moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrody MSPO: za kamerę, karabin i integrator

Asteria KLW-1 to kamera termowizyjna, którą opracowali inżynierowie z Przemysłowego Centrum Optyki z Warszawy. Za jej innowacyjność na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach otrzymali nagrodę Defender. Nagrodzono nią również modułowy integrator M-ITG z WB Electronics oraz karabin maszynowy UKM 2000P z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Karabiny maszynowe UKM-2000P

Komisja konkursu Defender – organizowanego w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – przyznaje nagrody aż w trzynastu kategoriach. Przedstawiamy ostatni odcinek naszego cyklu o wyróżnionych produktach polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Kamera do Rosomaków

Kołowe transportery opancerzone Rosomak są podstawowym wozem bojowym polskiej armii. Obecnie wojsko ma ich ponad siedemset, a w przyszłości będzie prawie tysiąc. W Rosomaki będą uzbrojone trzy brygady zmechanizowane – 12 ze Szczecina, 17 z Międzyrzecza oraz 15 z Giżycka i Orzysza.

Choć transportery są produkowane przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Rosomak, to do ich konstrukcji wykorzystano wiele importowanych podzespołów. Od dłuższego czasu przemysł obronny stara się opracować ich polskie odpowiedniki. Takim przykładem jest zbudowana przez inżynierów z PCO S.A. kamera termowizyjna KLW-1 Asteria. Urządzenie waży dziewięć kilogramów, jest wyposażone w chłodzony detektor III generacji o rozdzielczości 640x512 pikseli i pracuje na długości fal 7,7÷9,3 µm. W zależności od szerokości pola obserwacji Asteria umożliwia wykrywanie obiektów z 12 kilometrów (przy wąskim polu widzenia) lub 4,6 km (przy szerokim polu widzenia).

Kamera termowizyjna KLW-1 Asteria

Przemysław Matrzak, specjalista ds. reklamy PCO S.A., podkreśla, że inżynierowie musieli długo pracować nad takim oprogramowaniem, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać zastosowane w kamerze zaawansowane systemy optyczno-elektroniczne. – Bardzo dobrą jakość obrazu uzyskaliśmy nie tylko dzięki wysokiej klasie podzespołów elektronicznych i optycznych, ale również dzięki bardzo skomplikowanym algorytmom przetwarzania danych – wyjaśnia.

Na kieleckich targach zbrojeniowych Asteria prezentowana była w kilku konfiguracjach – jako część wyposażenia czołgów PT-91, czołgów T-72 oraz jako zamiennik systemu optycznego stosowanego obecnie w Rosomakach. W ocenie jury konkursu Defendera najbardziej interesująca okazała się ta przeznaczona do montażu w kołowych transporterach. I to właśnie ją wyróżniono nagrodą.

UKM 2000 po nowemu 

Karabiny maszynowe UKM-2000P to podstawowa broń polskich żołnierzy. Wojsko od dziesięciu lat wykorzystuje trzy typy tej broni: UKM-2000P – wersja dla piechoty, UKM-2000D – model desantowy oraz UKM-2000C – karabin montowany w Rosomakach.

Swój chrzest bojowy UKM-2000 przeszły na misji w Iraku. Były również używane przez żołnierzy na misji w Afganistanie. – Na podstawie doświadczeń z obu misji przygotowaliśmy pakiet modyfikacyjny broni. Ulepszyliśmy wszystko to, na co wskazywali używający karabinu żołnierze, czyli między innymi regulator gazowy, węzeł iglicy, łoże oraz tłumik płomienia – mówi płk rez. Tomasz Berezowski, były dowódca wojsk aeromobilnych, który obecnie pracuje w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie produkujących UKM-y.

Nowe, ulepszone UKM-2000, które podczas kieleckich targów nagrodzono Defenderem, wkrótce trafią do jednostek wojskowych. W czerwcu Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z ZM Tarnów kontrakt na dostawę 378 sztuk tej broni. Czteroletnia umowa jest warta 25 milionów złotych, a pierwsza transza UKM-ów (60 sztuk) ma trafić do magazynów do końca roku.

Łączność Tytana

W tym roku aż dwa z dziesięciu przyznanych na MSPO Defenderów przypadły produktom, które powstały z myślą o programie Polski Żołnierz Przyszłości „Tytan”. Pierwszy to opisany już na naszych łamach karabin modułowy MSBS o kalibrze 5,56 mm. Drugim jest modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics.

Modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics

Integrator jest jednym z najbardziej tajemniczych produktów nagrodzonych przez jury. Oficjalnie nie wiadomo nic o jego parametrach technicznych poza faktem, że jest to połączenie komputera z radiostacją. Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, wyjaśnia, że produkt powstaje w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i konstruktorzy zobowiązali się do zachowania w tajemnicy szczegółowej specyfikacji.

Do czego więc będzie służyło urządzenie? – Będzie ono „informatycznym sercem” indywidualnego systemu walki żołnierza. Jego zadaniem będzie zarządzanie i sterowanie modułami oraz sensorami, a także transmisja informacji głosowych, danych i obrazu – wyjaśnia Wojciechowski.

Zgodnie z zawartą z NCBiR umową, WB Electronics ma do końca roku przekazać wojsku gotowy integrator do testów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1442677560
12., 17. i 15. mają być na Rosomakach. OK. Ale co z 21. Brygadą? Już są inne plany? Też miała dostać KTO.
B7-B0-C7-EC
~aelx
1442507040
jeżeli ukm nie ma 1 moa / 100 m to cienko cienko
6B-75-9B-99

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO