moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski pożegnał się z armią

Są rzeczy ważne i najważniejsze. Do najważniejszych należy bezpieczeństwo kraju, bo bez bezpiecznej i silnej Polski nie ma Polski wolnej. Dlatego pragnę podziękować wszystkim tym, którzy działali na rzecz naszej obronności – mówił dziś ustępujący prezydent Bronisław Komorowski podczas pożegnania z armią.

Uroczystość pożegnania ze sztandarem i siłami zbrojnymi odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. – Każdy, komu w sercu gra odpowiedzialność za Polskę, musi wiedzieć i powinien dawać temu wyraz, że bez bezpiecznej Polski, bez silnej i skutecznej armii nie będzie niepodległości. Dlatego z radością patrzę na rosnącą nowoczesność polskich sił zbrojnych i na ich zwiększającą się skuteczność w działaniu – podkreślał prezydent.

Film: prezydent.pl

Bronisław Komorowski podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie 25 lat działali na rzecz wzmacniania polskiego wojska, a tym samym – bezpieczeństwa państwa. Wspominał także o czasach, gdy był szefem MON. – Wówczas trzeba było uporczywie walczyć o reformę polskich sił zbrojnych. Najpierw walczyliśmy, aby przywrócić narodowi armię, a potem – aby uczynić tę armię wiarygodnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Komorowski.

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił też uwagę na konieczność budowania więzi między społeczeństwem a wojskiem. – Pragnę życzyć, aby polskie siły zbrojne cieszyły się nie tylko miłością Polaków, ale również szacunkiem i zrozumieniem, że trzeba odpowiednio finansować wojsko – podkreślił. Dodał, że armię „należy kochać, ale jednocześnie wymagać i oczekiwać”. – Żołnierzom zaś przypominam, że ich dobrym prawem jest być dobrze dowodzonym. Życzę wam, aby ta zasada nadal znajdowała potwierdzenie w praktyce – zauważył.

Za pięć lat sprawowania funkcji zwierzchnika sił zbrojnych ustępującemu prezydentowi podziękował w imieniu żołnierzy i własnym wicepremier Tomasz Siemoniak. – Ten okres był wyjątkowy pod wieloma względami. Wymagał wielkiej politycznej mądrości, rozwagi i widzenia spraw związanych z obronnością w dalekiej perspektywie – mówił wicepremier.

Tomasz Siemoniak stwierdził, że Bronisław Komorowski przez wszystkie lata swojej politycznej drogi szczególną uwagę poświęcał sprawom związanym z obronnością kraju – pracował w sejmowej Komisji Obrony Narodowej, był wiceministrem i następnie ministrem obrony narodowej. Zdaniem wicepremiera to, że armia cieszy się tak dużym społecznym zaufaniem, jest zasługą działań podejmowanych między innymi przez Komorowskiego. – Bez pana zaangażowania i współpracy z rządem nie byłoby takiej armii, jaką mamy dziś. A są to siły zbrojne, które cieszą się zaufaniem Polaków i wiarygodnością u sojuszników. Bez pana nie można sobie wyobrazić budowania demokratycznej, nowoczesnej, profesjonalnej armii – podkreślił szef MON.

Pożegnanie prezydenta Komorowskiego odbyło się z uroczystym wojskowym ceremoniałem. W uroczystościach wzięli udział żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej, wojskowa orkiestra odegrała hymn państwowy, a na zakończenie opuszczono proporzec prezydencki.

Wcześniej prezydent przyjął koncepcję krajowego ćwiczenia systemu obronnego pod kryptonimem „Kraj-15/16”. Ćwiczenia mają być sprawdzianem współpracy administracji publicznej z wojskiem. W ich skład wejdą: strategiczna gra obronna „Kierownictwo-16”, gra wojenna „Stolica-16”, ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Jesień-15” oraz ćwiczenie z wojskiem „Dragon-15”.

W ostatnim dniu urzędowania prezydent Komorowski podpisał rozporządzenie podnoszące uposażenia wojskowych. Od 1 stycznia 2016 roku przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wyniesie 4493,71 zł, czyli będzie wyższe od obecnego o 198,03 zł. Prezydent podpisał także ustawę o utworzeniu od 1 października tego roku Agencji Mienia Wojskowego. Nowa instytucja powstanie na bazie dwóch dotychczasowych: Wojskowej Agencji Mieszkaniowej oraz Agencji Mienia Wojskowego. Połączenie dwóch agencji w jedną ma przynieść oszczędności oraz usprawnić nadzór nad nimi szefa MON.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Leopardy jadą na poligon
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Priorytety dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza morski „Dragon”
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ferie w mundurze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Zamiana po włosku
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Sztandar dla Dowództwa WOT
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO