moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wolne etaty w wojsku. Kto ma szanse na pracę?

Armia poszukuje kandydatów do służby zawodowej m.in. na stanowiska kierowców, strzelców czy mechaników. Wolnych etatów jest kilkaset – przede wszystkim w korpusie szeregowych. Pracę można dostać w jednostkach pancernych, zmechanizowanych i rozpoznawczych. Największe szanse na wstąpienie w szeregi armii mają ci, którzy poznali już realia wojskowej służby.

Nabór na wolne etaty żołnierzy zawodowych w wielu jednostkach już się zaczął lub ruszy w najbliższych dniach. Armia stawia głównie na tych, którzy mają wojskowe doświadczenie. Poszukiwani są byli żołnierze oraz osoby po służbie przygotowawczej z aktualnym kontraktem NSR i zaliczonymi ćwiczeniami rotacyjnymi. Do kwalifikacji mogą też przystąpić żołnierze, którzy już służą, ale chcieliby zmienić pracę.

Nabór prowadzony jest do wszystkich trzech korpusów: oficerskiego, podoficerskiego oraz szeregowych zawodowych. W tym ostatnim przypadku wolnych etatów jest najwięcej. To dlatego, że niektórym żołnierzom kończą się kontrakty, inni po ukończeniu kursów zostają podoficerami, a niektórzy odchodzą ze służby.

Gdzie czeka praca?

Wolne etaty są na przykład w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. – Poszukujemy przede wszystkim kandydatów do korpusu szeregowych zawodowych. Obecnie mamy dla nich 100 wolnych stanowisk. To są w większości miejsca pracy dla kierowców z kategorią „C” i „C+E” – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ. Kandydaci mogą się zgłaszać na kwalifikację w każdy wtorek.

W najbliższy wtorek (22 września) do brygady mogą się zgłosić także kandydaci do służby w NSR. – Nie narzekamy na brak zainteresowania. Ostatnio podpisaliśmy 136 nowych kontraktów. Trzeba podkreślić, że to właśnie żołnierze NSR po odbyciu wymaganych przepisami ćwiczeń rotacyjnych dostają się do korpusu szeregowych. Właśnie przyjmujemy w nasze szeregi 30 takich żołnierzy – dodaje kpt. Błaszczak.

Ponad 160 etatów oferuje 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku. Głównie poszukiwani są żołnierze do korpusu szeregowych. – Mamy 15 wolnych stanowisk oficerskich i około 150 dla szeregowych zawodowych – mówi kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik 15 BZ. Tym ostatnim jednostka oferuje stanowiska strzelców, ale też takie, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji, np. kierowców BWP, kierowców czołgu, działonowych, operatorów. Jak przyznają przedstawiciele brygady, największe szanse na otrzymanie pracy mają żołnierze, którzy przeszli szkolenie w ramach NSR.
W Giżycku nabór jest organizowany w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca.

Wolne etaty są też w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Kwalifikacje na stanowiska strzelców i ułanów odbędą się w tej jednostce 24 września. Cztery dni później swoich sił mogą spróbować chętni do służby w 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie. Tam na ochotników czekają m.in. stanowiska kierowców oraz zwiadowców. 28 września mogą się też zgłaszać kandydaci na żołnierzy zawodowych, którzy chcieliby służyć w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia kwalifikacje przeprowadziła 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia. Tu chętni mogli ubiegać się – w przypadku oficerów i podoficerów – o stanowiska dla informatyków oraz te z zakresu łączności i telekomunikacji. Wolne etaty były też dla szeregowych. – 17 września stawiło się u nas blisko 40 osób. Kwalifikację do służby zawodowej przeszło 14 nich, w tym 1 oficer i 13 kandydatów do korpusu szeregowych – mówi Beata Michalska, rzecznik prasowy sieradzkiej brygady. Ci ostatni w ciągu kilku najbliższych miesięcy zaczną pracę jako m.in. kierowcy (kategorii „C”, „C+E”), elektromechanicy i elektronicy. Sześć osób zostało przyjętych w szeregi NSR. Następny nabór – za kwartał.

Motywacja i sprawność

Jakie wymagania stawia armia przed kandydatami za żołnierzy zawodowych? – Ochotnicy muszą być zdrowi i zdolni do zawodowej służby wojskowej, odpowiednio wykształceni, zmotywowani i sprawni fizycznie – podkreśla kpt. Błaszczak.

Kandydat musi złożyć wymagane dokumenty, m.in. książeczkę wojskową, świadectwa ukończenia szkoły (w przypadku osób ubiegających się o etat szeregowego konieczna jest co najmniej ukończona szkoła gimnazjalna, podoficerowie muszą mieć wykształcenie średnie, a oficerowie – wyższe) oraz zaświadczenia ukończenia kursów i szkoleń. Trzeba również dołączyć zaświadczenie od lekarza pozwalające na udział w teście sprawnościowym. W tym ostatnim kandydaci będą zaliczać marszobieg na trzy kilometry, podciąganie na drążku, skłony w przód oraz bieg wahadłowy 10x10. Kandydaci przechodzą także rozmowę kwalifikacyjną.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Sebastian Stawiński

dodaj komentarz

komentarze

~goli
1541649600
witam szukam pracy w wojsku jako kierowca kat,b tak gdziesz woj.,lodzkim
B4-F4-E8-E3
~krystian
1520869260
szukam pracy w wojsku
BD-C9-49-A1
~borys2412
1471259340
Koncze szkolenie w wojsku ,zostane żołnierzem zawodowym.Nie chce zostac na pomorzu szukam pracy jak najlblizej domu rodzinnego czyli w woj.świętokrzyskie śląskie. Prosze o kontakt
9F-83-BB-BF
~Katol
1442984880
~ja - bełkoczesz. Znasz się na wojowaniu jak na horyzoncie radiolokacyjnym .
FF-6C-B3-6A
~ja
1442848920
Armia szuka mięska armatniego. Posadki dla "SWOICH"
B3-CE-21-D5
~szer
1442820720
no ciekawe jak 3 lata chodzę za etatem to jakoś dziwnie nigdzie nie mogę znaleźć bo wszędzie słyszę ze wszystkie etaty są zajęte a te co są wolne to potrzeba dziwne uprawnienia na które pisząc wnioski o kurs to słyszę ze mi to nie potrzebne i tak już w tym błędnym kole biegam 3-4l ale już mnie to znudziło i za 3 mies cywil bo same plecaki przychodzą i zajmują etaty a ty jak nie masz poparcia to nic nie zrobisz
60-A9-57-C1

Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Będą kolejne „Daglezje-P”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Liban uznany za strefę działań wojennych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowe śmigłowce kawalerii
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Ślubowanie kadetów OPW
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO