moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętują pancerniacy ze Świętoszowa

To największa jednostka pancerna w Wojsku Polskim. Jest wyposażona między innymi w 120 czołgów Leopard 2A4, wozy bojowe i dowodzenia. Służy w niej ponad dwa tysiące żołnierzy, w tym prawie 200 kobiet. Dziś 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowuje defiladę, pokaz „polowanie Leopardów” i całodzienny festyn dla mieszkańców.

Obchody święta potrwają aż trzy dni. Rozpoczną się dzisiaj wieczorem mszą w intencji żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Później odbędzie się capstrzyk, Apel Poległych oraz pokaz laserów. – W piątek od godziny 10. będzie można zobaczyć m.in. pokaz musztry paradnej, defiladę sprzętu oraz specjalny pokaz możliwości naszych czołgów, czyli „polowanie Leopardów” – wylicza kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 BKPanc.

O godzinie 12.30 rozpocznie się festyn rodzinny. Będzie wiele występów oraz koncerty zespołów DE MONO (godzina 19.00) i BRAThANKI (21.00). A po nich – dyskoteka plenerowa. W sobotę o godzinie 15. zostanie rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Twardy Świętoszów i Kawaleria Tomaszów Mazowiecki o puchar dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. – W obchodach święta jednostki może uczestniczyć każdy, serdecznie zapraszamy! – zachęca kpt. Balik.

Dumni z Leopardów

10 Brygada Kawalerii Pancernej ma już 20 lat. Została sformowana w 1995 roku w Świętoszowie na bazie 120 Husarskiego Pułku Zmechanizowanego. Jest spadkobiercą tradycji wojennych bojowych jednostek 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego oraz 1 Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka, którego brygada przyjęła za swojego patrona.

Brygada ma ponad 2 tysiące żołnierzy. Co ciekawe, służy tutaj też największa wśród jednostek Wojska Polskiego liczba kobiet – jest ich prawie 200. W strukturze 10 BKPanc znajdują się trzy pododdziały bojowe: 1 i 2 Batalion Czołgów oraz Batalion Zmechanizowany. Do tego pięć pododdziałów wspierających: batalion dowodzenia, dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej, kompanie rozpoznawcza oraz saperów. Są też dwa pododdziały zabezpieczające – batalion logistyczny i Ośrodek Szkolenia Leopard.

Największą dumą współczesnych maczkowców są Leopardy. Znajdują się one w dwóch wspomnianych batalionach. W jednostce – jako jedynej w Polsce – działa Ośrodek Szkolenia Leopard, wyposażony w nowoczesne urządzenia do trenowania. Są to symulatory: wieży czołgu Leopard – AAT, systemów ogniowych wojsk pancernych – ASPT, walki pododdziałów pancernych, głównie szczebla plutonu – AGPT oraz ćwiczeń dwustronnych ze wskaźnikami opromieniowania symulującymi namierzanie i trafienia, montowanymi na czołgach w trakcie ćwiczeń poligonowych – AGDUS.

W jednostce znajduje się także jeden z niewielu w Polsce system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej – Śnieżnik. Przeznaczony jest do nauki, kontroli i oceny celowania. Przygotowuje ćwiczących m.in. do strzelań amunicją bojową na otwartych strzelnicach, wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów w różnych warunkach pogodowych oraz terenowych, w różnej  porze dnia. Prócz tego jednostka wyposażona jest w bojowe wozy piechoty BWP-1, wozy dowodzenia M 113 i M 577, przeciwlotnicze samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU-23-4 MP Biała, transporter minowania narzutowego Kroton, 122-mm samobieżne haubice 2S1 Goździk, opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2 Żbik, wozy rozpoznania i wozy zabezpieczenia technicznego.  

Weterani misji

W ostatnim czasie brygada wzięła udział w dwóch ćwiczeniach międzynarodowych. W czerwcu 2015 był to „Noble Jump-15”, którego zadaniem było sprawdzenie gotowości tzw. szpicy NATO, czyli połączonych sił bardzo wysokiej gotowości – VJTF. Manewry odbyły się właśnie w Świętoszowie. Wspólnie z Polakami ćwiczyli żołnierze z Holandii, Czech, Niemiec, Norwegii, Litwy, Belgii, USA i Węgier.

Natomiast w listopadzie 2014 polscy pancerniacy szkolili się z żołnierzami brytyjskimi podczas „Black Eagle-14”. – W ramach tego ćwiczenia potwierdzono zdolność 1 batalionowego zgrupowania taktycznego, zbudowanego na bazie 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady, do przygotowania i prowadzenia działań bojowych we współpracy z wojskami sojuszniczymi – mówi kpt. Justyna Balik.

Żołnierze jednostki wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych, m.in. w Iraku, Czadzie, Afganistanie. Od 26 listopada 2013 roku do 27 kwietnia 2014 roku trwała XIV zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, której trzon stanowili żołnierze 10 BKPanc. Dowódcą zmiany był ówczesny dowódca brygady – gen. bryg. Cezary Podlasiński. 10 marca 2015 roku XIV zmiana PKW w Afganistanie została wyróżniona honorowym tytułem Przodujący Oddział Wojska Polskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Rusza morski „Dragon”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pamiętamy o Niezłomnych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Kleszcze dla wojska
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Ferie w mundurze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Przerwany lot „Orlika”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Lotnictwo i kobiety
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO