moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi, którzy chcą zostać podporucznikami

Przez najbliższy rok będą się uczyć taktyki, łączności i rozpoznania oraz tego, jak być dobrym dowódcą. Czekają ich zajęcia po 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu. Po raz pierwszy w historii polskiego wojska piętnastu szeregowych rozpoczęło kurs oficerski prowadzony w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W kursie dla przyszłych podporuczników mogli wziąć udział jedynie ci szeregowi, którzy mają wyższe wykształcenie, w wojsku są od co najmniej pięciu lat, mają wzorową ocenę służbową i znają język angielski. – Limit przyjęć na studia określa minister obrony narodowej i zgodnie z jego decyzją w tym roku do studium oficerskiego mogliśmy przyjąć piętnastu żołnierzy – mówi ppłk Krzysztof Grabowski, szef Wydziału Planowania Kształcenia WSOWL.

Chętnych było znacznie więcej, jednak zgodę na przystąpienie do egzaminów dostało jednie 19 osób. – Pozostali nie spełniali wymogów formalnych, na przykład nie znali języka angielskiego na wymaganym poziomie albo mieli zbyt krótki staż służby – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Aby wziąć udział w rocznym kursie, szeregowi musieli także zdać testy sprawności fizycznej oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną, podczas której oceniano ich motywację, doświadczenie i umiejętności.

Nauczą się dowodzenia

Dziś piętnastu najlepszych żołnierzy rozpoczęło roczny kurs oficerski. Jednym z żołnierzy, który właśnie rozpoczął studia, jest starszy szeregowy Marcin Wicher, który służy w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej. Starszy szeregowy ma 28 lat, a w wojsku jest od 7. W tym czasie walczył na XI zmianie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, ukończył kurs płetwonurków, szkolenia w zakresie układania spadochronów i kursy dotyczące obsługi automatów spadochronowych. Ma także prawo jazdy w kilku kategoriach. Z tytułem magistra inżyniera ukończył także studia na kierunku zarządzanie na jednej z krakowskich uczelni. Starszy szeregowy Wicher na brak zajęć z pewnością nie będzie narzekał. Zajęcia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych będą prowadzone przez sześć dni w tygodniu, od siedmiu do nawet 12 godzin dziennie. – Na początek żołnierze wezmą udział w szkoleniu ogólnym. Chodzi o to, żeby wykładowcy mogli sprawdzić ich kwalifikacje i umiejętności. Podchorążowie przychodzą do nas z różnych rodzajów wojsk, z różnych jednostek i pierwszych kilka dni pozwoli nam wyrównać ich poziom – mówi ppłk Grabowski.

Szeregowi będą się uczyć w specjalności pancerno-zmechanizowanej. Czekają ich m.in. zajęcia z taktyki, strzelania oraz łączności. Będą się także przygotowywać do objęcia pierwszych oficerskich stanowisk. W tzw. module oficerskim znalazło się blisko 30 przedmiotów. Przyszli podporucznicy zdobędą wiedzę m.in. w zakresie organizacji dowodzenia. Nauczą się, jak prowadzić dokumentację szkoleniowo-metodyczną w plutonie, jak planować działania taktyczne i rozpoznawcze we współczesnych konfliktach zbrojnych oraz jak organizować współpracę cywilno-wojskową. – Najważniejsze w ich przypadku będzie zdobycie umiejętności ogólnozawodowych i specjalistycznych niezbędnych do wykonywania obowiązków na pierwszym stanowisku służbowym – dowódcy plutonu – podkreśla mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni.

Żołnierze będą musieli odbyć praktyki w wybranych jednostkach. Pod koniec odbędzie się egzamin oficerski. Ci, którzy go zdadzą, będą promowani na stopień podporucznika.

Czy zwiększą limity?

Studium oficerskie dla szeregowych zawodowych ma charakter pilotażowy. – Na razie chcemy przekonać się, czy takie rozwiązanie się sprawdzi – mówi płk Sońta.

Póki co MON nie przewiduje zwiększenia limitu dla szeregowych aspirujących do korpusu oficerskiego. – Przyjęty limit wynika też z tego, że studium oficerskie dla szeregowych zawodowych jest i będzie tylko dodatkowym źródłem uzupełniania stanów osobowych korpusu oficerów. Nadal bowiem podstawowe źródło stanowią absolwenci studiów stacjonarnych w uczelniach wojskowych – dodaje rzecznik MON. 

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sebastian Kinasiewicz

dodaj komentarz

komentarze

~jawej
1446486300
Do ~moon: Wszystko zależy skąd przyszli kandydaci na oficerów, bo jeśli z pododdziałów bojowych to ok, a jak z jakiś miejskich puchatkowych garnizonków czy logistyki typu zaopatrzenie, saperzy czy inne takie, to gorzej.. czy to chorąży czy szeregowy z zielonej bojówki będzie lepszym kandydatem niż jakiś puchatek. Czas pokaże, tym bardziej że pewnie trafią w większości do Żagania i Świętoszowa, tam właśnie żołnierze korpusu szeregowych zweryfikują ich predyspozycje ;-)
EA-C3-7E-2C
~Katol - Inkwizytor
1443275340
Trochę to ryzykowne ale wojna to ryzyko. Ja osobiście- z 30 000 6-16 znalazłbym z palcem w otwornicy ... .
FF-6C-B3-6A
~Katol
1443083940
uważam ,że to dobra droga, szczególnie dla najlepszych.
FF-6C-B3-6A
~moon
1443034740
Uwazam ze to zla droga. Ja jestem st.chor.szt. z mgr od 8 lat bez ZADNYCH szans na bycie oficerem ( inna sprawa ze nawet bym nie chciał) ale robienie na sile pod "publikę" oficera z szeregowego z "miesięcznym" stażem to trochę nie w ta strone... Dlatego jak za 3 lata będę miał maksa to wole być na emeryturze niż być dowodzonym przez szeregowego w gwiazdkach który zna się na wszystkim.
26-79-BE-7A
~Duckingman
1443031200
Gratuluję 15 która się dostała i nie wątpię, że uda im się udowodnić, że nadają się na podporuczników. Bo niby w czym mają być gorsi niż cywile którzy w wieku 19 lat trafiają do WSOWL, a po jej ukończeniu startują ze stopniem podporucznika.
76-74-49-C6
~Marcin
1442933520
Kolejny kurs w wojsku dla "plecaków" szkoda
F3-8B-66-BB

Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza kwalifikacja wojskowa
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rakietowy szach
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO