moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lubliniec: selekcja w Karkonoszach

Chcesz służyć w Jednostce Wojskowej Komandosów? Musisz przejść egzamin sprawnościowy, testy psychologiczne, a jeśli marzy ci się służba w zespole bojowym – również „grę terenową” w górach. Uwaga, indywidualiści nie mają tu czego szukać. Rekrutacja do JWK Lubliniec trwa cały rok, ale górskie sprawdziany odbywają się tylko wiosną i jesienią. Najbliższy – w październiku.

– Szukamy kandydatów, którzy poza sprawnością fizyczną i określonymi predyspozycjami psychologicznymi mają kwalifikacje przydatne w JWK. Potrzebujemy żołnierzy z prawem jazdy kategorii C, C+E, ratowników medycznych, łącznościowców i informatyków – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca jednostki.

Jaco ci podpowie

Jednostka Wojskowa Komandosów otworzyła dla kandydatów do służby specjalny serwis. Na stronie cisiiskuteczni.pl były komandos Jaco krok po kroku wyjaśnia, co należy zrobić, by wziąć udział w rekrutacji. Podstawowe wymagania są następujące: polskie obywatelstwo, niekaralność i „żelazne” zdrowie. Kandydat musi bowiem stanąć przed wojskową komisją lekarską i otrzymać orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz orzeczenie o zdolności do pełnienia służby w jednostkach desantowo-szturmowych. To ostatnie jest konieczne, jeśli ktoś chce dostać się do zespołów bojowych.

Na kandydatów, którzy spełniają te wymagania czeka ankieta personalna. Formularz znajduje się na stronie cisiiskuteczni.pl.  – Wypełnione ankiety można wysyłać cały rok, my dokładnie je analizujemy. Jeśli ktoś spełnia nasze podstawowe wymagania, zapraszamy go do Lublińca – wyjaśnia płk Wiesław Kukuła. Na stronie internetowej Jaco ostrzega, by do jednostki przybyć punktualnie, bo spóźnienie jest jednym z wielu powodów dyskwalifikacji kandydata.

Później jest tylko… trudniej

Na początek egzamin ze sprawności fizycznej. Kandydat musi zaliczyć m.in. marszobieg, podciąganie na drążku, pływanie i wspinaczkę. Normy, w których musi się zmieścić, są podane na stronie internetowej – inne dla kobiet, inne dla mężczyzn. – Jeśli kandydat chce służyć w zespole bojowym, musi z tego sprawdzianu dostać co najmniej czwórkę – mówi jeden z komandosów. – Proponuję poświecić na treningi wiele, wiele czasu na siłowni i basenie.

Kolejny etap rekrutacji to rozmowa z psychologiem. – Nie jest łatwo, bo żołnierzem JWK mogą być osoby o określonym profilu psychologicznym. I właśnie to sprawdzamy podczas rozmowy – dodaje komandos. – Warto się wyspać, wypocząć i przygotować na dłuższą wizytę w Lublińcu, bo rozmowy trwają bardzo długo. Żołnierze z Lublińca podkreślają, że rozmowa z psychologiem jest często przez kandydatów niedoceniana, tymczasem to właśnie wtedy ważą się ich losy.

Karkonosze – nie dla indywidualistów

Jeśli spełniłeś oczekiwania psychologa i chcesz dostać się do zespołu bojowego, czeka cię już tylko jedno zadanie – gra terenowa w górach, potocznie zwana selekcją. Trwa kilka dni i odbywa się w Karkonoszach.

Tutaj zasady nieco się zmieniają: dla kobiet i mężczyzn wymagania są już takie same. – To test nie tylko dla ciała, ale także sprawdzian psychiki kandydatów. Poddajemy ich wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu, ograniczamy przy tym sen i pożywienie – opisuje jeden z instruktorów. – Oceniamy ich pracę w grupach i indywidualnie. Jednym z celów selekcji jest wykluczenie z grupy kandydatów, którzy myślą wyłącznie o sobie.


Kandydaci, którzy chcą dostać miejsce w zespole bojowym, muszą pozytywnie zakończyć cały program selekcji. Żołnierze ubiegający się o stanowiska dotyczące zabezpieczenia i pracy w sztabie, nie wyjeżdżają w góry.

Najbliższa gra terenowa odbędzie się w październiku. W rekrutacji do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu można wziąć udział tylko trzy razy.

Choć historia JWK sięga 1957 roku (wówczas w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza), to rozwój jednostki z Lublińca przyspieszył osiem lat temu, gdy wojska specjalne stały się odrębnym rodzajem sił zbrojnych. 1 Pułk Specjalny Komandosów podporządkowano Dowództwu Wojsk Specjalnych i przekształcono w Jednostkę Wojskową Komandosów.

Obecnie jednostka podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. W zespołach bojowych JWK służą operatorzy, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Są gotowi do działania w wodzie, na lądzie, w wysokich górach, w powietrzu (wykonują na przykład skoki spadochronowe z wysokości kilku kilometrów). Pełnią także funkcje zabezpieczające i wsparcia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~kolos
1450816440
To ściema żeby się dostać do zespołu to trzeba miec niezłe plecy, niesprawiedliwy tez jest limit wiekowy dla kandydatów na operatora , osoby po 30 nie mają czego szukać
BF-C4-6B-04
~eryk
1442921400
Nie no, bez przesady. Z wf to różnie bywa. Nie zaliczysz jednej konkurencji i NARKA ;).
35-F2-25-FF
~rosomak
1442901780
to jest chyba kamuflaż A-tacs FG ;]
E5-40-EE-63
~Gość
1441920360
Co to za mundury na zdjęciach ?
C8-C9-D5-43
~Fartowny
1441817400
Czy jeśli nie odbyłem służby przygotowawczej to mogę iść na selekcje?
71-EE-E1-7C
~Greg
1441796640
Byłem na WF zdałem go, całkiem fajnie było na luzie bez żadnej spiny, ludzie spoko, 2 tygodnie później psycholog i tam poległem, mówi się trudno ale przynajmniej próbowałem, nie mam wyrzutów sumienia do siebie, Pani psycholog specjalistka z górnej półki ale mi swoim podejściem i zachowaniem nie zaimponowała...niestety teraz siedzę w Anglii
F9-47-9C-8C
~Gal Anonim
1441793760
Bardzo trudno się dostać, wf to pikuś zdaje go 90% chętnych a nawet więcej, ale najwięcej odpada u psychologa 60-70%, z 100 chętnych osób w góry idzie 30-40 osoby, z tego 10-15 przechodzi i tyle
F9-47-9C-8C

Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO