moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jednostka Integracji Sił NATO w Bydgoszczy prawie gotowa

– Prace nad tworzeniem NATO Force Integration Unit przebiegają zgodnie z harmonogramem. Odpowiednio przygotowujemy ludzi i infrastrukturę – ocenił wicepremier Tomasz Siemoniak, który dziś odwiedził bydgoski garnizon. Polska NFIU, czyli Jednostka Integracji Sił NATO, ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną do czerwca 2016 roku, przed szczytem Sojuszu w Warszawie.

Podobne jednostki specjalne powstają w sześciu krajach Europy Wschodniej i Środkowej, tzn. w: Bułgarii, Estonii, Rumunii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. To efekt jednej z najważniejszych decyzji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport – planu reformy Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF). Dwuletni program zakłada zastąpienie ich tzw. szpicą, czyli jednostkami zadaniowymi bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) oraz jednostkami do użycia w dalszej kolejności (Initial Follow-On Forces Group – IFFG). Siły VJTF mają być gotowe do działania już parę dni po otrzymaniu rozkazu dotyczącego ich użycia. Dlatego są tworzone NFIU, które mają się zajmować szybkim przerzutem wojsk NATO w zagrożone rejony oraz ich rozmieszczeniem.

Polska jednostka została ulokowana w Bydgoszczy i podobnie jak inne NFIU 1 września zakończyła etap organizacyjno-przygotowawczy. Nie oznacza to jednak, że jest w pełni gotowa do działania. – Ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną latem przyszłego roku – wyjaśniał Tomasz Siemoniak. Jak powiedział, przyjechał do Bydgoszczy, by potwierdzić, iż NFIU jest tworzona zgodnie z harmonogramem. – Zdecydowaliśmy w ubiegłym roku, że taka grupa specjalna powstanie w tym mieście, ponieważ działają już tutaj inne instytucje NATO. Dziś odebraliśmy meldunek na temat przygotowań i stwierdzam, że prace idą dobrze. Oficerowie sprawdzili się między innymi w tegorocznych ćwiczeniach Sojuszu „Noble Jump” – podkreślał minister obrony narodowej.

W bydgoskim NFIU są już wszyscy polscy żołnierze, ale wciąż trwa nabór zagranicznych oficerów. Zgodnie z terminarzem powinien on się zakończyć wiosną 2016 roku. Wtedy również zostanie oddany do użytku budynek, w którym docelowo ma się mieścić jednostka. Jest właśnie remontowany. Między innymi zakładana jest w nim sieć teleinformatyczna spełniająca natowskie normy bezpieczeństwa. Wymieniane są również instalacje elektryczna i centralnego ogrzewania.

Ministrowi obrony towarzyszył dziś w Bydgoszczy szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. – Razem przewodniczymy rządowemu zespołowi, który prowadzi przygotowania do szczytu NATO w Polsce – tłumaczył szef MON. Podkreślał, że 7 października spotka się w Brukseli z ministrami obrony państw należących do NATO, a głównym tematem rozmów będzie właśnie organizacja warszawskiego szczytu oraz wdrażanie postanowień z poprzedniego – w Newport. Czyli między innymi tworzenie sześciu NFIU. – Chcemy pokazać innym państwom, że Polska realizuje postanowienia z Newport we wszystkich aspektach. Chcę jechać do Brukseli w poczuciu, że nasza bydgoska placówka jest tworzona zgodnie z planem – podkreślał Siemoniak.

Przed wizytą w bydgoskim garnizonie ministrowie odwiedzili Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, które zajmują się między innymi naprawami i serwisem samolotów użytkowanych przez naszą armię. – Te zakłady to jeden z liderów, jeśli chodzi o nasz przemysł obronny – ocenił minister Siemoniak.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W grodzie nad Brdą są ulokowane nie tylko polskie instytucje i jednostki wojskowe, takie jak: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, Batalion Dowodzenia, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2. W mieście mają bowiem swoją siedzibę również jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego: 3 Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Rakietowy szach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Tajna misja polskiej agentki
Szef MON-u w Brukseli
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO