moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mirosławiec czeka na bezzałogowce

Mirosławiec będzie w Polsce rozpoznawalny ze względu na stacjonowanie najnowocześniejszych samolotów bezzałogowych – powiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, potwierdzając decyzję o budowie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. Zapowiedział też ogromne inwestycje na poligonie w Drawsku Pomorskim – 300 mln zł w ciągu kilku lat.

Wiceszef MON spotkał się z posłami i przedstawicielami władz samorządowych podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Kaliszu Pomorskim. To 30 kilometrów od Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Drawsku Pomorskim i 13 km od 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, gdzie wylądowały samoloty z posłami i wiceministrem na pokładzie. Polityków witał dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

Polska stolica dronów

– W Mirosławcu powstanie baza dla najbardziej zaawansowanych bezzałogowych statków powietrznych, jakie są pozyskiwane w ramach planu modernizacji technicznej – potwierdził Czesław Mroczek.

12 Baza ma zacząć działać 1 stycznia 2016 roku. Obecna zostanie zmodernizowana. Budynki przejdą remonty, zbudowane zostaną specjalne hangary i garaże, przygotowane magazyny uzbrojenia czy części zamiennych. Do bazy mają trafić systemy bezzałogowe pozyskiwane w ramach programu operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne”. Będzie to kilkadziesiąt zestawów samolotów klasy mini, taktycznych krótkiego i średniego zasięgu oraz operacyjnych MALE (z ang. medium altitude long endurance). Każdy zestaw to kilka sztuk bezzałogowców, czyli w sumie będzie ich kilkaset.

Już teraz polskie wojsko dysponuje trzema typami dronów: izraelskimi Orbiterami, amerykańskimi Scan Eagle oraz polskimi FlyEye. W sumie to prawie 70 bezzałogowców. Znajdują się w jednostkach wojsk specjalnych, ale większość jest w Dywizjonie Rozpoznania Powietrznego w Mirosławcu.

To ma być najnowocześniejszy poligon

Wiceminister Mroczek zapowiedział też wielomilionowe wydatki na budowę i rozwój infrastruktury największego polskiego poligonu w Drawsku Pomorskim. W najbliższych latach inwestycje mają pochłonąć 300 milionów złotych, z czego 70 mln zł przekaże na ten cel rząd Stanów Zjednoczonych w ramach programu Europejskiej Inicjatywy Wsparcia. Z powodu wydarzeń na Ukrainie w Polsce odbywa się bowiem coraz więcej ćwiczeń NATO.
– W związku z pogorszeniem się bezpieczeństwa w naszym regionie znacznie wzrosła liczba wspólnych szkoleń wojsk sojuszniczych w naszym kraju. To wynik postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Newport. A liczba wojsk ćwiczących na poligonie w Drawsku na pewno będzie rosła – przyznał wiceszef MON.

Dlatego ma tu powstać infrastruktura o najwyższych standardach, umożliwiająca odbywanie najbardziej zaawansowanych szkoleń, także symulacji komputerowych. Wśród planowanych inwestycji są m.in. budowa ośrodków ćwiczeń zintegrowanych, do walki z broni pistoletowej oraz szkolenia z użyciem bojowych środków trujących. Powstaną także stanowiska strzeleckie i ogniowe dla piechoty, transporterów kołowych i gąsienicowych. Zbudowane zostaną strzelnice karabinowa i do strzelania z broni snajperskiej, jak również budynek do ćwiczeń strzeleckich w pomieszczeniach. Będą stanowiska obsługi pojazdów gąsienicowych i kołowych, polowe składy amunicji, punkt tankowania, magazyn części zamiennych, budynki szkoleniowe i koszary.

– Planujemy nie tylko rozbudowę infrastruktury szkoleniowej, ale również socjalnej, z której będą korzystali żołnierze przebywający na ćwiczeniach. W ostatnich latach na poligonie drawskim szkolili się nie tylko Polacy, ale także żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji – zaznaczył gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Bernadeta Waszkielewicz , MON

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak, 12 Komenda Lotniska

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o Niezłomnych
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ferie w mundurze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
Lotnictwo i kobiety
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Palmiry – miejsce kaźni
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Telefon zaufania dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Kleszcze dla wojska
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO