moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz ze Świętoszowa w Fort Benning

Młodszy chorąży Ireneusz Chyziak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczął naukę w Fort Benning. Tym samym dołączy do wąskiego grona Polaków, którzy mieli okazję szkolić się w prestiżowej uczelni wojskowej Maneuver Center of Excellence, słynącej między innymi z ekstremalnych kursów Ranger.

To jedna z najbardziej uznanych wojskowych szkół na świecie. Mieści się w legendarnym amerykańskim Fort Benning w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Ta gigantyczna baza wojskowa istnieje od 1918 roku i to tu stacjonuje Szkolna Brygada Rangersów (Ranger Training Brigade), kuźnia elity amerykańskiej armii – lekkiej piechoty.

Kursy w Fort Benning prowadzą żołnierze, którzy zdobywali doświadczenie podczas wielu misji zagranicznych. Polacy uczestniczą w nich od lat 90. zeszłego wieku, odbywając m.in. szkolenia zwiadowcy („pathfinder”) i skoczka spadochronowego. Jednak uczelnia nie przyjmuje wielu wojskowych spoza USA. To wciąż prestiżowe wyróżnienie. Pierwszym Polakiem, który ukończył kurs w Fort Benning, był major Krzysztof Wójcik z GROM-u. Naszywkę „Ranger”, świadczącą o przejściu szkolenia, noszą przeważnie komandosi, żołnierze jednostki specjalnej AGAT, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Podchorążowie tylko raz brali udział w kursie dla przyszłych dowódców – w 2013 roku ukończyło go tam dwóch studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W tym roku w maju i czerwcu w Fort Benning szkolił się już mł. chor. Grzegorz Stręk z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z 21 Brygady. Młodszy chorąży Ireneusz Chyziak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie jest drugi. Wyjechał do Stanów na kurs dla podoficerów starszych – The Maneuver Senior Leader Course (M-SLC). Bierze w nim udział 140 żołnierzy, a prócz Polaka jest tam jeszcze tylko sześciu cudzoziemców z pięciu państw: dwóch z Afganistanu, po jednym z Tajwanu, Korei, Brazylii, Armenii.

The Maneuver Senior Leader Course trwa siedem tygodni, do 26 sierpnia. Jego ukończenie to dla żołnierzy przepustka do awansu, dla Amerykanów – na sierżanta majora (Command Sergeant Major). – Kurs przygotowuje podoficerów do wspomagania dowódcy w trakcie szkolenia i podczas podejmowania decyzji na szczeblu batalionu – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak z biura prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenia w Fort Benning słyną nie tylko z bardzo wysokiego poziomu kształcenia, ale też z rygorystycznych regulaminów. – Naszymi instruktorami są weterani z Iraku i Afganistanu. Dużą wagę przykładają do żołnierskiego zachowania, istotna jest punktualność, dbałość o mundur. Ważna jest też umiejętność pracy w zespole i dowodzenia grupą – wyjaśnia mł. chor. Ireneusz Chyziak.

Uczestnicy szkolenia są podzieleni ze względu na swoje specjalności wojskowe i tworzą kilkunastoosobowe zespoły. Zajęcia rozpoczynają się codziennie o godzinie 5.50. – Najpierw robimy zbiórkę, recytujemy credo podoficerskie o dumie i ojczyźnie, później idziemy na ponadgodzinny trening – relacjonuje. – Potem czekają nas wielogodzinne zajęcia z taktyki, regulaminów, procesu decyzyjnego, orientacji w terenie, kulturoznawstwa oraz z praktycznego opracowywania dokumentów bojowych na szczeblu kompanii oraz batalionu – opowiada.

Jednymi z zajęć, w których już uczestniczył, były land navigation, czyli terenoznawstwo. – Wykonaliśmy marszobieg na orientację. Na trasie musieliśmy odnaleźć wyznaczone punkty. Dla żołnierza nie jest to nic niezwykłego, jednak marszobieg odbywał się w temperaturze powietrza przekraczającej 35 stopni Celsjusza, więc zadanie okazało się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy – przyznaje Chyziak.

Kursanci bez przerwy poddawani są egzaminom i testom. Tylko w pierwszym tygodniu Polak miał siedem egzaminów, m.in. sprawnościowy i językowy. – Mamy też testy z materiału, który przerobiliśmy na zajęciach. Musimy mieć minimum 70 procent pozytywnych odpowiedzi, aby zdać. Jest tylko jedna szansa na poprawkę. Nie zaliczasz testu, to wracasz do domu – mówi.

Na różne szkolenia w Fort Benning wyjeżdża z Polski najwyżej paru podoficerów lub oficerów rocznie. Chętnych jest zawsze znacznie więcej niż miejsc, muszą więc przejść kwalifikacje, wykazując się świetną kondycją fizyczną oraz doskonałą znajomością języka angielskiego. Z wyjazdu mł. chor. Ireneusza Chyziaka są więc zadowoleni jego przełożeni. – Należało mu się. Jestem pewien, że wiele z tego kursu skorzysta – mówi mjr Przemysław Jankowski, zastępca dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – To bardzo zaangażowany w pracę podoficer. Sumiennie wykonuje swoje obowiązki, pomaga też kolegom. Jest samodzielny i kreatywny. Nie trzeba go zmuszać do działania, wystarczy jedynie określić mu cel.

Młodszy chorąży Ireneusz Chyziak ma 42 lata. Mundur nosi od 1993 roku. Przez całą służbę związany był z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Dziś jest żołnierzem 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na stanowisku starszego instruktora w sekcji S-3 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej. Uczestniczył w IV i VIII zmianie PKW Irak oraz VIII i XIV PKW Afganistan.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Priorytety dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sztandar dla Dowództwa WOT
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Przerwany lot „Orlika”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Leopardy jadą na poligon
Będzie za co kupić koreańską broń
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO