moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda przejął zwierzchnictwo nad wojskiem

Powinniśmy mieć armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje - mówił prezydent Andrzej Duda podczas przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się 6 sierpnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Prezydent Andrzej Duda zwracając się do żołnierzy, podkreślił, że wyposażenie armii w nowoczesny sprzęt będzie dla niego priorytetem. – Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń, tak żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale abyście byli też bezpieczniejsi – przekonywał nowy zwierzchnik sił zbrojnych. Zadeklarował, że w sprawie modernizacji armii będzie współpracował z ministrem obrony narodowej. Prezydent zapowiedział również, że przyjrzy się zarówno temu, co zostało już zrobione, jak i planom, które dopiero będą realizowane. – Jestem przekonany, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko. To wymaga dużych nakładów, ale Polska jest tego warta – zaznaczał prezydent Duda.

O bezpieczeństwie Polski wspomniał także w kontekście międzynarodowym. – Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim. To dobrze, że możemy mieć w tych siłach oparcie. Ale tak jak każde państwo, które ma ambicję, powinniśmy mieć armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje – mówił prezydent Duda.


O tym, że polscy żołnierze zasługują na szacunek, bo dla Polski są gotowi ponieść najwyższą ofiarę, prezydent wspomniał kilka razy. Swoją przemowę zaczął od przypomnienia 101. rocznicy wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej, zorganizowanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Duda nawiązał także do wydarzenia sprzed 11 lat, gdy Polacy walczyli w obronie ratusza w irackiej Karbali. Walki te uznawane są za najcięższe, w jakich brali udział polscy wojskowi od II wojny światowej. – Polskie siły zbrojne składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu i polskiemu narodowi i którzy są w każdej chwili gotowi bronić ojczyzny i jej służyć. Nie mam co do tego wątpliwości – przekonywał.

Prezydent przejął zwierzchnictwo nad wojskiem od dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na plac Piłsudskiego przyjechali także premier Ewa Kopacz, wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, ministrowie oraz parlamentarzyści. – W imieniu rządu i swoim chciałbym zadeklarować otwartość i gotowość do współpracy z panem prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i obrony narodowej – zapewniał wicepremier Tomasz Siemoniak, który wystąpił na początku uroczystości. W przemowie poprzedzającej wystąpienie prezydenta Dudy, Siemoniak powtórzył, że celem rządu „jest zagwarantowanie trwałej obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych na terenie Polski”. – Wierzę, że wspólnym wysiłkiem doprowadzimy za rok w Warszawie do przełomowych decyzji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej części Europy – mówił szef MON.


Na zakończenie uroczystości orkiestra odegrała „My, Pierwsza Brygada”, czyli pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych przedefilowały przed prezydentem.

Przed Zgromadzeniem Narodowym

Wcześniej o sprawach dotyczących obronności Andrzej Duda mówił w parlamencie, w swoim orędziu po zaprzysiężeniu na prezydenta. – W zakresie bezpieczeństwa militarnego najważniejsza jest budowa silnej, dobrze wyposażonej, polskiej armii. To niezwykle ważne zadanie na najbliższe lata, bo to gwarancja suwerenności – mówił.

Podobnie jak Bronisław Komorowski, także prezydent Andrzej Duda chce, by w Polsce były stałe bazy wojsk NATO. Nowy zwierzchnik sił zbrojnych zadeklarował w Sejmie, że będzie o tym rozmawiał podczas kolejnego szczytu NATO. Odbędzie się on w Warszawie w 2016 roku. – W najbliższym czasie konieczne są starania o wzmocnienie gwarancji sojuszniczych NATO, którego na szczęście jesteśmy członkiem. Tutaj trzeba sprawę postawić jednoznacznie. Potrzebujemy większych gwarancji. Nie tylko my jako Polska, ale cała Europa wschodnia, która jest w trudnej sytuacji geopolitycznej – mówił w Sejmie.

Zwierzchnik armii dodał, że będzie współpracował z szefem MON, ale też sam będzie wychodził z różnymi inicjatywami zwiększającymi bezpieczeństwo Polski.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~soldier
1438967460
Tak niech pozwoli szeregowym służyć dłużej niż 12 lat
57-E7-35-82
~Nick Nolte
1438878540
Facet przeżyje niezły szok odwiedzając pierwszą JW i zdając sobie sprawę, że w wojsku służą też kobiety. Dzisiaj mówił wyłącznie o i do męskiej części armii.
56-9C-61-0D

Kleszcze dla wojska
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Będzie za co kupić koreańską broń
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza morski „Dragon”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Priorytety dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Przerwany lot „Orlika”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO