moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerowie rezerwy z wizytą na Litwie

W dniach 04-05.09.2015 r. dziesięcioosobowa delegacja członków Okręgów Mazowieckiego i Stołecznego Warszawskiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przebywała z wizytą w Turgielach na Litwie.

Przekazywanie darów w sali historycznej gimnazjum.

Delegacja w składzie: 

1.płk. Józef Borecki
2.mjr. Klemens Dawicki 3.ppłk.ZbigniewGodyń 4.inż.Ryszard Kowalczyk
5.inż. Tadeusz Ponichtera
6.kmdr.por.Jan Puścian 7.Dariusz Sobczak– radny gminy Stare Babice 8.arch. WandaSobkowska
9.mjr. Grzegorz Sokołowski 10.płk. Stanisław Sprawka
zaproszona przez turgielską społeczność uczestniczyła w rozpoczętej przez samorząd gminy Stare Babice w 2009 r. akcji „Pomoc Polakom na Litwie”.

Wsparci materialnie przez Departament Komunikacji Społecznej MON (materiały szkolne oraz promujące Wojsko Polskie), Agencję Rynku Rolnego (wydawnictwa agencji dotyczące wsi), rodzinę państwa Osmólskich z Warszawy (kilkusettomowy zbiór biblioteczny ) oraz inne prywatne osoby. W dniu 05.09.2015 r. po południu zostaliśmy powitani przed gmachem tamtejszego Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego przez dyrekcję szkoły oraz pana Henryka, syna weterana obrony Wilna z 1939 r.Po przedstawieniu uczestników obu stron spotkania i omówieniu harmonogramu dnia zaprezentowaliśmy przeznaczone dla szkoły dary, a następnie z przesłaniem narodowej solidarności w podniosłej, uroczystej atmosferze uhonorowaliśmy szkołę i zasłużone dla pomocowej akcji osoby medalami naszej organizacji oraz dyplomami okolicznościowymi. Oceniając sytuację szkolnictwa polskiego na Litwie za wymagającą dalszego wsparcia, wyraziliśmy wolę dalszego niesienia pomocy ubogiej turgielskiej szkole, trwającej w dużej mierze dzięki wielu darczyńcom z Polski. Po zwiedzeniu muzealnej sali szkolnej, w której miejscowa ludność zgromadziła wiele oryginalnych (oczekujących na zbadanie przez specjalistów) eksponatów, co pewien czas znajdywanych na terenie gminy, przystąpiliśmy do omówienia podjętego wcześniej z turgielskim starostą przez zarząd Okręgu Stołecznego Warszawskiego ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego utworzenia koła naszej organizacji w Turgielach.

Pan Stanisław w otoczeniu rodziny i delegacji ZOR.

Podczas wspólnego obiadu na skromnej stołówce szkolnej gospodarze spotkania poinformowali nas szerzej o sytuacji tamtejszej społeczności. Następnie nasza delegacja udała się do miejscowości Taboryszki, położonej tuż przy granicy z Białorusią, znanej z historycznego drewnianego kościółka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, by udekorować złotym medalem zasługi ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego sędziwego obrońcę Wilna z 1939 r. 102-letniego ppor. rezerwy Wojska Polskiego Stanisława Wiercińskiego, zesłanego wraz z rodziną na 7 lat przymusowej pracy w kopalni w Workucie (Północna Syberia). Atmosfera emanującego optymizmem i rodzinnym szczęściem, prześwietlonego słońcem drewnianego, przestronnego domu weterana, znajdującego się pod opieką swojej 96-letniej małżonki, syna Henryka oraz jego rodziny z wnuczkami zrobiła na nas ogromne wrażenie. Oczekujący nas mieszkańcy budynku otoczonego wybujałymi kwiatami, ku naszemu zdziwieniu wyhodowanymi przez żonę pana Stanisława, przywitali nas bardzo serdecznie. Po uhonorowaniu siedzącego na wózku inwalidzkim pana Stanisława złotym medalem zasługi Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewaliśmy mu gromkie 200 lat, wypiliśmy toast za jego zdrowie, po czym jego syn Henryk opowiedział nam o pełnych dramatycznych zdarzeń losach ich rodziny na zesłaniu i po powrocie do Litewskiej Republiki ZSRR, pomimo których siła rodzinnych więzi pozwoliła im przetrwać, by dziś mogli się cieszyć z wolności i łączności z Polską (w ubiegłym roku pan Stanisław, wojenny kapral, został awansowany przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego). Następnie małżonka weterana wspaniałą polszczyzną, jakiej wielu z naszej delegacji nigdy jeszcze nie słyszało, przeniosła nas wyobraźnią w zamierzchłe czasy, rozległe tereny sowieckiej zsyłki i późniejszego życia w ZSRR. Napięty plan pozostałej części dnia nie pozwalał nam jednak na dłuższy pobyt w tym miłym domu i po trzecim przypomnieniu naszego przewodnika o oczekującej na nas w pobliskim muzeum młodszej siostrze słynnej litewskiej malarki polskiego pochodzenia Anny Krepsztul, pożegnawszy weterana i jego rodzinę i uwieczniwszy na zdjęciach uczestników spotkania oraz otoczonego kwiatami domu, ruszyliśmy w dalszą drogę.

Pani Danuta oczekiwała na nas przed zarządzanym przez siebie muzeum swojej siostry. Wprawdzie o Annie można przeczytać w Internecie i książkach, lecz prezentacja jej dorobku artystycznego wpleciona w opowieść współcierpiącej z nią Danuty, dzięki której schorowana, doświadczana licznymi pobytami w szpitalu artystka mogła namalować 3500 wspaniałych znanych na świecie obrazów oraz wykonać przepiękne hafty, była dla nas niezwykłym przeżyciem. Samo muzeum, które powstało głównie ze sprzedaży licznych obrazów zmarłej w 2007 r. artystki, stanowi dziś nie tylko zbiór jej twórczości, ale jest cząstką zachowanego od zapomnienia, pielęgnowanego przez panią Danutę domu niezwykłej rodziny Krepsztul, z pamiątkami po przedwcześnie zmarłych jej rodzicach i rodzeństwie. Najstarszy z rodzeństwa artystki, profesor Politechniki Warszawskiej, każdą wolną chwilę poświęcał swojej chorej na osteoporozę i gruźlicę kości Annie, konstruując pokazane na zdjęciu urządzenia pozwalające jej malować i haftować.

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się jeszcze tego dnia z przewodnikiem, był symboliczny krzyż przy kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Turgielach, upamiętniający losy miejscowej społeczności z tragicznym epizodem spacyfikowanych w kościele, skazanych na rozstrzelanie przez wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej hitlerowców. U schyłku dnia ceremonialnym złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod przykościelnym krzyżem zakończyliśmy oficjalną wizytę i udaliśmy się do pobliskiego hotelu na nocleg.

Po powrocie do Polski z inicjatywy pana Dariusza Sobczaka, radnego gminy Stare Babice, Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach otrzymało również wsparcie od pana Pawła Melona, prezesa Zarządu Spółki Sainz Development S.A. z gminy Stare Babice, w postaci wyposażenia stołówki szkolnej w sprzęt AGD.
Warszawski Okręg Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w imieniu obdarowanych składa wszystkim ofiarodawcom serdeczne podziękowanie.

Tekst: Jan Puścian

red. PZ

autor zdjęć: Dariusz Sobczak

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
 
Sejm podziękował za służbę na granicy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Operacja „Wschodnia zorza”
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
International Test
Nie wierzę panu, mister Karski!
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szpital u „Troski”
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Z parlamentu do wojska
Feniks – następca Mangusty?
Partyzanci z republiki
RBN przed szczytem NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Operacja borelioza”
Londyn o „Tarczy Wschód”
Za zdrowie utracone na służbie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Posłowie o efektach szczytu NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Armia mistrzów” – sporty walki
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Oczy na Kijów
Formoza. Za kulisami
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Most III, czyli lot z V2
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Spadochroniarze na warcie w UE
Na ratunek… komandos
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO