moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morderczy sprawdzian snajperów

Celne strzały z dużej odległości to wbrew pozorom jedno z łatwiejszych zadań międzynarodowych zawodów Sniper’s Mission, które dziś zaczną się na poligonie w Wędrzynie. Pary snajperskie odbędą bowiem nietypowy, 30-godzinny sprawdzian: mają przeniknąć niepostrzeżenie na wrogi teren, w niewoli wykazać się odpornością psychiczną, a potem wykryć i zniszczyć różne cele.

Piąta edycja tych rozgrywek potrwa od 18 do 20 września. Te jedne z najtrudniejszych zawodów w precyzyjnym strzelaniu są rozgrywane na wędrzyńskim poligonie drugi raz. Komenda Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie wspiera w ich organizacji Klub Sportowy CWS, Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego oraz Sekcję Strzelecką Fundacji Szturman.

Na linii startu stanie 20 dwuosobowych zespołów. Snajperzy będą uzbrojeni w karabinki wyborowe. Na wielokilometrową trasę zabiorą także mapy, kompasy, ubrania maskujące, systemy hydracyjne, sprzęt optyczny oraz po 70 sztuk nabojów. Dużym utrudnieniem będzie dla nich zakaz używania urządzeń wzmacniających obraz w warunkach ograniczonej widoczności, czyli noktowizji i termowizji. Mają bowiem wykonywać zadania, w tym pokonywać teren, w dzień i w nocy.

Zmagania będą się odbywały w sposób ciągły, co oznacza, że każda para snajperska ma uczestniczyć w kolejnych następujących po sobie konkurencjach, a przerwy między nimi wypełni im pokonywanie na czas kilkukilometrowych dystansów. Wymaga to od zawodników doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. – Zależy nam, aby zmagania były odzwierciedleniem typowej misji snajperskiej – wyjaśnia Krzysztof Prokop, główny organizator i sędzia zawodów. – Żeby zatem stworzyć warunki działania bojowego, przygotowaliśmy między innymi konkurencję SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór, Escape – ucieczka), czyli sprawdzającą zachowanie zawodników po złapaniu ich w zasadzkę – dodaje.

Ta konkurencja będzie się odbywała nocą. Snajperzy zostaną uwięzieni i w niewoli poddani długotrwałym przesłuchaniom. Będą pod silną presją psychiczną i fizyczną. – Chodzi o to, aby uczestników zawodów pozbawić możliwości snu i odpoczynku. Chcemy bowiem, aby późniejsze, dzienne strzelania były odzwierciedleniem zadania bojowego. Czyli żeby strzały oddawali ludzie wyczerpani, jak to jest podczas boju, a nie zawodnicy rześcy i wypoczęci – tłumaczy Krzysztof Prokop.

Ukoronowaniem wielogodzinnej rywalizacji będą zawody w prowadzeniu celnego ognia. Pary snajperskie będą musiały zajść skrycie stanowiska, wykryć cele i je eliminować. Zadanie utrudni to, że tarcze będą się ukazywały w różnych odległościach – 75 do 2000 metrów od zawodników. Muszą zatem mocno skupić uwagę, szybko zmieniać ustawienie przyrządów celowniczych i niebywale precyzyjnie oddawać strzały.

W tych zawodach nie może wziąć udziału każdy. Są elitarne i zawodnicy są na nie zapraszani, w większości to dwuosobowe drużyny ze służb mundurowych. Ze względów organizacyjnych liczba par snajperskich jest ograniczona do 20. W tym roku do rywalizacji przystąpią drużyny z Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz wojska. Armię będą reprezentowali snajperzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Zaproszenie otrzymali także strzelcy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Ze specjalistami precyzyjnego strzelania z Polski będą rywalizowały ekipy z armii Włoch, RFN i Czech.

Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem imprezy będzie czuwać około 100-osobowa ekipa. Wojsko zabezpieczy też obiekty poligonowe i zapewni pomoc medyczną.

Polska-zbrojna.pl objęła zawody patronatem medialnym.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Archiwum prywatne Krzysztofa Prokopoa

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO