moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołd powstańcom. Marsz Pamięci cywilom

Minuta ciszy tego dnia jest obowiązkowa. Wiele miast w Polsce uczci nią 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy pierwszy raz odbędzie się Marsz Pamięci poświęcony mieszkańcom – cywilnym ofiarom walk. Zaplanowano też spotkania z powstańcami, wystawy, koncerty, grę miejską i wiele innych wydarzeń. Obchody potrwają do 5 sierpnia.

Powstańczy zryw rozpoczął się we wtorek 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godzinie 17. Miał trwać kilka dni, a zakończył się po ponad dwóch miesiącach. Warszawa została wtedy niemal całkowicie zburzona przez Niemców. Zyskała jednak legendę miasta niezłomnego.

Godzinę „W”, czyli wybuch powstania, w całej Polsce upamiętniamy co roku wyciem syren i chwilą zadumy. W Warszawie staną tramwaje, samochody i autobusy, zatrzymają się piesi.

Organizatorem obchodów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. – Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK „takimi, jakimi byli”. Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy – że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy – opowiadał podczas konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

Oficjalne obchody rocznicowe o godzinie 17 odbędą się na wojskowych Powązkach przy pomniku Gloria Victis. Natomiast uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi wcześniej, w samo południe. Już od rana, od godz. 9, odbywać się też będą uroczystości przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia powstania (ul. Filtrowa 68). Potem kolejne: przed tablicą na budynku tzw. Małej Pasty (g. 10:30, ul. Piękna 19) oraz pomnikami Mokotów Walczący (g. 10, park im. gen. Orlicz – Dreszera), gen. Stefana Roweckiego „Grota” (g. 13.15, ul. Chopina), Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (g. 14, ul. Wiejska). O 19.30 pod pomnikiem Polegli – Niepokonani zostaną złożone wieńce. Z kolei apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odbędzie się już dzisiaj, 31 lipca, o godz. 19.

Morowe panny, wspólne śpiewanie i gra

1 sierpnia od godziny 14 do 17 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowane zostanie spotkanie edukacyjne „Morowe panny”. Mogą w nim uczestniczyć całe rodziny. Eksperci z muzeum będą opowiadać o wydarzeniach i bohaterach tamtych czasów. Wieczorem, o godzinie 20, na Placu Piłsudskiego, specjalnie śpiewniki z powstańczymi utworami czekać będą na chętnych do udziału w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się zaś premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa Pora Roku”, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Można na nią wejść jedynie z zaproszeniem, ale spektakl ten będzie grany też później – od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20. Bilety kosztują 18 złotych i można je kupić na stronie bilety.1944.pl lub w kasie muzeum. Dzieci i młodzież do 14 roku życia mają wstęp wolny.

2 sierpnia o godz. 15 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania – Wyspa Żoliborz”. Jak wskazuje jej tytuł, poświęcona będzie organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. – To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym – zachęcają organizatorzy gry.

Pamięci ofiar: marsz i bryły-znicze

5 sierpnia warszawiacy upamiętnią natomiast mieszkańców stolicy, którzy zginęli w trakcie walk. – Pierwszy raz w historii obchodów rocznic powstania przez Warszawę przejdzie Marsz Pamięci. To będzie hołd cywilom, którzy zginęli w czasie powstania – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zebraliśmy nazwiska aż 60 tysięcy takich osób. Ale nigdy by się nam to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc Wandy Traczyk-Stawskiej, pseudonim „Pączek”, która wiele lat opiekowała się Cmentarzem Powstańców Warszawy – dodaje.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godz. 18. przy pomniku pamięci 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej, o godzinie 19, nastąpi Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, zorganizowanej wzdłuż alei głównej Parku Powstańców, tuż obok cmentarza Wolskiego. Staną tam białe bryły z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami wystawa będzie podświetlana, dzięki czemu napisy wciąż będą widoczne, a rozświetlone bryły – jak założyli organizatorzy – będą symbolizować znicze, składając hołd ofiarom. Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu, upamiętniającym poległych.

Do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego codziennie będzie działało Centrum Informacyjne Obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (w godz. 10.00 - 18.00). Tel: 22 376 68 36, 22 376 68 37, 22 539 79 36. Można tam uzyskać informacje dotyczące wszystkich uroczystości.

EK

autor zdjęć: ek

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO