moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Być podoficerem

Czy polski system podoficerski działa dobrze i jak bardzo bazuje na gotowych wzorcach amerykańskich? Starsi chorążowie sztabowi oceniają go w sierpniowym wydaniu miesięcznika „Polska Zbrojna” w tekście „Podoficerem być”. Opowiadają o służbie w korpusie podoficerskim, trudnościach w szkoleniu i swoim miejscu w szeregu.

Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych: – Tylko niektóre gotowe rozwiązania armii Stanów Zjednoczonych adaptujemy do naszych warunków. Powstaje nasz własny system. Wraz ze starszymi chorążymi Krzysztofem Podkulińskim i Adamem Szczepanikiem sprawdzamy, jak on funkcjonuje, analizujemy między innymi ścieżkę awansu, miejsce pomocników, szkolenie podoficerów... i staramy się to doskonalić.

Marek Kajko, do niedawna komendant poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych: – Czerpanie z gotowych wzorców nie jest niczym złym, a na pewno pozwoli uniknąć wielu błędów i zaoszczędzić kolejnych lat pracy. Wystarczy dopasować to do polskiej rzeczywistości, ulepszyć i pomalować w nasze barwy. Amerykanie budowali to, do czego doszli, od czasu wojny w Wietnamie. Stracili tam wielu oficerów i podoficerowie musieli przejmować dowodzenie. Nie mieliśmy dzięki Bogu takiej sytuacji, ale zdarzało się w ostatnich misjach, że podoficerowie niższych stopni w trudnych sytuacjach bojowych dawali sobie znakomicie radę.

Krzysztof Gadowski: – Mimo że nasz system nie jest doskonały i na pewno potrzebuje modyfikacji, wiele krajów, na przykład Rumunia, próbuje na nim bazować. Sytuacja po wschodniej stronie granicy spowodowała, że także Ukraińcy zaczęli się nim interesować.

Waldemar Malinowski, pomocnik dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej ds. podoficerów: – Wykorzystaliśmy dobrze czas i zmiana jest odczuwalna. Ten torcik jemy łyżeczką i cieszymy się każdym kęsem, każdym małym sukcesem.

Marek Kajko: – Sukcesem jest na pewno przetrwanie instytucji pomocników. Pomimo tego, że byli tacy, którzy chcieli to stanowisko połączyć z komendantem ochrony, a niektórzy dowódcy świadomie wyzbyli się go, wykreślając etat. Jeszcze nie wszyscy pomocnicy są godni tego stanowiska, sami mylą je z rolą mężów zaufania, organizują spływy kajakowe, zamiast interesować się właściwą robotą. A tu musi być profesjonalizm, przykład osobisty i człowiek wysokiej klasy, żeby wszyscy wiedzieli, że jest podoficerem najwyższej miary i trzeba się na nim wzorować.

Tekst całej debaty w sierpniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~marek
1441564800
Góra jak zawsze odrealniona..:/ chorążowie to doskonale potrafią spychać swą robotę na szeregowych i kaprali... to jest profesjonalizacja. W zwykłych zielonych jednostkach nie ma doświadczonych instruktorów bo jak to jest że "naucza" "poucza" mnie strzelać człowiek bez jakichkolwiek umiejętności..
80-50-AD-26
~papa
1439047680
Czeka nas dużo pracy aby naprawić błędy i eksperymenty jak podział na podoficerów młodszych ..... itd. Szkoda że tacy podoficerowie jak Pan Kajko wyjeżdżają z tego kraju przynajmniej wie co mówi, przykład osobisty to bardzo ważny czynnik i tego brakuje wielu pomocnikom . Mam wrażenie że Pan Gadowski nie zna realiów prawdziwej służby wojskowej w jednostkach bojowych.Jaka ścieżka awansu ? W armii Usa zajmują się tym pierwsi sierżanci i sierżanci majorzy, podoficerowie odpowiadają za swój korpus. Czy pom.d-cy ds. podf. w moim batalionie może mi coś zaproponować? Wypowiedzi Pana Chorążego z 16 Dyw. nie będę komentował .
65-52-11-66

Sztandar dla Dowództwa WOT
 
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Kleszcze dla wojska
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Priorytety dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lotnictwo i kobiety
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pamiętamy o Niezłomnych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Leopardy jadą na poligon
Ferie w mundurze
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO