moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odznaczenia dla powstańców

Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – orderem wojennym Virtuti Militari – uhonorowano dzisiaj Mieczysława Łuniewskiego, ps. „Montana”. W sierpniu 1944 roku dowodził on plutonem w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Córki odebrały w jego imieniu order od prezydenta. Bronisław Komorowski odznaczył dziś 23 powstańców warszawskich.

1 sierpnia minie 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody, jak co roku, zaczęły się już w lipcu i będą trwały wiele dni. Spotkanie prezydenta z bohaterami tamtych wydarzeń odbyło się 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Co może powiedzieć stary żołnierz? Długo jeszcze po nas będzie to Muzeum Powstania Warszawskiego trwać, uczyć, przekazywać następnym pokoleniom to, co było i jest, i będzie najdroższe – mówił Zbigniew Ścibor-Rylski, żołnierz AK, prezes Związku Powstańców Warszawskich, sam wielokrotnie odznaczany, w tym dwa razy właśnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. – Oby nigdy wolność zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami – podkreślił.

– Wolność mierzy się osiągnięciami, rozwojem i nowoczesnością, nie krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski. Uhonorował w czwartek 23 powstańców warszawskich.

Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari jest przyznawany za wybitne zasługi bojowe. Mieczysław Łuniewski nie mógł odebrać go osobiście. Prezydent przekazał więc order uroczyście rodzinie powstańca.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze-Wardisiani, pseudonim „Brawura”, z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: Tadeusza Bańkę, pseudonim „Łowca”, z Pułku „Baszta” Batalionu „Olza”, a także Dariusza Kruzego, „Janka”, z Batalionu „Kiliński”.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczono: Stanisława Brzoskę, „Sochę”, z Batalionu „Kiliński”; Kazimierza Czańkę, pseud. „Kanada”, z Batalionu „Gozdawa”; Danutę Jeżewską, pseud. „Maria” i „Dana” z II Batalionu Szturmowego „Odwet”; Jana Kacprzaka – „Janka” z Batalionu „Gozdawa”; Jerzego Majkowskiego – „Czarnego” z Batalionu „Gustaw”; Romualda Malinowskiego – „Orła” z Batalionu „Kiliński”; Ryszarda Małeckiego, pseud. „Błyskawica”, ze zgrupowania „Róg”; śp. Tadeusza Rodaka – „Rolanda”, zmarł wiosną tego roku; Zofię Stępniewską i Barbarę Wilczyńską-Sekulską, czyli „Penelopę”, łączniczkę ze zgrupowania „Żubr”.

A za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Jadwiga Biernacka-Gawell, szeregowa o pseud. „Edwarda”, sanitariuszka; Andrzej Dławichowski, czyli po prostu „Andrzej”, strzelec z Pułku „Baszta”; Zofia Gordon; Barbara Jagodzińska-Wyszogrodzka; Zbigniew Kruszewski, pseud. „Jowisz”, z Szarych Szeregów, następnie Batalionu „Miłosz”, kapral; Barbara Lipińska; Maria Milbrandt, z domu Bryner, czyli „Marysia” z grupy bojowej „Krybar”, sanitariuszka w szpitalu bojowym na ul. Gęstych, w gmachu PKO; Jadwiga Śliwczyńska; Feliks Walerych, „Lampart”, VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu AK, zgrupowanie 662.

– Żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją, i tym, którzy zginęli, niż to, że stolica polskiego państwa rozwija się i pięknieje w oczach – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała, że stolica nigdy nie zapomni o zasługach powstańców. – Syreny, których dźwięk usłyszymy 1 sierpnia, są wyrazem wdzięczności i pamięci, której nasze miasto zawsze dawało dowód – mówiła na spotkaniu.

Odznaczenia od prezydenta Komorowskiego odebrały również osoby związane z Muzeum Powstania Warszawskiego. Za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o powstaniu odznaczeni zostali Krzyżem Zasługi: złotym – Marek Kępka i Jan Wawszczyk; srebrnym – Anna Kotonowicz, Justyna Rudkowska i Agnieszka Szulejewska; brązowym – Janina Czerwińska-Buczek, Joanna Kłopotowska, Szymon Niedziela, Małgorzata Rafalska-Dubek, Dorota Sas i Katarzyna Utracka.

– To wielka radość wręczać odznaczenia związane i z walką o Polskę wtedy, w 1944 roku, i ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj – powiedział prezydent. – Wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami. Dzisiaj zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami – zaznaczył.

Ewa Korsak

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Hiszpański palimpsest
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO