moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie bohaterom „Market Garden”

Niemal 800 żołnierzy z Belgii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski od kilku dni bierze udział w ćwiczeniach „Falcon Leap”. Międzynarodowe spotkanie spadochroniarzy odbywa się w Holandii z okazji 71. rocznicy „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej.


Tuż po godzinie 13.30 z niewielkiego samolotu wyskakuje siedmiu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Z wysokości 2500 metrów opadają na spadochronach szybujących i lądują na zrzutowisku „Dakota” niedaleko holenderskiej miejscowości Direl. Dokładnie tam, gdzie przed 71 laty wylądowali podkomendni gen. Stanisława Sosabowskiego – żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Kilkadziesiąt minut później nad wrzosowiskami Ginkel Heath w Holandii pojawia się siedmiuset żołnierzy. Spadochroniarze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Holandii i Stanów Zjednoczonych desantują się z pokładu pięciu transportowców: C-130, C-160 i C-17. Lądują w miejscu, gdzie w 1944 roku desantowała się 1 brytyjska Dywizja Powietrznodesantowa.

Międzynarodowy desant żołnierzy zorganizowano w 71. rocznicę „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej

Znów są pod Arnhem

W kilkudniowej operacji „Falcon Leap” wzięli udział żołnierze wojsk powietrznodesantowych z sześciu krajów. – To hołd współczesnych spadochroniarzy. W ten sposób chcemy upamiętnić uczestników operacji „Market-Garden”. Wówczas to niezwykłym bohaterstwem wsławili się żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Uroczystości w Holandii to jedno w najważniejszych wydarzeń w corocznym kalendarzu naszej jednostki, która nosi imię generała Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W tym roku do holenderskiego miasteczka Driel przyjechało 50 naszych żołnierzy – dodaje gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.Podczas międzynarodowego treningu, spadochroniarze mieli desantować się na cztery holenderskie zrzutowiska. – Niestety plany pokrzyżowała nam pogoda. Wczoraj udało się tylko przeprowadzić desant na zrzutowisku Houtdorperveld – opowiada kpt. Gil. – Żołnierze skakali z samolotów amerykańskich, belgijskich, holenderskich i niemieckich. To właśnie w tym miejscu przed laty kręcono fragmenty filmu „O jeden most za daleko”, który opowiada o walkach spadochroniarzy w Holandii – dodaje oficer.

Żołnierze zorganizowali także siedemnastokilometrowy marsz. Kilkuset spadochroniarzy przeszło ze zrzutowiska Ginkel Heath do mostu noszącego imię Johna Frosta – legendarnego brytyjskiego dowódcy spadochroniarzy.

Polscy żołnierze biorą udział także w uroczystościach upamiętniających polskich, brytyjskich i amerykańskich spadochroniarzy walczących w operacji „Market-Garden”. Odbyły się już m.in. apel pamięci w Arnhem oraz w główne uroczystości na Placu Polskim w Driel, gdzie spadochroniarze oddali hołd spadochroniarzom 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Wizytę w Holandii Polacy zakończą w niedzielę. Złożą kwiaty na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek.

71 lat temu

Operacja „Market-Garden” trwała od 17 do 24 września 1944 roku. Alianci zamierzali rozdzielić wojska niemieckie i obejść niemieckie północne umocnienia tzw. Linię Zygfryda. Chcieli w ten sposób otworzyć drogę do Zagłębia Ruhry i przez to przyspieszyć koniec wojny. Jednym z najważniejszych zadań tej operacji było zdobycie mostów na Renie.
21 września 1944 roku pod Arnhem desantowali się Polacy, by wesprzeć Brytyjczyków walczących z Niemcami. Walki zakończyły się klęską. Brytyjczycy nie zdołali opanować kluczowego mostu na Renie i musieli się wycofać. Straty po stronie alianckiej wyniosły ok. 18 tys. poległych, rannych i zaginionych. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła 342 żołnierzy (w tym 93 zabitych i 249 rannych).

Winę za niepowodzenie brytyjscy dowódcy zrzucili na gen. Sosabowskiego. Został on zrehabilitowany dopiero po latach. W 2006 roku królowa Holandii Beatrycze odznaczyła 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową Orderem Wojskowym Wilhelma, gen. Sosabowskiego zaś (zmarł w 1967 roku w Londynie) Medalem Brązowego Lwa. To jedno z najwyższych holenderskich odznaczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1442926440
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
E1-94-72-60

Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Przerwany lot „Orlika”
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza morski „Dragon”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pamiętamy o Niezłomnych
Wojenny bohater na szubienicy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Jachrance o skokach spadochronowych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO