moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy zlot organizacji proobronnych

Kilka tysięcy osób w mundurach wypełniło dziś Plac Piłsudskiego w Warszawie. To między innymi młodzież z klas mundurowych, związków strzeleckich i bractw kurkowych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne. Przyjechali na I Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie Ojczyzno”. – To nie przygoda czy zabawa, lecz służba – zwrócił się do nich wicepremier Tomasz Siemoniak.


Z całej Polski do Warszawy przyjechali członkowie kilkudziesięciu organizacji proobronnych i patriotycznych, także takich, jak Liga Obrony Kraju czy Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza przywitali ich przedstawiciele wojska, policji, straży granicznej.

– Serce rośnie, gdy cały plac marszałka Piłsudskiego wypełniony jest ludźmi w mundurach. Fenomenem są klasy mundurowe i zaangażowanie młodzieży – Tobie Ojczyzno to robimy – komentował na bieżąco minister obrony narodowej na swoim twitterze. Zwracając się do zebranych, Tomasz Siemoniak przypominał pierwsze spotkanie z klasami mundurowymi, które odbyło się dwa i pół roku temu. A także późniejsze tworzenie Federacji Organizacji Proobronnych (FOP). Wicepremier zapewnił także działaczy o dalszym poparciu MON i wojska dla tej inicjatywy.

Data pierwszego zlotu nie została wybrana przypadkowo. 17 września mija 76. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Tego dnia FOP symbolicznie zainaugurowała swą działalność, a dzień wcześniej podpisała porozumienie o współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK.

– To historyczny moment dla federacji, a wierzę, że także dla Polski. Pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK rozpoczynamy nasz marsz. Będziemy kształtować patriotyczne postawy młodzieży, szerzyć edukację obronną oraz uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny – mówi Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, profesor, prezes FOP i pełnomocnik ministra obrony ds. społecznych inicjatyw proobronnych.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK zapewnili, że wspierają ideę tworzenia formacji ochotniczych, które nawiązują do tradycji okręgów, oddziałów czy batalionów Armii Krajowej. Inicjatywę tę poparła także Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. – Nie można budować przyszłości bez szacunku dla dzieła poprzednich pokoleń. Generał Anders byłby z was dumny – zwróciła się do młodzieży.

Karolina Ratajczak ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” odczytała podczas zlotu przesłanie i apel do władz państwowych oraz wszystkich Polaków. – My, członkowie organizacji, zrzeszeni w Federacji Organizacji Proobronnych, pragniemy zaprosić do naszych szeregów wszystkich tych, którzy kierują się najwyższym dobrem Polski i chcą razem z nami, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, opierając się na historycznych wzorcach polskiego wojska, kształtować patriotyczne postawy młodzieży, szerzyć edukację obronną, brać czynny udział w systemie zarządzania kryzysowego i uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny – recytowała starszy strzelec Ratajczak apel członków FOP. – Chcemy bliższej współpracy w wojskiem i innymi instytucjami. Mamy wiele przykładów jednostek wojskowych, które nadzorują nasze działania, ustalają z nami zasady szkolenia, pozwalają nam korzystać ze swoich strzelnic i ośrodków ćwiczeń. To dobry kierunek – dodała.

Na zakończenie uczestnicy zlotu uroczyście przemaszerowali przed publicznością, która obserwowała spotkanie pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem autokary przewiozły członków organizacji do Akademii Obrony Narodowej, gdzie odbył się militarny piknik. Organizatorami przedsięwzięcia byli Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Obrony Narodowej i Federacja Organizacji Proobronnych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1442499420
do ,,ja'': a jak zaczna zabierac ci dom to zaczniesz bronic polskiego panstwa, bo slabe jest, ale jest !
FE-12-F9-B7
~ja
1442487120
To dobrze, że powstają takie organizacje i że są chętni do obrony kraju. Czego jednak mają bronić skoro już wszystko w obcych rękach bo sprzedane, niedługo nasza ziemia idzie na sprzedaż? Ja Biedronek, Lidla i podobnych nie zamierzam bronić.
4A-57-54-77

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO