moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategia z kulturą

Wiedza o różnicach kulturowych jest w wojsku niezbędna. Niestety, większość żołnierzy wciąż postrzega ją jako naukę savoir-vivre’u. Czy wyciągnęliśmy wnioski z pobytu w Iraku, Afganistanie, Afryce? Czy nasi żołnierze są przygotowani do działań w środowisku wielokulturowym? W debacie „Polski Zbrojnej” głos w tej sprawie zabrali mjr Marcin Matczak i dr Marek Pawlak.

Marcin Matczak był uczestnikiem misji stabilizacyjnych w Iraku, Syrii i Afganistanie. Jest szefem Sekcji ds. Szkolenia Kulturowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Marek Pawlak jest autorem pracy „Świadomość kulturowa we współczesnych konfliktach zbrojnych”. Wykłada w Akademii Obrony Narodowej.

„Gdyby żołnierze dostawali podstawową wiedzę z zakresu świadomości międzykulturowej na początku swojej kariery wojskowej, to jak powinno wyglądać ich dalsze szkolenie?

Marcin Matczak: Powinni być szkoleni na kursach zróżnicowanych w zależności od słuchaczy. Błędem jest aplikowanie tej samej wiedzy oficerom i szeregowym, bo każdy z nich czego innego potrzebuje. Żołnierz, który pojedzie na misję i będzie siedział w centrum łączności, nie musi być tak gruntownie przygotowany jak szeregowy wykonujący zadania w ramach patroli i na co dzień kontaktujący się z cywilami. Nie mówiąc o dowódcach plutonu czy kompanii odpowiedzialnych za wykonanie zadań.

Czy zatem baza wiedzy kulturowej ma szczególne znaczenie w takich strukturach jak CIMIC, PsyOps czy InfoOps?

Marcin Matczak: Świadomość kulturowa i międzykulturowa są czymś oczywistym. Bardzo często w Afganistanie dochodziło do tego, że w bazach, gdzie nie prowadzono wcześniej działań niekinetycznych, dowódcy nie mieli wiedzy o otaczającym ich środowisku i działali niemalże po omacku, skupiając się na wysyłaniu patroli, które nawet nie próbowały się zbliżyć do ludności cywilnej.

Nie widzieli potrzeby, czy nie potrafili tego zrobić?

Marcin Matczak: Uczono ich nawiązywać kontakt, ale raczej… ogniowy. A przecież dopóki w niespokojnym regionie miejscowa ludność wspiera rebeliantów, dopóty nie osiągniemy sukcesu. Musimy zatem nauczyć się patrzeć na rejon operacji oczami mieszkających w nim cywilów. Rebelie i niepokoje rodzą się tam, gdzie jakieś potrzeby ludności nie są zaspokajane. Ten, kto je dostrzeże i zaspokoi, będzie panem sytuacji. Nie chodzi jednak o to, by być Świętym Mikołajem i rozdawać prezenty. Trzeba starać się poprawić byt miejscowych przez rozwój gospodarki czy podniesienie poziomu bezpieczeństwa, a nie łamać normy kulturowe, strzelać gdzie popadnie, niszczyć uprawy i wmawiać mieszkańcom wiosek, że to dla poprawy ich bezpieczeństwa.

Marek Pawlak: Dlatego na zajęciach główny nacisk kładę na wykorzystanie narzędzi służących do rozpoznania kulturowego. Staram się nauczać, jak szybko można takie rozpoznanie przeprowadzić w celu osiągnięcia celów operacji.

Czy znaleźlibyśmy dziś odpowiednią liczbę specjalistów, z których wiedzy moglibyśmy szerzej korzystać w wojsku? A gdyby zaszła tak potrzeba, czy wojsko miałoby ich wszystkich utrzymywać?

Marek Pawlak: Niemcy utworzyli Zentrum Operative Kommunikation, co możemy przetłumaczyć jako Centrum Komunikacji Operacyjnej. Jego zadaniem jest wsparcie sił własnych i wielonarodowych w zakresie informacyjnym, po wcześniejszym rozpoznaniu społecznym rejonu operacji. Jest to jednostka zatrudniająca wielu cywilnych i wojskowych specjalistów z różnych obszarów nauk społecznych. Miałem okazję prowadzić w niej zajęcia dotyczące wykorzystania czynników kulturowych w ujęciu systemowym jako narzędzi planowania operacyjnego.

Czy są przykłady wykorzystywania tych narzędzi w praktyce?

Marek Pawlak: W trakcie przemieszczania się żołnierzy Bundeswehry z Afganistanu przez Turcję doradcy kulturowi z Centrum polecieli wesprzeć ich od strony kulturowej. Turcy nie życzyli sobie na przykład na swoim terytorium w punkcie transferowym Niemców w mundurach.

Więcej na ten temat w październikowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna” w artykule pt. „Strategia z kulturą”

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik CC/DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Jaką drogą po wojskowy indeks?
 
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szef MON-u w Brukseli
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO