moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza kurs dla ukraińskich instruktorów

Dziś do Poznania przyjechało 30 ukraińskich żołnierzy. Przez miesiąc będą poznawać system kształcenia polskich podoficerów i przygotowywać się do prowadzenia zajęć według standardów NATO. Wezmą udział m.in. w zajęciach z metodyki, ale także z terenoznawstwa, taktyki czy strzelania. Kurs jest częścią programu szkoleniowego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Do Polski przyjechali instruktorzy – chorążowie i sierżanci – odpowiedzialni na Ukrainie za kształcenie podoficerów. Trzydziestu żołnierzy na co dzień służy w centrach szkolenia. – Chcemy pokazać im takie rozwiązania, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w szkoleniu swoich żołnierzy na Ukrainie. Poznają między innymi nasz system kształcenia podoficerów, zadania podoficerów, zasady opracowywania dokumentacji szkoleniowej. Przygotujemy ich też do prowadzenia zajęć według standardów edukacyjnych NATO – mówi gen. dyw. w spocz. prof. Bogusław Pacek, doradca NATO ds. reformy ukraińskiego systemu edukacji wojskowej.

Wizyta ukraińskich żołnierzy odbywa się w ramach NATO-wskiego programu DEEP (Defence Education Enhacement Programme). – Ma on na celu wsparcie rozwoju szkolnictwa wojskowego w państwach, które nie są członkami Sojuszu. Poza Ukrainą takie projekty są realizowane między innymi w Gruzji i Armenii. Poza Polakami instruktorami są żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Czech i Słowacji – dodaje gen. Pacek.

W sali i na poligonie

Kurs odbywać się będzie w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Ukraińcy będą się szkolić w salach wykładowych i na poligonie Biedrusko. – Szkolenie składać się będzie z około 120 godzin zajęć. Całość podzieliliśmy na część ogólną i specjalistyczną – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej.

W ramach części ogólnej odbędą się zajęcia z dyscypliny wojskowej, regulaminów, prawa oraz przywództwa wojskowego. – Najwięcej czasu poświęcimy na metodykę oraz organizację kształcenia. Zapoznamy żołnierzy ukraińskich ze strukturą, etapami kształcenia oraz formą egzaminów wstępnych do naszej szkoły. Będziemy mówić też o kształceniu żołnierzy z kategorią „zdolny z ograniczeniami” – dodaje chor. Szubert.

Podczas szkolenia specjalistycznego goście będą uczestniczyć w zajęciach z terenoznawstwa, wychowania fizycznego, taktyki oraz strzelania. Jako instruktorzy poprowadzą na przykład zajęcia strzeleckie czy dotyczące taktycznego działania drużyny. Będą też ćwiczenia z ratownictwa medycznego. Tu ukraińscy żołnierze w roli instruktorów zajmą się np. ewakuacją rannego z pola walki (MEDEVAC).

Cały kurs potrwa 26 dni i zakończy się 6 listopada.

Doświadczenia we współpracy

To nie pierwszy pobyt ukraińskich żołnierzy w Polsce. W lipcu tego roku dwóch oficerów i pięciu podoficerów armii ukraińskiej złożyło roboczą wizytę w Dowództwie Generalnym oraz wojskowych ośrodkach w Poznaniu i Zegrzu.

Polsko-ukraińska współpraca nie dotyczy tylko systemu szkolenia. Nasi żołnierze dzielą się też swoją wiedzą dotyczącą na przykład wojskowej służby zdrowia. Przedstawiciele ukraińskiego resortu obrony odbywają też staże w polskim resorcie obrony. Niebawem planowana jest ich kolejna edycja. – We współpracy z Ukrainą mamy wiele dobrych doświadczeń. Wystarczy wspomnieć ćwiczenia „Kozacki Step”, działania w ramach wspólnego batalionu w Kosowie, współpracę podczas misji w Iraku czy Afganistanie. A także nasz sztandarowy projekt dotyczący powstania w Lublinie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady – podsumowuje generał.

Paulina Glińska

autor zdjęć: NATO/ SSgt Ian Houlding/ GBR Army

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1444129980
FR nie napada Ukrainy, ponieważ gro jej sprzętu jest tam wytwarzane. Spece -z kacaplandu - powiedzieli, ze potrzebują 2 lat . tz 12 lat. I tyle Ukraina ma czasu, by przygotować się na agresję... .
FF-6C-B3-6A

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zimowy sprawdzian podchorążych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO