moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi studenci rozpoczęli naukę

Jako zwierzchnik sił zbrojnych wierzę, że ojczyzna będzie z Was dumna – mówił prezydent Andrzej Duda do studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Rok akademicki rozpoczęli dziś także studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. W inauguracji we Wrocławiu wziął udział wicepremier Tomasz Siemoniak.

Pierwszy rok nauki rozpoczęło dziś w Dęblinie 74 studentów wojskowych oraz 220 kierunków cywilnych. Przyszli lotnicy studiują na wydziałach m.in. lotnictwa i kosmonautyki, nawigacji, bezpieczeństwa narodowego, logistyki. Szkoła Orląt obchodzi właśnie 90-lecie powstania.

Na inaugurację roku akademickiego przyjechał prezydent Andrzej Duda. – Mam wielki zaszczyt być dziś w szkole pełnej tradycji, która dała Polsce wybitnych Polaków – podkreślał. Prezydent wspominał pilotów, którzy w czasie II wojny światowej brali udział w bitwie o Anglię i podkreślał, że Europa pamięta o ich bohaterstwie. – Wszyscy byli z Dęblina i także dlatego cieszę się, że jestem tu dzisiaj, w szkole, która się rozwija i cały czas kształci pilotów – zaznaczał prezydent. – Chciałem życzyć państwu wszystkiego dobrego na następne lata. Żebyście rozsławiali i szkołę, i Polskę. Jako zwierzchnik sił zbrojnych wierzę, że ojczyzna będzie z was dumna – dodał.

W Szkole Orląt studiuje w sumie ponad 2,4 tys. osób, z czego na kierunkach wojskowych – 367.

Indeksy otrzymali dziś także studenci uczelni we Wrocławiu. Naukę na pierwszym roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych rozpoczęło 144 podchorążych oraz 784 studentów cywilnych. – Wrocławska szkoła zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie cywilnego i wojskowego szkolnictwa – podkreślał wicepremier Tomasz Siemoniak, który przyjechał na inaugurację. Szef MON przekonywał, że uczelnię czekają „dobre lata rozwoju”. – Moment wręczenia indeksów żołnierzom i studentom cywilnym pokazuje, że budują oni razem swoją przyszłość i swoje akademickie życie – dodał Siemoniak.

Wrocławska uczelnia oferuje studia na kierunkach: zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe oraz inżynieria bezpieczeństwa. Nowych studentów powitał rektor-komendant gen. bryg. prof. dr hab. Mariusz Wiatr. – Symbolicznie włączamy państwa do społeczności studenckiej. Życzę wielu sukcesów i pełnej satysfakcji ze studiów w naszej Alma Mater, zdobycia upragnionego dyplomu, a podchorążym – szlifów oficerskich – mówił.

Podczas uroczystej inauguracji we Wrocławiu studenci odśpiewali najstarszą pieśń żaków „Gaudeamus Igitur” oraz „Pieśń rycerską”. Odbył się także pierwszy wykład – „O wojnach” mówił gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bolesław Balcerowicz.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania minister edukacji przyznał wykładowcom uczelni Medale Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczono nimi płk. dr. hab. inż. Krzysztofa Jamroziaka i ppłk. dr. inż. Czesława Dąbrowskiego.

WSOWL jest jedną z uczelni wojskowych najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów. W tym roku o jedno miejsce na studiach wojskowych walczyło tu aż 19 osób. Szkoła kształci również cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania. Ogółem na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia studiuje 2546 studentów. Na uczelni wykłada 221 nauczycieli, w tym dziewięciu profesorów, 21 doktorów habilitowanych i 79 doktorów.

JT/MON

autor zdjęć: Daniel Młynarczyk, st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwszy skok
Tajna misja polskiej agentki
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Skromny początek wielkiej wojny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Szef MON-u w Brukseli
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO