moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JW NIL: weryfikacja bez GPS

Potrzebujemy profesjonalistów, którzy potrafią żyć w grupie i są odporni na stres. Umiejętności kandydatów sprawdzamy dwa razy w roku, wiosną i jesienią – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik Jednostki Wojskowej NIL. Największe szanse dostać się do NIL-a mają ci, którzy świetnie znają się na obsłudze bezpilotowych systemów powietrznych, systemach łączności i logistyce.

 

Każdy, kto chciałby służyć w NIL-u musi przejść kwalifikację, a jeśli wymaga tego stanowisko, również weryfikację. – Podczas kwalifikacji kandydat zdaje egzamin z WF według takich norm, jakich wymaga się od żołnierzy zawodowych – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy jednostki. – Natomiast konkurencje sportowe, w jakich bierze udział są losowane w dniu egzaminu. Poza egzaminem kandydata czekają również testy psychologiczne.

Podczas weryfikacji jest znacznie trudniej. Ten tygodniowy sprawdzian przechodzą osoby, które chcą służyć na szczególnych stanowiskach. – Nie możemy mówić, o jakie stanowiska chodzi, ponieważ za każdym razem są one inne. Decyzję o tym, które z nich wymagają od kandydatów przejścia weryfikacji, podejmuje dowódca jednostki – mówi mjr Łukawski.

Test w górach. Nie tylko kondycyjny

Weryfikacja odbywa się w górach pod okiem instruktorów. – Przeprowadzamy ją wiosną lub jesienią, ponieważ pogoda jest wtedy najbardziej wymagająca, dzięki temu możemy ocenić, jak kandydat radzi sobie w trudnych warunkach – mówi mjr Łukawski.

W czasie weryfikacji kandydaci poddawani są najróżniejszym testom. Dwa lata temu podczas selekcji musieli codziennie maszerować kilkadziesiąt kilometrów, pokonywać strome zbocza i zejścia z gór, przejść przez potoki i rzekę. A gdy byli już maksymalnie zmęczeni, czekał na nich test psychologiczny. Nie wszyscy przeszli do kolejnego etapu. – Na trasie obowiązują pewne zasady. Jeżeli instruktorzy zakazują rozmów, używania telefonów, GPS-ów, to kandydaci muszą się do tego dostosować. Ci, którzy tego nie robią, wracają do domu – mówił wówczas mjr Łukawski.

Podczas weryfikacji sprawdzana jest m.in. umiejętność pracy w zespole, indywidualnie predyspozycje, ale też hart ducha, zdolność podejmowania decyzji i logicznego myślenia w stanie skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Do sześciu razy sztuka

Jeśli komuś nie powiedzie się w czasie kwalifikacji, może próbować ponownie, bez ograniczeń. Jednak do weryfikacji można stawać nie więcej niż sześć razy.

Ale tu nawet pozytywne przejście testów sprawnościowych i wyprawy w góry nie gwarantuje sukcesu. – Kandydat musi jeszcze pozytywnie zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną, podczas której trzeba przekonać przyszłego przełożonego o swoich umiejętnościach – mówi mjr Łukawski.

Chociaż w jednostce bardzo duży nacisk kładzie się na umiejętność pracy w zespole, ważne są również indywidualne cechy charakteru. Dlatego określono profil psychologiczny żołnierza NIL-a. Szczegóły jednak są tajemnicą. – Kandydat do naszej jednostki powinien umieć żyć w grupie, być odporny na stres, być profesjonalistą – mówi wymijająco rzecznik i podkreśla, że weryfikacja trwa tak naprawdę przez całą służbę.

Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w kwalifikacji lub weryfikacji do Jednostki Wojskowej NIL powinien wypełnić ankietę, którą znajdzie na stronie internetowej jednostki. Wysłać ja można w każdej chwili, nie ma ustalonych terminów.

Jednostka Wojskowa NIL powstała w 2008 roku. Jej dowódcą jest płk Mirosław Krupa. Głównym zadaniem żołnierzy z Krakowa jest wsparcie pozostałych jednostek specjalnych w dowodzeniu, wywiadzie i rozpoznaniu oraz zabezpieczeniu logistycznym. Operatorzy z NIL-a działają w trzech zespołach: wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego. W składzie JW NIL jest także grupa zabezpieczenia medycznego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. jednostki

dodaj komentarz

komentarze

~Roll
1444740840
Te buty ze zdjęcia (Lowa Desert Elite) super fajne w teren, ale straaaasznie sztywne w miejscu zgięcia palców stopy więc przy kucaniu i klękaniu (jak na zdjęciu) okropnie utrudniają te manewry. Ciężko powiedzieć czy faktycznie nadają się do wyposażenia prawdziwego komandosa, ale same w sobie jako buty są świetne.
0A-2C-81-AA

Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
 
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Emerytura wypłacana w … karmie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Wybierz się na wojskowe studia
Wilk na poligonie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron z LAW-u
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Eto, pies na misje
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na granicy stratosfery
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szef MON-u w Forcie Sill
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Wzmocnione siły na granicy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Kraby dla podhalańczyków
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
JWK to test siły i motywacji
Ciemne strony Facebooka
Ostatnie dni kampanii 1939
Time for Miecznik
Szef MON odwiedził USA
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polityka nie znosi próżni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Advantages of Efficient Organization
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Test mobilności 12 Dywizji
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu
Polsko-tureckie obrady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO