moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Byłe poligony udostępnione turystom

Aż 1,5 miliona niewybuchów i niewypałów wydobyto podczas rekultywacji powojskowych terenów. W ramach programu Lasów Państwowych oczyszczono już ponad 27 tysięcy hektarów po byłych poligonach i jednostkach wojskowych. W pracach pomagała armia, a finansowo program wsparła Unia Europejska. Dziś podsumowano wyniki tego 5-letniego projektu.

– Przywrócenie terenom powojskowym wartości przyrodniczych było głównym celem naszego programu – mówił Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas konferencji w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Jak podkreślił, na obszarach przejętych ostatnio przez Lasy Państwowe i objętych projektem rekultywacji w przeszłości mieściły się poligony, zlikwidowane jednostki, lotniska wojskowe, toczyły się zacięte walki podczas II wojny.

Śmiercionośne pozostałości

– Najczęściej tereny te były wyłączone z użytkowania z powodu silnej degradacji środowiska oraz zagrożenia dla życia, jakie powodują zalegające w ziemi niewybuchy – zaznaczył Krzewina.

W 2011 roku wystartował program dyrekcji Lasów Państwowych, który objął rekultywacją ponad 30 tysięcy hektarów w 58 nadleśnictwach, głównie w zachodniej i środkowej Polsce. Koszt projektu wyniósł 130 milionów złotych, z czego ponad 96 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej. – Do dziś udało się oczyścić 27,5 tysiąca hektarów, czyli zrealizowaliśmy 91 procent planu, a cały program zamkniemy do końca tego roku – zapewniał zastępca dyrektora generalnego.

Największym wyzwaniem projektu okazało się oczyszczenie terenów z materiałów niebezpiecznych. Zatrudnieni przez Lasy Państwowe saperzy usuwali niewybuchy, niewypały, miny oraz pociski, których sporo wciąż spoczywa w ziemi na terenie całej Polski. – Choć większość prac wykonywały prywatne firmy, przy rozminowywaniu szczególnie niebezpiecznych obiektów wspierały je wojskowi saperzy – mówił gen. Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. Wojska inżynieryjne pomagały też przy transporcie i niszczeniu ładunków wybuchowych.

Karabiny, miecz i krzyżacki topór

W sumie znaleziono 1,5 miliona sztuk materiałów niebezpiecznych: pocisków, broni, granatów, min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Wśród nich były prawdziwe kolosy, jak ważąca ponad 1,5 tony bomba lotnicza. Wydobyto ją w Nadleśnictwie Przemków niedaleko Lubina, na terenach byłego poligonu lotniczego.

Podczas prac saperskich odkryto też sporo zabytków, m.in. niemiecki pistolet Parabellum z II wojny, radziecki karabin Mosin z 1891 roku, angielski pistolet maszynowy STEN z okresu II wojny, a także średniowieczny miecz i krzyżacki topór. Część z tych znalezisk można było podziwiać na wystawie zorganizowanej podczas konferencji, którą dziś podsumowano projekt.

Schron – dom nietoperzy

– Kolejnym wyzwaniem było oczyszczenie gruntu z chemicznych zanieczyszczeń, w tym substancji ropopochodnych – mówił Krzewina. Tutaj także w prace włączyła się armia, pomagając przede wszystkim w usuwaniu beczek z niebezpiecznymi wojskowymi substancjami chemicznymi, np. na terenach wokół poligonu w Świętoszowie.

Podczas prac rozebrano też lub uporządkowano 523 obiekty powojskowe, w tym schrony i bunkry. – Natomiast odrestaurowany unikatowy schron niemiecki typu Regelbau 502 stał się jedną z atrakcji Nadleśnictwa Drygały w okolicach Orzysza – mówił Michał Sobecki, tamtejszy nadleśniczy.

Niektóre obiekty, jak unikatowy bunkier po zlikwidowanej jednostce obrony powietrznej w nadleśnictwie Choczewo koło Wejherowa, przystosowano do zimowania nietoperzy i jaskółek. Oczyszczone tereny były bowiem nie tylko zalesiane, ale przywracano tam też rzadkie gatunki zwierząt, w tym właśnie siedliska nietoperzy, płazów i gadów.

Ścieżki rowerowe na poligonie

– Organizowaliśmy także na tych terenach infrastrukturę dla turystów, między innymi ścieżki piesze i rowerowe – dodał Marcin Mieczkowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

– Dzięki współpracy Lasów Państwowych i wojska udało się oczyścić i przekazać na cele rekreacyjne wiele tysięcy hektarów terenów – podkreślał gen. Dziedzic. Jak dodał, dziś już ponad 83 proc. terenów użytkowanych przez wojsko stanowi własność Lasów Państwowych i kolejne hektary będą stopniowo przekazywane tej instytucji. – Jednak największe poligony – jak Świętoszów, Orzysz, Nowa Dęba czy Drawsko Pomorskie – muszą pozostać w zasobach sił zbrojnych z powodu nasilenia szkoleń w polskiej armii, w tym ćwiczeń sojuszniczych NATO, oraz trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą – zaznaczył generał.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cena wolności
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO