moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozdano tytuły Liderów Bezpieczeństwa

W Gniewie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Na uroczystej gali przyznano zaś tytuły Liderów Bezpieczeństwa. W tym roku buławy hetmańskie trafiły m.in. do Lecha Wałęsy, Krzysztofa Gajewskiego, komendanta głównego policji, gen. Bogusława Packa, radcy ministra obrony narodowej, czy posła SLD Stanisława Wziątka.

To była już piąta edycja Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego. Choć w zamyśle miała być poświęcona szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa narodowego, to jednak debata została zdominowana przez współczesne zagrożenia związane z funkcjonowaniem Państwa Islamskiego, działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy oraz z napływem fali uchodźców. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych na zamku w Gniewie wzięli udział byli i obecni szefowie służb mundurowych, eksperci i parlamentarzyści.

Poseł Stanisław Wziątek wygłosił wykład na temat „Rola Komisji ds. Służb Specjalnych w zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa państwa”. Stwierdził, że obecnie komisja ma zbyt małe znaczenie, by skutecznie opiniować i nadzorować działanie służb specjalnych.

Prof. dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, były szef Agencji Wywiadu, mówił o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nieprzewidywalność polityki Rosji to dla Polski duże zagrożenie, które należy wpisać w strategie obronne. Natomiast Andrzej Lewiński, zastępca dyrektora Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, uzasadniał, że: „Ochrona danych osobowych jest kluczowym elementem gospodarczego i narodowego bezpieczeństwa”. Przyznał, że w Polsce małe i średnie firmy nie dbają dostatecznie o ochronę informacji, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie, ale rzutuje taż na całą gospodarkę. – Polskim problemem jest duża beztroska tysięcy podmiotów w zakresie przestrzegania prawa o ochronie danych osobowych. Chcemy czy nie, jesteśmy w Unii Europejskiej i musimy postępować zgodnie z prawem, do którego się zobowiązaliśmy – przekonywał Lewiński.

Z kolei o stanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i przygotowaniu poszczególnych resortów państwa do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni w oparciu o wyniki kontroli NIK mówił były komendant główny policji gen. Marek Bieńkowski, obecnie dyrektor departamentu Najwyższej Izby Kontroli. Generał bardzo krytycznie ocenił działania większości resortów i służb dotyczące cyberprzestrzeni.

Wystąpienie radcy ministra obrony narodowej gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusława Packa na temat konsolidacji organizacji proobronnych i ich udziału w budowie obrony terytorialnej wzbudziło sporo emocji. Generał stwierdził, że: „Do obrony Polski muszą być przygotowani wszyscy obywatele, a nie tylko wojsko”. Tak postawiona teza spowodowała zażartą dyskusję. Pytano m.in. o to, jak powinien wyglądać system obrony terytorialnej, jak kształcić młodzież z klas mundurowych, w jakim zakresie państwo ma się włączyć w oddolne ruchy społeczne w tym obszarze. – Proobronne uaktywnienie społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, to wielkie wyzwanie i zadanie, którego się podjąłem przy wsparciu szefa resortu obrony Tomasza Siemoniaka – mówił generał i przedstawił efekty swojej dotychczasowej pracy oraz plany MON w tym zakresie.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta gala, podczas której wręczono tytuły Liderów Bezpieczeństwa Narodowego. Nagroda przyznana została po raz drugi w historii. W ubiegłym roku statuetki powędrowały nie do konkretnych osób, lecz do instytucji, m.in.: Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Jednostki Komandosów w Lublińcu, Uniwersytetu Śląskiego, Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. Członkami tegorocznej kapituły byli przedstawiciele tych podmiotów.

Wyróżnienie Lider Bezpieczeństwa Narodowego przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, poseł SLD Stanisław Wziątek, sekretarz stanu – zastępca Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński, komendant główny policji generał Krzysztof Gajewski oraz radca ministra obrony narodowej profesor Bogusław Pacek, Paweł Olechnowicz, prezes Zarządu – dyrektor generalny Grupy LOTOS S.A., Andrzej Marian Tersa, prezes Zarządu ENERGA S.A., Adam Janik, prezes Zarządu ROSOMAK S.A.

Magdalena Rochnowska

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1443590640
Jako nachalny komentator PZ oczekuje jakiejkolwiek nagrody. Nagroda fajna rzecz. p.s. morze być wazon.
FF-6C-B3-6A

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO