To największa jednostka pancerna w Wojsku Polskim. Jest wyposażona między innymi w 120 czołgów Leopard 2A4, wozy bojowe i dowodzenia. Służy w niej ponad dwa tysiące żołnierzy, w tym prawie 200 kobiet. Dziś 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowuje defiladę, pokaz „polowanie Leopardów” i całodzienny festyn dla mieszkańców.
Obchody święta potrwają aż trzy dni. Rozpoczną się dzisiaj wieczorem mszą w intencji żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Później odbędzie się capstrzyk, Apel Poległych oraz pokaz laserów. – W piątek od godziny 10. będzie można zobaczyć m.in. pokaz musztry paradnej, defiladę sprzętu oraz specjalny pokaz możliwości naszych czołgów, czyli „polowanie Leopardów” – wylicza kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 BKPanc.
O godzinie 12.30 rozpocznie się festyn rodzinny. Będzie wiele występów oraz koncerty zespołów DE MONO (godzina 19.00) i BRAThANKI (21.00). A po nich – dyskoteka plenerowa. W sobotę o godzinie 15. zostanie rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Twardy Świętoszów i Kawaleria Tomaszów Mazowiecki o puchar dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. – W obchodach święta jednostki może uczestniczyć każdy, serdecznie zapraszamy! – zachęca kpt. Balik.
Dumni z Leopardów
10 Brygada Kawalerii Pancernej ma już 20 lat. Została sformowana w 1995 roku w Świętoszowie na bazie 120 Husarskiego Pułku Zmechanizowanego. Jest spadkobiercą tradycji wojennych bojowych jednostek 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego oraz 1 Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka, którego brygada przyjęła za swojego patrona.
Brygada ma ponad 2 tysiące żołnierzy. Co ciekawe, służy tutaj też największa wśród jednostek Wojska Polskiego liczba kobiet – jest ich prawie 200. W strukturze 10 BKPanc znajdują się trzy pododdziały bojowe: 1 i 2 Batalion Czołgów oraz Batalion Zmechanizowany. Do tego pięć pododdziałów wspierających: batalion dowodzenia, dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej, kompanie rozpoznawcza oraz saperów. Są też dwa pododdziały zabezpieczające – batalion logistyczny i Ośrodek Szkolenia Leopard.
Największą dumą współczesnych maczkowców są Leopardy. Znajdują się one w dwóch wspomnianych batalionach. W jednostce – jako jedynej w Polsce – działa Ośrodek Szkolenia Leopard, wyposażony w nowoczesne urządzenia do trenowania. Są to symulatory: wieży czołgu Leopard – AAT, systemów ogniowych wojsk pancernych – ASPT, walki pododdziałów pancernych, głównie szczebla plutonu – AGPT oraz ćwiczeń dwustronnych ze wskaźnikami opromieniowania symulującymi namierzanie i trafienia, montowanymi na czołgach w trakcie ćwiczeń poligonowych – AGDUS.
W jednostce znajduje się także jeden z niewielu w Polsce system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej – Śnieżnik. Przeznaczony jest do nauki, kontroli i oceny celowania. Przygotowuje ćwiczących m.in. do strzelań amunicją bojową na otwartych strzelnicach, wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów w różnych warunkach pogodowych oraz terenowych, w różnej porze dnia. Prócz tego jednostka wyposażona jest w bojowe wozy piechoty BWP-1, wozy dowodzenia M 113 i M 577, przeciwlotnicze samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU-23-4 MP Biała, transporter minowania narzutowego Kroton, 122-mm samobieżne haubice 2S1 Goździk, opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2 Żbik, wozy rozpoznania i wozy zabezpieczenia technicznego.
Weterani misji
W ostatnim czasie brygada wzięła udział w dwóch ćwiczeniach międzynarodowych. W czerwcu 2015 był to „Noble Jump-15”, którego zadaniem było sprawdzenie gotowości tzw. szpicy NATO, czyli połączonych sił bardzo wysokiej gotowości – VJTF. Manewry odbyły się właśnie w Świętoszowie. Wspólnie z Polakami ćwiczyli żołnierze z Holandii, Czech, Niemiec, Norwegii, Litwy, Belgii, USA i Węgier.
Natomiast w listopadzie 2014 polscy pancerniacy szkolili się z żołnierzami brytyjskimi podczas „Black Eagle-14”. – W ramach tego ćwiczenia potwierdzono zdolność 1 batalionowego zgrupowania taktycznego, zbudowanego na bazie 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady, do przygotowania i prowadzenia działań bojowych we współpracy z wojskami sojuszniczymi – mówi kpt. Justyna Balik.
Żołnierze jednostki wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych, m.in. w Iraku, Czadzie, Afganistanie. Od 26 listopada 2013 roku do 27 kwietnia 2014 roku trwała XIV zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, której trzon stanowili żołnierze 10 BKPanc. Dowódcą zmiany był ówczesny dowódca brygady – gen. bryg. Cezary Podlasiński. 10 marca 2015 roku XIV zmiana PKW w Afganistanie została wyróżniona honorowym tytułem Przodujący Oddział Wojska Polskiego.
autor zdjęć: arch. 10 BKPanc
komentarze