moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O klasach wojskowych we Wrocławiu

W klasach mundurowych uczy się 33 tysiące osób, to jakby jedna trzecia polskiej armii. We współpracy szkół i wojska cały czas próbujemy znaleźć taką formułę, by jak najlepiej wykorzystać potencjał tych młodych ludzi – mówił gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek podczas VI Ogólnopolskiego Forum Szkół we Wrocławiu. W debacie bierze udział 160 przedstawicieli wojska i oświaty.

Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele ministerstwa obrony oraz edukacji, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół prowadzących klasy mundurowe. W VI Ogólnopolskim Forum Szkół biorą też udział reprezentanci Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostek wojskowych.

– Od czasów pierwszego forum sprzed sześciu lat wiele udało nam się wspólnie zrobić. Mamy jasno określone zasady współpracy, ale ciągle szukamy nowych rozwiązań – mówił otwierając konferencję płk Jerzy Gutowski, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Coraz więcej klas

Żołnierze uczestnicy w spotkaniu podkreślali, że liczba szkół z klasami mundurowymi rośnie z roku na rok. W 2014 było ich 358, a w 2015 jest już 407. Wynika to z większego zainteresowania sprawami bezpieczeństwa w społeczeństwie, a także z coraz ściślejszej współpracy szkół z wojskiem. – Dzięki decyzji ministra z 2011 roku dowódcy jednostek wojskowych mają większą swobodę w zawieraniu umów ze szkołami. Dziś mamy ich 1071, bardzo wiele dotyczy właśnie funkcjonowania klas mundurowych – podkreślał płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Jednostki wojskowe razem z organizacjami społecznymi przygotowują też coraz więcej szkoleń, np. zajęć z musztry, strzelania, taktyki, łączności czy ratownictwa medycznego także na poligonach. – Dziś w planie współpracy mamy zapisane 1792 takie przedsięwzięcia. W ubiegłym roku było ich 618 – dodawał płk Szewczyk.

Młodzież klas mundurowych to także coraz częściej czytelnicy wojskowych mediów. Pułkownik Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, podkreślał, że w publikacjach WIW – zwłaszcza miesięczniku „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl – uczniowie klas mundurowych znajdą dla siebie ciekawe informacje.

Wychodząc naprzeciw współpracy wojska i szkół, ministerstwo obrony przygotowało „Minimum programowe”. Dokument wprowadza jednolite założenia programowe dla klas mundurowych w całej Polsce i przywileje dla absolwentów szkół, które podpiszą umowę z armią. Dla nich bowiem wojskowa służba przygotowawcza będzie krótsza o miesiąc. – Musimy jednak iść dalej i szukać kolejnych rozwiązań – mówił generał Pacek.

Razem z organizacjami proobronnymi

Doradca szefa MON przedstawił pomysł na bliższą współpracę szkół z Federacją Organizacji Proobronnych (organizacja pozarządowa powołana we wrześniu). – Chcemy mieć realny wpływ na edukację młodzieży, występować w jej imieniu w Sejmie, MON i resorcie edukacji narodowej. Zachęcam do przyłączenia się, jest z nami już 98 szkół. Razem będziemy mieli większą siłę przebicia. A jeszcze wiele jest do zrobienia – mówił generał, który stoi na czele federacji.

Jego zdaniem należy zadbać o stworzenie przepisów, które dawałyby absolwentom klas mundurowych przywileje, np. podczas rekrutacji na wojskowe uczelnie czy też w procesie zdobywania stopni wojskowych. – Chcemy, by młodzież mogła się szkolić także poza programem obowiązkowym, brała udział w specjalistycznych kursach. Chcemy, by dotychczasowy dorobek absolwenta klasy mundurowej był brany pod uwagę na starcie jego wojskowej kariery – mówił generał.

Po raz pierwszy udział w forum wzięła grupa nauczycieli z Ukrainy. – Nie mamy klas mundurowych, a jedynie licea wojskowe. Sądzę, że moglibyśmy czerpać z polskich wzorców. Wasze rozwiązania bardzo nas interesują, zwłaszcza dlatego, że wasze klasy mundurowe nie działają w odosobnieniu, a nad całością pieczę ma minister obrony narodowej – mówi płk rez. Bugil Wiaczesław, wychowawca z liceum wojskowego w Kijowie.

VI Ogólnopolskie Forum Szkół we Wrocławiu zakończy się w czwartek.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Ryszard Godlewski

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO