Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych nadaje żołnierzom kierowanym na kursy uprawnienia operatorów maszyn roboczych. Jest to możliwe, gdyż posiada upoważnienie do prowadzenia szkoleń przyznane przez Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBiGS). Uprawnienia niezbędne w czasie służby wojskowej przydają się później emerytowanym żołnierzom do znalezienia nowego miejsca pracy w cywilu.
Szkolenie we wrocławskiej jednostce wojskowej prowadzą wykwalifikowani wykładowcy i instruktorzy Cyklu Technicznego. W trakcie kursów żołnierze uczą się budowy maszyn i urządzeń, działania poszczególnych układów, zespołów i podzespołów oraz ich usytuowania w sprzęcie, poznają i uczą się stosować zasady bezpieczeństwa użytkowania i obsługiwania maszyn, a także uczą się prowadzenia dokumentacji eksploatacyjnej. – Pozytywne ukończenie kursu umożliwia słuchaczom przystąpienie do egzaminu na uprawnienia państwowe przed komisją IMBiGS – wyjaśnia mjr Dariusz Ornatowski, kierownik Cyklu Technicznego. – Nasze centrum posiada certyfikat wydany przez Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, potwierdzający spełnienie wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 20 września 2011 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.
Dokument ten uprawnia jednostkę do prowadzenia szkoleń na uprawnienia operatorów: III klasy koparki jednonaczyniowej, koparko-ładowarki, zgarniarki i równiarki oraz elektrowni polowych i sprężarek przewoźnych, III i II klasy ładowarki jednonaczyniowej i spycharki oraz na narzędzia udarowe ręczne, kafary i piły mechaniczne do ścinki drzew.
Żołnierze po zaliczonym szkoleniu otrzymują zaświadczenie ukończenia kursu doskonalącego we wskazanych specjalnościach wydane przez komendanta CSWIiCh oraz świadectwo z „Książką operatora maszyny roboczej” wydane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Świadectwo i „Książka operatora…” są obecnie jedynymi dokumentami formalno-prawnymi wymaganymi od operatorów do pracy na danej maszynie. Co więcej, uprawnienia przyznane przez IMBiGS (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 14 października 2008 roku w sprawie upoważnienia IMBiGS do uznawania kwalifikacji) są uznawane we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
W Cyklu Technicznym prowadzone jest także szkolenie z obsługi spycharek gąsienicowych oraz maszyny inżynieryjno-drogowej MID. W celu uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego uprawniającego do obsługi żurawi zamontowanych na BAT-M i MID przeprowadzane są dodatkowo egzaminy przed inspektorami Wojskowego Dozoru Technicznego.
W 2013 roku Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych uruchomiło również kursy obsługi sprężarek WD-53, elektrowni polowych oraz urządzeń i pojazdów do rozminowania „Bożena”. Szkolenia te kończą się egzaminem przed Wojskową Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną nadającą stosowne kwalifikacje wymagane przez Wojskową Inspekcję Gospodarki Energetycznej.
Tekst: mł. chor. Rafał Liss
autor zdjęć: mł. chor. Rafał Liss
komentarze