Sylwia Burska z Narodowego Centrum Kultury.

Zasady korzystania z portalu są proste – informacje o wydarzeniu może umieścić każdy pod warunkiem, że udział w nim będzie bezpłatny lub będzie kosztował nie więcej niż 20 zł.

Miesięcznie na portalu zapowiadanych jest około 7 tysięcy wydarzeń: koncertów, festiwali, spektakli i wystaw, z czego prawie 4 tysiące to imprezy bezpłatne. Dzięki wyszukiwarce każdy może sprawdzić, co dzieje się w jego mieście lub najbliższej okolicy. Są tam też linki do najciekawszych stron z zasobami on-line: filmami, e-bookami czy muzeami do zwiedzania w 3D.

Filmy wojenne

W ofercie „Kultury Dostępnej” znajdą też coś dla siebie żołnierze, pasjonaci wojskowości lub militariów. W najbliższym czasie odbędą się w Warszawie dwa wydarzenia, które mogą ich zainteresować. 31 lipca – koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” oraz wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, które zaplanowano na 1 sierpnia. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.

Atrakcyjna może okazać się też tania oferta filmowa. Do końca roku w każdy czwartek o 18.00 w trzydziestu kinach Helios w Polsce oraz warszawskim Iluzjonie będą się odbywać pokazy polskich filmów. Bilety na nie kosztują tylko 10 zł. Najbliższy pokaz już 30 lipca – będzie można zobaczyć film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Natomiast 27 sierpnia – „Tajemnicę Westerplatte”, obraz Pawła Chochlewy o heroicznej obronie polskiej składnicy we wrześniu 1939 roku.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: kulturadostępna.pl.

AD

autor zdjęć: materiały dystrybutorów

dodaj komentarz

komentarze

~boss
1437977520
dzien dobry , juz o nas emerytach ..MONu tez zadbano !! zabrano korzystanie z obiektow sportowowych tego resortu
41-44-28-19

Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO