moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy ratowali rannego Litwina

Litwin z raną kłutą brzucha został dziś w nocy ewakuowany z promu „Optima Seaways” przez załogę śmigłowca W-3RM Anakonda. W tym roku była to już 24. akcja ratownicza z udziałem specjalistów z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pod tym względem jest to rekordowy rok, bo w całym 2014 r. byli wzywani do pomocy 16 razy, a w 2013 – 14-krotnie.

Załoga dyżurująca na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach została postawiona na nogi o godzinie 1.25. Z przekazanych jej informacji wynikało, że pomocy potrzebuje pasażer promu „Optima Seaways”. – Jednostka płynąca z Kłajpedy do Kilonii znajdowała się około 110 kilometrów na północny zachód od lotniska – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ratownicza Anakonda dotarła na miejsce około drugiej w nocy. – Tego typu lot zawsze wyzwala spore emocje. Na szczęście trafiliśmy na bardzo dobre warunki. Mieliśmy wysoką podstawę chmur, nie wiał też wiatr, który mógłby nam przeszkadzać – opowiada ppor. pil. Paweł Estal, drugi pilot śmigłowca. – Sam statek był na tyle duży, że można było nad nim stosunkowo łatwo manewrować – dodaje.

Na pokład promu został opuszczony ratownik, który udzielił rannemu pierwszej pomocy. Następnie poszkodowany mężczyzna został na noszach wciągnięty do śmigłowca. – Cała operacja od opuszczenia ratownika do podjęcia rannego trwała 14 minut – mówi kmdr ppor. Cichy. Anakonda wróciła do Gdyni o godzinie 2.47. Chwilę później poszkodowany został przekazany obsadzie karetki, która już czekała na lotnisku. – Był przytomny, a jego stan lekarz określił jako stabilny – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy.

Litwin trafił do jednego z gdyńskich szpitali. Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach został ranny. Do południa pomorska policja nie została poinformowana o incydencie. Jednak zapewne to nie ona będzie prowadziła śledztwo w tej sprawie. Zgodnie z prawem pokład jednostki pływającej jest uznawany za fragment terytorium państwa, do którego ona należy.

W akcji brała udział pięcioosobowa załoga. Oprócz ppor. Estala tworzyli ją: dowódca – st. chor. sztab. pil. Waldemar Domański, lekarz – por. Robert Hałasa, ratownik – chor. Krzysztof Bilecki i technik pokładowy – mł. chor. Mirosław Ochtera. Dla ppor. Estala dzisiejszy lot to kolejne wydarzenie w dość niezwykłej serii. Dyżury ratownicze na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach pełni od lutego i na pierwszą akcję czekał długo – do 7 lipca. – Ale jak się zaczęło, to już na dobre. Tylko podczas tamtego dyżuru brałem udział w trzech akcjach. Od tamtej pory – w siedmiu lub ośmiu. W jakiś dziwny sposób akcje ratownicze trafiają wciąż na mnie. A może ja na nie? – żartuje.

Ten rok jest dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rekordowy. – Licząc od początku stycznia, wczorajsza akcja była już 24. – podkreśla kmdr ppor. Cichy. – Dla porównania: przez cały ubiegły rok odnotowaliśmy 16 akcji ratowniczych, w 2013 roku zaś mieliśmy ich 14 – dodaje. Dlaczego tak się dzieje? Kmdr ppor. Cichy przyznaje, że na Bałtyku panuje spory ruch, a latem nad morze zjeżdża sporo letników, wśród których coraz popularniejsze są sporty wodne. – Trudno jednak wyciągać z tych liczb jakieś daleko idące wnioski – zaznacza.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją, która utrzymuje całodobową gotowość do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad Bałtykiem. – Strefa polskiej odpowiedzialności obejmuje obszar ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych – informuje kmdr ppor. Cichy. Od początku lat 90. załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego brały udział w 582 akcjach ratowniczych. Udzieliły pomocy 308 osobom.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Invictus w zimowym stylu
Ślubowanie kadetów OPW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowe śmigłowce kawalerii
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pierwszy skok
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO