moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W poniedziałek – wielki test o wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Telewizja Polska zapraszają na „Wielki Test o Wojsku Polskim”. Na pytania dotyczące sprzętu, misji czy szkolenia odpowiadać będą artyści, dziennikarze, sportowcy i politycy. Program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Będą też niespodzianki – w studiu pojawią się komandosi i wojskowi muzycy z oryginalnym repertuarem.

„Wielki Test TVP” to cykliczny program emitowany na żywo w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Jego głównym celem jest przybliżenie widzom informacji z różnych dziedzin. Do tej pory Telewizja Polska zrealizowała 28 takich audycji. Polacy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. historii, ekonomii, piłki nożnej czy Europy.

Pytania od wojskowych ekspertów

Poniedziałkowy test będzie pierwszym, w którym widzowie oraz zaproszeni do studia goście będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o polskim wojsku. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej i Telewizji Polskiej. – Z badań przeprowadzonych dla nas w 2015 roku wynika, że telewizja jest głównym źródłem informacji o wojsku dla bardzo dużej liczby odbiorców – tak płk Jacek Sońta, rzecznik MON, mówi o zaangażowaniu ministerstwa w przedsięwzięcie.

Gospodarzami widowiska w TVP1 będą prezenterzy Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Jako uczestnicy wystąpią znani artyści, dziennikarze, sportowcy i naukowcy. Zaproszenie do studia przyjęli m.in. publicystka Dominika Wielowieyska, piosenkarz Rafał Brzozowski, wokalistka Natalia Szroeder, aktor Piotr Gąsowski. – Uwielbiam teleturnieje i testy wiedzy. Wojsko to akurat dziedzina, w której nie czuję się najmocniej, ale liczę, że dzięki udziałowi w programie dowiem się czegoś więcej o polskiej armii – mówi Dominika Wielowieyska, publicystka „Gazety Wyborczej”. W ubiegłym roku w duecie ze Stevem Terretem, dyrektorem British Law Centre, zwyciężyła w Wielkim Teście o Europie (zorganizowano go z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej).

Promocja wojska

Autorami pytań do testu o wojsku są eksperci z resortu obrony narodowej. – Zagadnienia będą dotyczyć szeroko rozumianej działalności i funkcjonowania sił zbrojnych. Na przykład udziału polskiej armii w misjach poza granicami kraju, współczesnego uzbrojenia i historii Wojska Polskiego – zapowiada płk Sońta. Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwać będą wojskowi eksperci.  – Jesteśmy zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie wielkiego testu na wszystkich etapach produkcji. Będziemy zatem także na wizji – dodaje rzecznik MON.

Podczas programu nie zabraknie niespodzianek. Z przebojem „Biała armia” wystąpi Kasia Moś, a aktor Antek Królikowski wcieli się w rolę żołnierza zawodowego. –  Uczestnicy testu poznają też kobiety służące w armii i dowiedzą się na przykład, co żołnierze robią po pracy. W studiu pojawią się też komandosi i wojskowi muzycy z bardzo ciekawym repertuarem – dodaje płk Sońta. Dzień przed emisją testu, w niedzielę 13 września, TVP wyemituje wyprodukowany ze środków MON film o modernizacji Wojska Polskiego.


Film: MON

Rzecznik MON podkreśla, że udział w telewizyjnym programie, który cieszy się dużą oglądalnością, jest także dobrą promocją armii. Dodaje, że programy TVP poświęcone żołnierzom świetnie uzupełniają działalność promocyjną armii. – Wystarczy wymienić emitowany w każdą sobotę program „Nasza armia”. Chcielibyśmy, by takich materiałów było więcej – mówi płk Sońta.

„Wielki Test o Wojsku Polskim” będzie można obejrzeć w TVP1 w poniedziałek, 14 września, o godzinie 20.25. Widzowie będą mogli odpowiadać na pytania na stronie Interia.pl lub przez aplikację „Wielki Test TVP”. Program sfinansowało MON.

Zwycięzcy testu przekażą nagrodę pieniężną na wybrany przez siebie cel charytatywny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: TVP1

dodaj komentarz

komentarze

~analityk
1442315100
Obie odpowiedzi na pyt. nr 9 sa błędne. Powinno byc 1,95. Prosze sprawdzic ustawę USTAWA z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych
D8-34-D0-D9
~kuba
1442201940
nie ma kasy na podwyżki a jest na igrzyska
48-E9-6C-28
~MateuszM
1442150640
Piekny film, piekne zapowiedzi, chociazby dotyczace modernizacji Leo. Ale jak kazdy z Nas wie angela na to sie nie zgodzi..
F4-F3-6F-97

Święto wojskowego sportu
 
Barwy walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO