moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O zagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci

Wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zagrożenia, jakie płyną z sieci, omówili eksperci podczas krakowskiego Forum CYBERSEC 2015. W tej największej w Europie konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni bierze udział 130 prelegentów z 20 krajów Europy oraz z USA.

Włamania do komputerów, ujawnienie poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej – katalog zagrożeń czyhających w cyberprzestrzeni jest szeroki. Cyberataki na państwa, instytucje czy prywatne firmy zdarzają się każdego dnia na każdej szerokości geograficznej, także w Polsce. – Obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez kontroli i międzynarodowych norm – przekonuje Jarno Limnéll, profesor na Uniwersytecie Aalto, jeden z prelegentów forum.

Według Europolu cyberprzestępczość przynosi większe dochody niż handel narkotykami. Jak bronić się przed cyberprzestępcami? – odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy dwudniowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, które w poniedziałek rozpoczęło się w Krakowie. Bierze w nim udział 130 prelegentów z 20 krajów Europy oraz z USA. Do Krakowa przyjechali ci, którzy w dużej mierze decydują o polityce cyberbezpieczeństwa rządów i największych światowych firm.

Przebywający z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników forum podkreślał znaczenie, jakie we współczesnym świecie mają kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. „Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy, czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają” – napisał Andrzej Duda.

Konferencja jest podzielona na cztery działy tematyczne: państwo, wojsko, biznes oraz przyszłość. Panel wojskowy poświęcono nowym strategiom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. Mirosław Maj, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC, uważa, że konflikty zbrojne toczące się obecnie na świecie rozgrywają się częściowo również w cyberprzestrzeni. Dotyczy to m.in. działalności terrorystów z Państwa Islamskiego, konfliktu na wschodzie Ukrainy czy sporu między Izraelem a Palestyną.

– NATO zauważa wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych. Cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Będziemy tam rozwijać strategie dotyczące cyberwojny. Pojawi się również koncepcja wsparcia tych działań międzynarodowym prawem – zapowiedział Sorin Ducaru, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa.

Dyskusje podczas forum posłużą do wypracowywania rekomendacji mających na celu poprawę cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i w całej Europie. Zespół ekspertów Instytutu Kościuszki zbierze najważniejsze wnioski, które będą promowane przez cały rok na różnych forach. – Będziemy prowadzili monitoring tego, które z naszych propozycji zostały wdrożone, a które nie i z jakiego powodu. Szczególnie skupimy się na polityce dotyczącej cyberbezpieczeństwa prowadzonej przez NATO, co jest istotne przed szczytem Sojuszu w Warszawie – podsumowuje Joanna Świątkowska, dyrektor programowy CYBERSEC.

Konferencję CYBERSEC 2015 zorganizowali: Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Grzegorz Romański/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna na detale
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO