moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerowie rezerwy z wizytą na Litwie

W dniach 04-05.09.2015 r. dziesięcioosobowa delegacja członków Okręgów Mazowieckiego i Stołecznego Warszawskiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przebywała z wizytą w Turgielach na Litwie.

Przekazywanie darów w sali historycznej gimnazjum.

Delegacja w składzie: 

1.płk. Józef Borecki
2.mjr. Klemens Dawicki 3.ppłk.ZbigniewGodyń 4.inż.Ryszard Kowalczyk
5.inż. Tadeusz Ponichtera
6.kmdr.por.Jan Puścian 7.Dariusz Sobczak– radny gminy Stare Babice 8.arch. WandaSobkowska
9.mjr. Grzegorz Sokołowski 10.płk. Stanisław Sprawka
zaproszona przez turgielską społeczność uczestniczyła w rozpoczętej przez samorząd gminy Stare Babice w 2009 r. akcji „Pomoc Polakom na Litwie”.

Wsparci materialnie przez Departament Komunikacji Społecznej MON (materiały szkolne oraz promujące Wojsko Polskie), Agencję Rynku Rolnego (wydawnictwa agencji dotyczące wsi), rodzinę państwa Osmólskich z Warszawy (kilkusettomowy zbiór biblioteczny ) oraz inne prywatne osoby. W dniu 05.09.2015 r. po południu zostaliśmy powitani przed gmachem tamtejszego Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego przez dyrekcję szkoły oraz pana Henryka, syna weterana obrony Wilna z 1939 r.Po przedstawieniu uczestników obu stron spotkania i omówieniu harmonogramu dnia zaprezentowaliśmy przeznaczone dla szkoły dary, a następnie z przesłaniem narodowej solidarności w podniosłej, uroczystej atmosferze uhonorowaliśmy szkołę i zasłużone dla pomocowej akcji osoby medalami naszej organizacji oraz dyplomami okolicznościowymi. Oceniając sytuację szkolnictwa polskiego na Litwie za wymagającą dalszego wsparcia, wyraziliśmy wolę dalszego niesienia pomocy ubogiej turgielskiej szkole, trwającej w dużej mierze dzięki wielu darczyńcom z Polski. Po zwiedzeniu muzealnej sali szkolnej, w której miejscowa ludność zgromadziła wiele oryginalnych (oczekujących na zbadanie przez specjalistów) eksponatów, co pewien czas znajdywanych na terenie gminy, przystąpiliśmy do omówienia podjętego wcześniej z turgielskim starostą przez zarząd Okręgu Stołecznego Warszawskiego ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego utworzenia koła naszej organizacji w Turgielach.

Pan Stanisław w otoczeniu rodziny i delegacji ZOR.

Podczas wspólnego obiadu na skromnej stołówce szkolnej gospodarze spotkania poinformowali nas szerzej o sytuacji tamtejszej społeczności. Następnie nasza delegacja udała się do miejscowości Taboryszki, położonej tuż przy granicy z Białorusią, znanej z historycznego drewnianego kościółka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, by udekorować złotym medalem zasługi ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego sędziwego obrońcę Wilna z 1939 r. 102-letniego ppor. rezerwy Wojska Polskiego Stanisława Wiercińskiego, zesłanego wraz z rodziną na 7 lat przymusowej pracy w kopalni w Workucie (Północna Syberia). Atmosfera emanującego optymizmem i rodzinnym szczęściem, prześwietlonego słońcem drewnianego, przestronnego domu weterana, znajdującego się pod opieką swojej 96-letniej małżonki, syna Henryka oraz jego rodziny z wnuczkami zrobiła na nas ogromne wrażenie. Oczekujący nas mieszkańcy budynku otoczonego wybujałymi kwiatami, ku naszemu zdziwieniu wyhodowanymi przez żonę pana Stanisława, przywitali nas bardzo serdecznie. Po uhonorowaniu siedzącego na wózku inwalidzkim pana Stanisława złotym medalem zasługi Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewaliśmy mu gromkie 200 lat, wypiliśmy toast za jego zdrowie, po czym jego syn Henryk opowiedział nam o pełnych dramatycznych zdarzeń losach ich rodziny na zesłaniu i po powrocie do Litewskiej Republiki ZSRR, pomimo których siła rodzinnych więzi pozwoliła im przetrwać, by dziś mogli się cieszyć z wolności i łączności z Polską (w ubiegłym roku pan Stanisław, wojenny kapral, został awansowany przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego). Następnie małżonka weterana wspaniałą polszczyzną, jakiej wielu z naszej delegacji nigdy jeszcze nie słyszało, przeniosła nas wyobraźnią w zamierzchłe czasy, rozległe tereny sowieckiej zsyłki i późniejszego życia w ZSRR. Napięty plan pozostałej części dnia nie pozwalał nam jednak na dłuższy pobyt w tym miłym domu i po trzecim przypomnieniu naszego przewodnika o oczekującej na nas w pobliskim muzeum młodszej siostrze słynnej litewskiej malarki polskiego pochodzenia Anny Krepsztul, pożegnawszy weterana i jego rodzinę i uwieczniwszy na zdjęciach uczestników spotkania oraz otoczonego kwiatami domu, ruszyliśmy w dalszą drogę.

Pani Danuta oczekiwała na nas przed zarządzanym przez siebie muzeum swojej siostry. Wprawdzie o Annie można przeczytać w Internecie i książkach, lecz prezentacja jej dorobku artystycznego wpleciona w opowieść współcierpiącej z nią Danuty, dzięki której schorowana, doświadczana licznymi pobytami w szpitalu artystka mogła namalować 3500 wspaniałych znanych na świecie obrazów oraz wykonać przepiękne hafty, była dla nas niezwykłym przeżyciem. Samo muzeum, które powstało głównie ze sprzedaży licznych obrazów zmarłej w 2007 r. artystki, stanowi dziś nie tylko zbiór jej twórczości, ale jest cząstką zachowanego od zapomnienia, pielęgnowanego przez panią Danutę domu niezwykłej rodziny Krepsztul, z pamiątkami po przedwcześnie zmarłych jej rodzicach i rodzeństwie. Najstarszy z rodzeństwa artystki, profesor Politechniki Warszawskiej, każdą wolną chwilę poświęcał swojej chorej na osteoporozę i gruźlicę kości Annie, konstruując pokazane na zdjęciu urządzenia pozwalające jej malować i haftować.

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się jeszcze tego dnia z przewodnikiem, był symboliczny krzyż przy kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Turgielach, upamiętniający losy miejscowej społeczności z tragicznym epizodem spacyfikowanych w kościele, skazanych na rozstrzelanie przez wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej hitlerowców. U schyłku dnia ceremonialnym złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod przykościelnym krzyżem zakończyliśmy oficjalną wizytę i udaliśmy się do pobliskiego hotelu na nocleg.

Po powrocie do Polski z inicjatywy pana Dariusza Sobczaka, radnego gminy Stare Babice, Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach otrzymało również wsparcie od pana Pawła Melona, prezesa Zarządu Spółki Sainz Development S.A. z gminy Stare Babice, w postaci wyposażenia stołówki szkolnej w sprzęt AGD.
Warszawski Okręg Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w imieniu obdarowanych składa wszystkim ofiarodawcom serdeczne podziękowanie.

Tekst: Jan Puścian

red. PZ

autor zdjęć: Dariusz Sobczak

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Kleszcze dla wojska
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Leopardy jadą na poligon
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Palmiry – miejsce kaźni
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojna o porządek świata
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO