moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpica NATO może już zareagować

Szpica NATO oficjalnie osiągnie gotowość do działania pod dowództwem szczecińskiego korpusu przed przyszłorocznym szczytem Sojuszu w Warszawie. – Ale gdyby coś wydarzyło się jutro, to też będziemy gotowi odpowiedzieć na agresję – zapewnił generał Hans-Lothar Domroese podczas spotkania szefów Jednostek Integracyjnych Sił NATO w Szczecinie.


W kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego spotkali się dziś dowódcy czterech NFIU, czyli NATO  Force Integration Units, powołanych do życia zaledwie dwa tygodnie temu w Rydze. Jednostki te są usytuowane w Polsce (Bydgoszcz), na Litwie, Łotwie i Estonii, a więc w krajach Sojuszu położonych najbliżej ukraińskiego konfliktu. Mają się stać centrami logistycznymi, które odpowiadać będą za koordynowanie ćwiczeń NATO i przyjęcie tzw. Szpicy, czyli pięciotysięcznych Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Także za przyjęcie regularnych sił NATO w razie kryzysu militarnego.

Wielonarodowe NFIU są w trakcie budowy – na około 40 etatów w każdej z nich, póki co jest około połowy oficerów. NATO powoła w sumie osiem Jednostek Integracyjnych, z czego wspomniane cztery, których dowódcy spotkali się w poniedziałek, podlegać będą korpusowi Sojuszu w Szczecinie. Dwie, w Bułgarii i Rumunii, tej jurysdykcji nie podlegają, ale pod szczecińskim dowództwem znajdą się jeszcze dwie NFIU, które mają powstać na Węgrzech i Słowacji już po szczycie NATO w Warszawie.

Pełne stany i gotowość działania jednostki mają osiągnąć do rozpoczęcia szczytu, czyli w przyszłym roku. Do tego czasu również Korpus w Szczecinie ma być w stanie dowodzić Szpicą NATO, której zadaniem jest szybkie reagowanie – nawet w 48 godzin – w razie potencjalnego zagrożenia. VJTF pełną gotowość ma osiągnąć na początku 2016 roku.

– Zapewniam jednak, że gdyby coś wydarzyło się jutro, to może nie tak szybko, ale także zareagujemy. Będziemy gotowi – zapowiedział dziś w Szczecinie gen. Domroese, dowódca NATO w Brunssum. Szpicę wysłać można tylko na rozkaz Komitetu Politycznego NATO. Ile zatem potrwa reakcja Sojuszu? – Nie mogę zdradzać, ile czasu dokładnie nam to zajmie, ale w ciągu tygodnia nasze wojska będą gotowe do działania – dodał generał.

W tym roku wojsko do Szpicy wydzielają Niemcy. W przyszłym będą to Hiszpanie. I teoretycznie to tymi właśnie wojskami już mogliby dowodzić oficerowie Wielonarodowego Korpusu ze Szczecina. – Proszę zwrócić uwagę, że zawsze szybko działamy. Zaledwie dwa tygodnie temu powołano NFIU, a już dziś spotykamy się tu, w Szczecinie, by wyznaczać sobie cele i pracujemy nad wspólną obroną. Jesteśmy gotowi, świetnie się rozumiemy i intensywnie pracujemy. W ciągu roku od szczytu NATO w Walii udało się nam wiele osiągnąć – podkreślił generał Domroese.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (Multinational Corps North-East) jest najważniejszą jednostką NATO w Polsce. Do niedawna liczył około 200 żołnierzy, obecnie – 280, a docelowo, do końca tego roku, będzie tu stacjonowało 400 oficerów z 18 krajów członkowskich NATO. Dowodzenie tą jednostką jest rotacyjne, na przemian przez generałów państw – założycieli jednostki: Niemiec, Polski i Danii. Mniej więcej do połowy sierpnia dowódcą szczecińskiego korpusu był Polak, generał Bogusław Samol. Obecnie jest nim niemiecki generał Manfred Hofmann.

Marcin Górka

autor zdjęć: Cpl Benjamin Senkel

dodaj komentarz

komentarze

~jarecki
1442518200
co mozna powiedziec znowu liczymy na inych niczego zesmy sie nienauczyli z roku 1939 ktos powie ze to krytyka ale niestety przykre ale prawdziwe polska jest krajem gdzie sie nierozumie tego ze mosimy miec wlasno bron wlasno produkcje samoltów rakiety bron atomowo ktos powie ze to czyste szalenstwo leniestety 1 nacoliczymy w tym nato ze kto nas bedzie bronil amerkanie niemcy francuzi amoze anglicy ktozy przepisywali zaslugi sobie i naszego wywiadu tak prawie 30 lat wolnosci i nic nierobienia wtym kierunku zebysmy mieli sprzent rodzimy kupojemy ale nic nie produkujemy chwalimysie aleczym ze 6 amerknow przylecialo 6 samolotami przyleco i odleco jaktomowio a my dalej jestesmy nie dozbrojeni dlaczego poprzez opieszalosc
B6-D6-1F-AA

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO