moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zobacz film o bohaterskim Polaku

Podczas II wojny światowej z własnej woli przedostał się do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i przesyłać raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie pułkownik Witold Pilecki został uznany przez władze komunistyczne za szpiega i skazany na śmierć. Film o jego życiu wszedł właśnie na ekrany kin.W najnowszej historii Polski płk Witold Pilecki jest jedną z bardziej fascynujących postaci. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi” uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny.

– Teraz powstał pierwszy rzetelny, pełnometrażowy film dokumentalny o życiu tego jednego z największych polskich bohaterów – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem obrazu.

Film „Pilecki” wszedł właśnie na ekrany kin w całej Polsce. Blisko półtoragodzinny fabularyzowany dokument opowiada historię oficera od czasów młodości, poprzez czas wojny, kiedy dobrowolne dostał się do obozu Auschwitz, aż do jego śmierci w 1948 roku.

Mało znane życie bohatera

Obraz pokazuje też mało znane aspekty życia Pileckiego, m.in. okres po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy osiadł on w majątku Sukurcze na Białorusi. Założył tam kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską.

Kanwą narracji filmu są wspomnienia Andrzeja Pileckiego, syna pułkownika. W dokumencie wystąpiło także troje jego prawnuków.


– Chciałem pokazać pułkownika Pileckiego jako człowieka, który walczył i pracował dla kraju, cały czas pozostając wierny wartościom wyniesionym z domu – mówił Mirosław Krzyszkowski, reżyser i scenarzysta filmu.

Dokument uzupełniają sceny fabularne kręcone m.in. w dworze w Łopusznej niedaleko Nowego Targu, przypominającym majątek w Skurczach, a także w Oświęcimiu, gdzie naziści ulokowali obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Projekt: Pilecki

Odtwórcą Pileckiego jest Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. –Ta rola to dla mnie ogromne wyróżnienie, Pilecki był patriotą, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – mówi Kwaśny.

Na planie filmu wystąpili też członkowie krakowskich teatrów, studenci tamtejszej szkoły aktorskiej, członkowie Grupy Teatralnej „Czwarta Ściana” z Brzeszcz oraz grupy rekonstrukcyjne z Nowego Targu, Bielan i Nawojowej Góry.
W dokumencie wykorzystano muzykę rockowego zespołu „Forteca”, którego członkowie pięć lat temu przeszli trasę ucieczki Pileckiego z obozu.

Film powstał dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Na budżet ponad 270 tysięcy złotych złożyły się darowizny ponad dwóch tysięcy osób oraz dotacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w Nowym Jorku i środki Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Akcja społeczna „Projekt: Pilecki”, w ramach której przeprowadzono zbiórkę oraz zrealizowano film, zdobyła tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2014” w konkursie Muzeum Historii Polski.

Człowiek wielkiej odwagi

Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom w łapance, aby trafić jako więzień do obozu w Auschwitz. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. 26 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane, choć najprawdopodobniej został pochowany w zbiorowej mogile na tak zwanej Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Możliwe, że jego szczątki zostaną odnalezione po wznowieniu prac w kwaterze „Ł” warszawskiej nekropolii.

Witolda Pileckiego zrehabilitowano w 1990 roku. Natomiast dwa lata temu, w uznaniu zasług oficera, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Zwiastun filmu oraz lista kin, w których można obejrzeć dokument, znajdują się na stronie: projektpilecki.pl

AD

autor zdjęć: www.projektpilecki.pl

dodaj komentarz

komentarze

~andrewmpl
1445195760
Panie redaktorze,jak długo jeszcze będziecie używać terminu "kampania wrześniowa " ? Jest to określenie działań Wehrmachtu na terenie obcego państwa jakim była dla tej armii Polska.Jest to po prostu żałosne że kierując oficjalnym organem prasowym MON używa się terminologii niemieckiej zamiast napisać zgodnie z prawdą o polskiej wojnie obronnej. Ciekaw jestem czy mój komentarz zostanie opublikowany ?
85-58-EE-68
~Redakcja
1445061660
A jednak pułkownik - http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/9397?t=Rotmistrz-Pilecki-zostal-pulkownikiem Prosimy jednocześnie o zachowanie elementarnej kultury.
33-22-9A-8A
~ktoś
1445003220
Jaki Pułkownik? Znacie historię? Rotmistrz (Kapitan w kawalerii) Witold Pilecki a nie pułkownik. Nawet w MON-ie są debile
95-71-9C-8B

W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Psiakrew, harmata!
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO