moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska lądowe świętują

Ich zadaniem jest obrona kraju, udział w operacjach NATO, misjach pokojowych i pomoc w razie klęsk żywiołowych. Wojska lądowe tworzy 50 tysięcy żołnierzy, to m.in. jednostki pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, a także oddziały wsparcia bojowego i zabezpieczenia. W Rzeszowie odbył się uroczysty apel z okazji ich święta.

– W dzisiejszych czasach trzeba mieć sojuszników. Ale potrzebna jest też własna silna armia. Dlatego chciałabym podziękować żołnierzom wojsk lądowych za pełną zaangażowania i poświęcenia służbę – mówił wiceminister Maciej Jankowski podczas głównych uroczystości Święta Wojsk Lądowych.

Medale i odznaczenia

Na apelu w Rzeszowie spotkali się dowódcy i żołnierze jednostek lądowych z całej Polski. Wojskowi odebrali medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON i dowódcę generalnego. Odznaczenie Honorowe Wojsk Lądowych dostał dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski, Kordzik Honorowy z Orłem Wojsk Lądowych otrzymał dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Kuśnierek. Przyznano także tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP, listy gratulacyjne, medale „Za Długoletnią Służbę” i „Zasługi dla Obronności Kraju”.

Debata europejskich dowódców

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było zatwierdzenie wytycznych ramowych dla polsko-niemieckiej grupy roboczej. Dokument podpisał inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz oraz gen. broni Jorg Vollmer. Polsko-niemiecka grupa odpowiedzialna będzie za planowanie współpracy między wojskami lądowymi obu państw.

 

Z okazji Święta Wojsk Lądowych w Rzeszowie odbyło się także forum dowódców wojsk lądowych z Czech, Belgii, Francji, Holandii i Niemiec. Generałowie dyskutowali m.in. na temat uchodźców i sytuacji na Ukrainie. Z kolei na Politechnice Rzeszowskiej zorganizowano dwudniową konferencję poświęconą misji wojskowej w Afganistanie.

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada pododdziałów. Sympatycy armii mogą jeszcze wziąć udział w pikniku wojskowym. Dzisiaj i jutro w Rzeszowie będzie można obejrzeć uzbrojenie i wyposażenie wojsk lądowych, m.in. czołgi Leopard i PT-91, transporter Rosomak, moździerze, wyrzutnie rakiet i armatohaubice.

Siła lądowców

Wojska lądowe to podstawowy i najliczniejszy rodzaj sił zbrojnych. Służy w nich prawie 50 tysięcy żołnierzy, czyli ponad połowa polskiej armii. Ich zadaniem jest obrona kraju, udział w operacjach NATO, różnego rodzaju misjach zagranicznych: pokojowych i humanitarnych oraz akcjach likwidacji klęsk żywiołowych. – Wojska lądowe mają bronić kraj przed atakiem lądowo-powietrznym i być gotowe do walki w sytuacji zagrożenia militarnego w każdym rejonie Polski. Dysponują dużą siłą ognia i manewrowością – podkreśla ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 Minister Maciej Jankowski odznaczył żołnierzy

Siły lądowe tworzą m.in. wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, wsparcia bojowego, zabezpieczenia i logistyczne. Do najważniejszych struktur w wojskach lądowych należą: Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (część polska), trzy dywizje: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej; 12 Dywizja Zmechanizowana; 16 Dywizja Zmechanizowana; trzy samodzielne brygady: 6 Brygada Powietrznodesantowa; 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. W ich skład wchodzą także pułki przeciwlotnicze, saperów, inżynieryjne, chemiczne, rozpoznawcze oraz jednostki dowodzenia, zabezpieczenia i wsparcia, a także centra i ośrodki szkolenia.

Jednostki lądowe podlegają Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz istniejącemu w jego strukturach Inspektoratowi Wojsk Lądowych. Na czele inspektoratu stoi gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nie tylko Leopardy

– Wojska lądowe są stale modernizowane. Przykładem może być choćby zakup czołgów 2A5 i 2A4 Leopard wraz z dodatkowym sprzętem dla 34 Brygady Kawalerii Pancernej – przypomina ppłk Pietrzak.

W uzbrojeniu sił lądowych jest obecnie ok. 900 czołgów. Poza niemieckimi Leopardami są to PT-91 Twardy oraz T-72. Żołnierze używają także ok. 700 transporterów opancerzonych Rosomak (w najbliższych latach do jednostek trafią kolejne) i ok. 1000 bojowych wozów piechoty BWP-1. Artylerzyści dysponują m.in. wyrzutniami rakiet WR-40 Langusta, armatohaubicami Dana, samobieżnymi armatohaubicami Krab i samobieżnymi haubicami 2S1 Goździk.

Ponadto w wyposażeniu lądowców są m.in. zestawy przeciwpancerne Spike, broń strzelecka oraz różnego rodzaju pojazdy, np. samochody terenerowo-osobowe i quady.

Historyczne zwycięstwo

Swoje święto wojska lądowe obchodzą w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką, którą do walki prowadził wezyr Kar Mustafa. Wiedeńska wiktoria to jeden z najważniejszych triumfów polskiego wojska, jest też uznawana za jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy.

W 1996 roku minister obrony narodowej Stanisław Dobrzański zdecydował, że wojska lądowe świętować będą właśnie 12 września na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~sello
1442049360
haha jakimi KRAB-ami ..dysponuje wojsko, przecież to włąsność PGZ ...a nie wojska, kolejna sciema !
B5-75-80-39

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO