O godzinie 6.00 w obozowisku Karlili w Żaganiu rozległ się sygnał pobudki, który rozpoczął drugi dzień rywalizacji kilkuset uczniów klas mundurowych z całego kraju.
7 października na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu młodzież wykonywała kolejne zadania w ramach zlotu. Po treningu musztry i porannym apelu, w trakcie którego wychowawcy oraz młodzież zostali zapoznani z planem dnia szkoleniowego, adepci żołnierskiej profesji udali się na wyznaczone punkty w terenie, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Tym razem ci, którzy poprzedniego dnia uczestniczyli w marszobiegu, mieli dzień odpoczynku i przeszli do bloku tematycznego związanego z historią i współczesnością oręża polskiego. Grupy szkoleniowe uczestniczyły w prelekcji na temat tradycji 11 DKPanc, doświadczeń misyjnych żołnierzy oraz poznawali sprzęt wojskowy jednostek Czarnej Dywizji.
Jednym z punktów nauczania podczas rywalizacji sportowej był pokaz działania patrolu saperskiego. Przygotowana ścieżka saperska pełna była ukrytych atrap min i niewybuchów. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież miała za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 Pułku Artylerii, specjalistyczne wyposażenie prezentowali żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczyli udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie, którzy poznali już sprzęt, dziś zmagali się na strzelnicy. Tutaj pod okiem instruktorów Stowarzyszenia Commando i 23 Pułku Artylerii strzelali z broni pneumatycznej, replik ASG i markerów paintballu, a także uczyli się przyjmowania postaw strzeleckich i rzutu granatem.
Młodzież z Ukrainy poznawała w tym dniu zabytki ziemi dolnośląskiej. Uczniowie liceum wojskowego z Kijowa zwiedzili między innymi zamek w Kliczkowie oraz poznali proces produkcji ceramiki w bolesławieckiej manufakturze.
Wieczorem, po prezentacji szkół i pokazach piosenki marszowej, regeneracji sił przed kolejnymi wyzwaniami sprzyjały występy wokalne i dyskoteka dla uczestników zlotu.
Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński
autor zdjęć: Przemysław Fiałkowski
komentarze