moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chińskie okręty pierwszy raz w Polsce

Trzy okręty chińskie zawiną w przyszłą środę do portu w Gdyni. Na Bałtyku przywita je korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Będzie to pierwsza tego typu wizyta w historii. Chińczycy spotkają się przedstawicielami polskiej marynarki wojennej, rozegrają z naszymi marynarzami mecz piłki nożnej i otworzą pokłady swych okrętów dla zwiedzających.

W Gdyni pojawią się niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Należą one do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej, a pod koniec sierpnia wyruszyła w pięciomiesięczny rejs dookoła świata. Łącznie na pokładach chińskich okrętów znajduje się przeszło 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników i członków obsługi, którzy dbają o dwa śmigłowce. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma na celu przyspieszenie rozwoju przyjacielskich stosunków oraz wymiany między Chinami i odwiedzanymi państwami – tłumaczył podczas konferencji zwołanej w Warszawie Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego chińskiej ambasady.

Okręty wejdą do gdyńskiego portu w środę rano. – Na wysokości Półwyspu Helskiego będzie na nich czekała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwie udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Nasza jednostka odprowadzi gości do Gdyni, a następnie wróci na Bałtyk – zapowiada kpt. mar. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów. Oficjalne powitanie nastąpi w porcie. Chińczyków będzie reprezentował kadm. Jianxum Wang, gospodarzy zaś – wiceadm. Marian Ambroziak, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz kadm. Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

– Wizyta Chińczyków ma charakter kurtuazyjny. Przedstawiciele zespołu w kolejnych dniach obejrzą między innymi Centrum Operacji Morskich oraz Akademię Marynarki Wojennej, a chińscy marynarze rozegrają z naszymi towarzyski mecz piłki nożnej – informuje kpt. mar. Płonecki. Odbędzie się on w piątek, na Narodowym Stadionie Rugby. Tego samego dnia delegacje chińska i polska złożą kwiaty pod pomnikiem Obrońców Polskiego Wybrzeża na Westerplatte, na Zatoce Gdańskiej zaś zostaną zorganizowane polsko-chińskie zawody wioślarskie.

W sobotę okręty z Chin otworzą pokłady dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki pomiędzy 8.30 a 18. – Dzień później Chińczycy opuszczą Gdynię i wyruszą w dalszą część rejsu – mówi kpt. mar. Płonecki. W planach mają jeszcze odwiedzenie Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, Timoru Wschodniego oraz Indonezji.

Początek wizyty azjatyckich okrętów zbiegnie się z 66. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. Jest ona efektem umowy o partnerstwie strategicznym, którą podpisano w 2011 roku. W lipcu tego roku w Chinach gościł wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Rozmawiał tam na temat bezpieczeństwa w Azji i Europie, a także odwiedził bazę sił morskich w Szanghaju. W przyszłym roku oficerowie z Chin mają się pojawić na kursach w polskich uczelniach wojskowych.

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej aż do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu w szybkim tempie rozrasta się i modernizuje. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości i siły marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Chińska marynarka dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze

~TomUK
1443854460
A w tym samym czasie na morzu srudziemnym cwicza z rosjanami w okolicy syrii - chroniac baze lotnicza assada na ktorej sa rosyjskie samoloty bojowe. A my im wizyte towarzyska pozwalamy urzadzac? Prawdziwym powodem ich wizyty jest wsparcie floty baltyckiej w kalinigradzie w razie rozszezenia sie konfliktu Syryjskiego. Narazie mamy budowanie sily w regionei dzialania. Kiedy nadejdzie czas podejmowania decyzji przez politykow i dyplomatow wtedy ich obecnosc bedzie miala znaczenie przy negocjacjach.
80-40-2A-A7

Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna na detale
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO