moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ja żołnierz Wojska Polskiego…

W 2 Brygadzie Zmechanizowanej przysięgę wojskową złożyli elewi III turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. W przeddzień uroczystości w kościele garnizonowym w Złocieńcu ksiądz major Tomasz Paroń odprawił uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy młodego rocznika.

Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 10.00 złożeniem meldunku dowódcy brygady pułkownikowi Arturowi Pikoniowi, a następnie przywitaniem przez dowódcę złocienieckiej jednostki przybyłych gości, na czele z rodzinami żołnierzy oraz całą społecznością 2 BZ.

Obraz rozpierającej dumy i łzy radości niejednokrotnie malowały się na twarzach rodziców, żon oraz narzeczonych podczas wypowiadania słów roty przysięgi wojskowej przez żołnierzy, którzy dokładnie miesiąc temu opuścili rodzinne miejscowości, aby sprawdzić się w realiach służby dla Rzeczypospolitej Polskiej. – Swoją przygodę z wojskiem rozpoczęliście w szeregach brygady, której patronuje szczególna postać – Marszałek Józef Piłsudski. Gratuluję wam faktu, iż dzisiejsza uroczystość wprowadziła was do naszej wojskowej rodziny. Pamiętajcie jednak, że armia, której jesteście już pełnoprawnymi członkami, wiele od was oczekuje. Jestem jednak przekonany, że wasza postawa wobec tych wysokich wymagań nie będzie budzić żadnych zastrzeżeń, zaś właściwe zrozumienie celów służby Ojczyźnie oraz jej specyfiki z pewnością pomoże wam wzorowo wypełniać wszelkie obowiązki – podkreślił dowódca brygady pułkownik Artur Pikoń.

Podwójne chwile satysfakcji ze swoich najbliższych przeżyła szóstka rodzin, których synowie w pierwszym miesiącu szkolenia swoją postawą, determinacją oraz poświęceniem zasłużyli w oczach przełożonych na uznanie. Szer. elew Adrian Kokoszka, szer. elew Dymitr Dobrowolski, szer. elew Dariusz Figurski, szer. elew Grzegorz Wierzbicki, szer. elew Patryk Siwiec oraz szer. elew Cezary Ogrodnik otrzymali z rąk dowódcy jednostki listy gratulacyjne, który dziękując każdemu z osobna za właściwe zaangażowanie, podkreślił jednocześnie, że tylko postawa pełna wyrzeczeń jest gwarantem sukcesu zawodowego.

W swoim przemówieniu dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej – wz. pułkownik Dariusz Parylak podziękował kadrze batalionu szkolnego za ciężką pracę wkładaną każdego dnia we właściwe wyszkolenie najmłodszych żołnierzy dywizji oraz ich właściwe przygotowanie do dzisiejszej przysięgi. – Mam nadzieję panie pułkowniku, że nieetatowy ośrodek szkolenia podstawowego na stałe wpisze się w krajobraz funkcjonowania złocienieckiej brygady czego zarówno sobie jako szefowi szkolenia dywizji, jak i wszystkim żołnierzom 2 BZ serdecznie życzę – podsumował pułkownik Dariusz Parylak.

Odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a następnie przegrupowanie pododdziałów do defilady pozwoliło na zaprezentowanie swojego programu artystycznego przez orkiestrę wojskową ze Szczecina pod przewodnictwem kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Mariusza Sekulskiego.

Defilada oraz pokaz dynamiczny plutonu rozpoznawczego zakończyły uroczystą przysięgę wojskową w 2 Brygadzie Zmechanizowanej.

Rodziny w oczekiwaniu na swoich najbliższych mogły przyjrzeć się sprzętowi i uzbrojeniu będącemu w wyposażeniu złocienieckiej jednostki w ramach przygotowanego pokazu statycznego.

Do 5 października wszyscy z blisko 300 żołnierzy Nieetatowego Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej po miesiącu rozłąki udadzą się na zasłużony odpoczynek w swoje strony rodzinne, a następnie ponownie powrócą do koszar celem odbycia całego cyklu szkoleniowego, który potrwa do 23 grudnia br.

Tekst: kpt. Sebastian Stawiński

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr. Radosław Dominowski

dodaj komentarz

komentarze


Zielone światło dla Barbary
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gwiazdy sportu dają lekcję
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szef MON-u w Brukseli
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ślubowanie kadetów OPW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W rezerwie pasywnej będą oceny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowe śmigłowce kawalerii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Invictus w zimowym stylu
Eurofightery znowu w Polsce
Spadochroniarze na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO