moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łotewskie okręty na pomiarach pól

Niszczyciel min LVNS „Talivaldis” z Łotwy przeszedł na specjalistycznym poligonie w Gdyni procedurę pomiarów i minimalizacji pól fizycznych. W najbliższym czasie podobnym zabiegom zostaną poddane jeszcze cztery okręty tamtejszej marynarki. To efekt polsko-łotewskiego porozumienia.

LVNS „Talivaldis” gościł w Gdyni przez trzy dni. – W tym czasie przeszedł pomiary pól: magnetycznego, elektrycznego, cieplnego, hydroakustycznego i hydrodynamicznego. Zostały one przeprowadzone na naszym poligonie kontrolno-pomiarowym – wyjaśnia kpt. mar. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Tam właśnie, na dnie Bałtyku, znajduje się specjalistyczna aparatura. Okręt przechodzi nad nią, a czujniki zbierają niezbędne dane.

W jakim celu? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, a co za tym idzie – żywotność jednostki. W przypadku niszczyciela min sprawa jest szczególnie ważna. – Skoro jego głównym zadaniem jest zwalczanie min, to zwykle operuje tam, gdzie jest ich dużo – przypomina kpt. mar. Płonecki. – Używane obecnie miny mają zapalniki pobudzane na przykład przez pole magnetyczne bądź dźwięk. Jeśli okręt jest zbyt głośny albo ponad normę namagnesowany, ryzyko eksplozji rośnie – tłumaczy kpt. mar. Płonecki. Ale zagrożeń jest więcej. Okręt mający zbyt wysokie pola fizyczne staje się łatwiejszy do wykrycia dla specjalistycznej aparatury, w którą są wyposażone jednostki nieprzyjaciela. Akustyczny system naprowadzania mają też torpedy.

Tymczasem wartości pól zmieniają się wraz z czasem i intensywnością użytkowania okrętu. Elementy mechaniczne zużywają się, silnik i śruba zaczynają pracować zbyt głośno. Podobnie rzecz się ma z polem magnetycznym. Większość okrętów zbudowana została ze stali, która zachowuje się jak ferromagnetyk. Oddziałuje na nie pole Ziemi, a wartości rosną. Dlatego właśnie muszą być one pod stałą kontrolą. A jeśli są zbyt wysokie, powinny zostać skorygowane. Wartości pola magnetycznego obniża się na przykład za pomocą stacji demagnetyzacyjnej.

– Łotysze nie posiadają poligonu wyposażonego w aparaturę, dzięki której można dokonywać pomiarów pól. Do tej pory korzystali z poligonów w Niemczech i Holandii. Do Polski mają jednak znacznie bliżej, a to oznacza redukcję kosztów – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Kubis, zastępca komendanta gdyńskiego poligonu kontrolno-pomiarowego. Obydwa kraje podpisały więc umowę o współpracy. – Zakłada ona, że w najbliższym czasie w Gdyni zostaną przeprowadzone pomiary i minimalizacje pól fizycznych pięciu łotewskich jednostek – podkreśla kpt. mar. Płonecki.

LVNS „Talivaldis” pojawił się w Polsce jako pierwszy. – To okręt produkcji holenderskiej, który został zwodowany w 1984 roku. W marynarce Łotwy służy od 2008 roku. W ostatnich latach działał również poza granicami swojego kraju. Wchodził między innymi w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) – informuje kpt. mar. Płonecki. Do końca tego roku podobnym procedurom w Polsce ma zostać poddany jeszcze jeden łotewski okręt.

LVNS „Talivaldis” to nie pierwsza zagraniczna jednostka, która korzysta z gdyńskiego poligonu kontrolno-pomiarowego. – Kilka lat temu pomiary przeszedł u nas litewski niszczyciel min LNS „Kursis” – wspomina kpt. mar. Płonecki. Litwa również nie posiada aparatury koniecznej do przeprowadzenia tego typu zabiegów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Będą kolejne „Daglezje-P”
„Avenger” na Monte Cassino
Dobrowolsi – czas start!
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Gwiazdy sportu dają lekcję
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zielone światło dla Barbary
Nowe śmigłowce kawalerii
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO