moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jens Stoltenberg: Polska jest silnym partnerem w NATO

Militarnie wzmacniamy obronę kolektywną. Naszą siłą jest solidarność, dzięki której każdy sojusznik jest wspierany w razie agresji, a atak na jednego jest atakiem na wszystkich – mówi w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Dziękuję Polsce za zaangażowanie w działania Sojuszu. Polska jest silnym partnerem w NATO – dodaje.

Jakie najważniejsze decyzje powinny zapaść na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie?

Jens Stoltenberg: Nie chcę o tym przesądzać, bo przygotowania do szczytu i rozmowy na ten temat trwają. Jednak moim zdaniem najważniejszą informacją, która powinna wyjść ze szczytu, jest sygnał, że NATO dostosowuje swoje działania do zmieniających się warunków bezpieczeństwa. Sojusz przygotowuje się na te zmiany i jest gotowy na nowe wyzwania. Militarnie wzmacniamy obronę kolektywną, przywracając znaczenie artykułu piątego traktatu waszyngtońskiego (mówi o zbiorowej obronie: każdy atak na jedno z państw Paktu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałych członków Sojuszu jako atak na nich samych, czyli jako napaść na wszystkie kraje NATO – przypisek redakcji). Jednocześnie dziękuję Polsce za to, że podjęła się organizacji szczytu oraz za jej zaangażowanie w działania Sojuszu. Polska jest silnym partnerem w NATO.

Nasz kraj podczas szczytu chce też zabiegać o trwałą obecność wojskową sojuszników w naszym regionie między innymi poprzez rozmieszczenie stałych baz ich wojsk. Czy to zgodne z planami NATO?

Jens Stoltenberg: NATO i jego członkowie już wzmacniają swoją obecność na terytoriach państw członkowskich leżących na wschodzie Europy. Robimy to, wdrażając postanowienia z Newport dotyczące Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan). Do szczytu w Warszawie gotowość operacyjną osiągną Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tak zwana szpica NATO. Do sił wyższej gotowości podnoszony jest też status Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Jednocześnie organizujemy więcej wspólnych ćwiczeń i wzmacniamy dyżury Baltic Air Policing. Z radością przyjęliśmy też inicjatywę USA dotyczącą stworzenia magazynów ciężkiego sprzętu w Polsce i innych państwach regionu. Wszystko to zwiększa naszą obecność na wschodniej flance i gotowość do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przykładem wzmacniania regionu jest też sześć grup integracyjnych NATO (Force Integration Unit – NFIU) otwartych 3 września. Naszą siłą jest solidarność, dzięki której każdy sojusznik jest wspierany w razie agresji, a atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Do tego jednak potrzebne jest wzajemne współdziałanie między wojskami poszczególnych krajów i właśnie tym będą się zajmować powstałe sztaby.

Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak mówił też o konieczności dyskusji na temat zwiększenia inwestycji w infrastrukturę obronną Sojuszu, szczególnie na wschodniej flance. Pana zdaniem jest taka potrzeba?

Jens Stoltenberg: Członkowie NATO już się zgodzili, że potrzebne jest zwiększanie wydatków na obronność. Niestety, w ostatnich latach wiele państw członkowskich zmniejszało swoje budżety obronne. Dlatego w Newport ustaliliśmy, że sojusznicy w ciągu 10 lat podniosą te wydatki do dwóch procent swojego PKB. Polska już podjęła odpowiednie decyzje w tej sprawie i od przyszłego roku podnosi nakłady na wojsko z 1,95 do dwóch procent PKB. Wasz kraj namawia też sojuszników do zwiększenia wydatków. Tak silna deklaracja jest ważnym sygnałem dla innych państw i przykładem sojuszniczej solidarności.

NATO nieustannie zwiększa też nakłady w krajach środkowo-wschodniej Europy. Więcej ćwiczeń, szpica, wojskowe bazy USA czy NFIU – to są właśnie sojusznicze inwestycje na Wschodzie.

Rozmawiała Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Honor weteranom misji!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali bojowego ducha
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Ratownicy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO