moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legendarni piloci z Dywizjonu 303 na muralu w Belfaście

Mural przypominający o udziale polskich pilotów w Bitwie o Anglię powstał w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej. Malunek upamiętnia zasługi Polaków, którzy 75 lat temu bronili Wysp Brytyjskich przed niemieckimi atakami. Jest też częścią projektu zwalczającego w Irlandii objawy ksenofobii i wrogości wobec Polonii.


– W ten sposób chcieliśmy upamiętnić zasługi polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Mural przypomni lokalnej społeczności o długu wdzięczności wobec Polaków – mówił Dariusz Adler, polski konsul z Edynburga, odsłaniając w Belfaście mural poświęcony polskim lotnikom.

Projekt powstał z inicjatywy Pete’a Bleakley’a, dziennikarza oraz historyka Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych) pochodzącego z miasta Ballyhalbert w Wielkiej Brytanii. To w tej miejscowej podczas II wojny światowej stacjonowały dwa polskie oddziały: 315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński” i 303 Dywizjon Myśliwski „Warszawski”. Piloci tego drugiego dywizjonu stali się bohaterami muralu namalowanego przez lokalnego artystę Rossa Wilsona.

Polacy przyczynili się do zwycięstwa

– Kiedy zainteresowałem się historią RAF-u, dowiedziałem się, że wygraną w Bitwie o Anglię zawdzięczamy w niemałym stopniu polskim pilotom – mówił Bleakley podczas uroczystości odsłonięcia muralu. Podkreślał, że Polacy byli wówczas częścią irlandzkiej społeczności, tak samo jak są nią także teraz.

– Obraz namalowany w roku, w którym obchodzimy 75. rocznicę Bitwy o Anglię, skutecznie ożywi wspomnienia o tej batalii i przypomni o poświęceniu wszystkich tych, którzy brali w niej udział – podkreślał konsul Dariusz Adler.

Na uroczystości w Belfaście zaprezentowano także replikę myśliwca Spitfire w barwach polskiego Dywizjonu 317. Jest on częścią ekspozycji Imperial War Museum w Duxford koło Cambridge.

Zwalczanie wrogości

Mural z pilotami Dywizjonu 303 jest elementem projektu „Kompania Braci” (Band of Brothers). Jego celem jest zwrócenie uwagi na wkład polskich obywateli w rozwój brytyjskiego społeczeństwa i pomoc w zwalczaniu przejawów ksenofobii i rasizmu wobec Polonii.

W ostatnim czasie w Irlandii Północnej wzrosły bowiem nastroje antypolskie, połączone z atakami na Polonię. Jak podaje tamtejsza prasa, w zeszłym roku policja zanotowała 150 przestępstw przeciwko Polakom, czyli o blisko 40 proc. więcej niż dwa lata temu. W Irlandii mieszka dziś 20-30 tys. naszych rodaków.

Podobne murale oraz plakaty przedstawiające polskich lotników pojawią się także w innym miejscach dzielnicy Shankill, czyli tam, gdzie dochodzi do największej liczby ataków na Polaków.

Na projekt „Kompania Braci” złoży się również seria warsztatów historycznych dla młodych Polaków i Irlandczyków oraz informator, tzw. niezbędnik ds. przeciwdziałania rasizmowi, dystrybuowany w lokalnej społeczności. Zawarte w nim materiały informują o polskiej mniejszości w Irlandii i ich wkładzie w historię tego kraju.

 Odkopany myśliwiec

Wysoki na ponad dwa metry i długi na kilkanaście metrów mural został sfinansowany przez północnoirlandzki Urząd Mieszkaniowy (Housing Executive). Powstał na murze w zachodniej części Belfastu, popularnie zwanym „międzynarodowym” (International Wall), na którym umieszczane są też inne ścienne malowidła.

Zdaniem Jennifer Hawthorne, szefowej The Housing Executive, projekt zintegruje polską i irlandzką społeczność. – Nasze kraje są ze sobą nierozerwalnie związane, a nasza wspólna historia trwa nadal, gdyż wielu Polaków wybrało Irlandię na swój nowy dom – podkreśliła  Hawthorne.

Polskim akcentem tegorocznych obchodów 75-lecia Bitwy o Anglię było też wydobycie przez archeologów pozostałości samolotu Hurricane RF-E 3700, pilotowanego przez sierżanta Kazimierza Wünsche. Maszyna została zestrzelona 9 września 1940 roku w okolicy Saddlescombe Farm w West Sussex. Sierżant wyskoczył z płonącego samolotu. Poważnie ranny trafił do szpitala.

Jak podało polskie MSZ, odkopane części historycznego samolotu zostaną wystawione w Muzeum Polskim w bazie RAF w Northolt pod Londynem, gdzie w 1940 roku stacjonował Dywizjon 303.

Powietrzne walki

Bitwa o Anglię była pierwszą poważną porażką Niemców podczas II wojny. W walkach, które trwały od 10 lipca do 31 października 1940 roku, wzięło udział 2900 lotników alianckich z czternastu krajów. Wśród nich było 145 polskich pilotów.

Polacy stanowili drugą co do wielkości, po Brytyjczykach, grupę alianckich pilotów. Na 1733 zniszczonych samolotów wroga nasi lotnicy zestrzelili 203. Z tego 126 maszyn strącił Dywizjon 303, najskuteczniejsza z 66 formacji myśliwskich tej bitwy. W walkach nad Anglią zginęło 29 polskich pilotów.

AD

autor zdjęć: Harvey Mils Photography MSZ, Ambasada RP w Londynie

dodaj komentarz

komentarze

~vipmig
1443340080
Ajrisze tak kochaja angoli że naprawde ta wystawa pomoże bardzo polakom w Irlandii.
C6-8C-24-2B

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO