moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięć baz sprzętu US Army w Polsce

Amerykańska broń, w tym czołgi i działa oraz amunicja i części zapasowe, będą składowane w naszym kraju na terenie pięciu baz – w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Rządy Polski i USA podpisały już w tej sprawie porozumienie. Sprzęt ma trafić do Polski w połowie przyszłego roku.

Porozumienie określające, gdzie na terenie naszego kraju zostaną ulokowane bazy amerykańskiego sprzętu i uzbrojenia wojskowego, formalnie jest tylko dokumentem wykonawczym podpisanej w grudniu 2009 roku „Umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” (tzw. SOFA). Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślają jednak ogromną wagę tego dokumentu, wskazując, że w strategicznym interesie Polski jest zwiększenie obecności amerykańskich sił w Europie, a przede wszystkim – w naszym kraju.

– Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie – komentuje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony.

Amerykańskie składy powstaną na terenie bazy lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, a także w koszarach wojskowych w Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Do połowy przyszłego roku ma trafić do nich sprzęt i uzbrojenie, w tym czołgi, transportery opancerzone i działa. Na co dzień mają korzystać z nich amerykańscy żołnierze szkolący się w Europie, a gdyby wybuchła wojna – nowe NATO-owskie Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości, tzw. szpica.

Wicepremier Tomasz Siemoniak, który wczoraj przebywał w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw NATO, wyjaśnił dziennikarzom, że nie do wszystkich wynegocjowanych lokalizacji będzie można od razu przerzucić amerykańską broń. W niektóre trzeba jeszcze sporo zainwestować. Pieniądze na ten cel wyłożą przede wszystkim Stany Zjednoczone. Będzie to część miliarda dolarów, których wydanie na wzmocnienie obecności NATO w naszym regionie Europy zadeklarował prezydent Barack Obama podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce.

Jednak nasz kraj także dołoży się do inwestycji w bazach. – Na pewno z polskiej strony jest wola poniesienia wysiłku finansowego, bo zależy nam na amerykańskiej obecności, a także wola jak najszybszego działania, jeśli chodzi o tworzenie infrastruktury i wydawanie wszelkich pozwoleń – zapowiedział w Brukseli wicepremier Siemoniak.

Utworzenie w Polsce baz amerykańskiego uzbrojenia to część programu „European Activity Set” (EAS), który zakłada znaczące zwiększenie obecności US Army na Starym Kontynencie. W 2013 roku nasi sojusznicy wycofali bowiem z Europy wszystkie jednostki pancerne, pozostawili jedynie brygadę powietrznodesantową (we Włoszech) i pułk zmechanizowany (Niemcy). Latem 2015 roku sekretarz obrony USA Ashton Carter ogłosił, że bazy ciężkiego sprzętu – czołgów, transporterów opancerzonych oraz armatohaubic – powstaną w Niemczech, państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii oraz w Polsce. Pod koniec września, jako pierwsze, uruchomione zostały bazy w Niemczech – w Mannheim i Grafenwoehr. Trafiło do nich 1200 jednostek sprzętu, w tym 250 czołgów Abrams. Wicepremier Siemoniak zapowiedział kilka dni temu, że do Polski amerykańska broń trafi w połowie 2016 roku.

Źródło: PAP, MON

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sebastian Kinasiewicz

dodaj komentarz

komentarze

~niezadowolony
1444473900
Jeżeli nasze bezpieczeństwo zależy od obcych wojsk, dlaczego wypędzaliśmy sowieckie? Dlaczego bezpieczeństwo naszego kraju opiera się na wojsku amerykańskim, a nie polskim?
C3-9C-56-85
~wz34
1444411680
No cóż wolał bym w Ciechanowie nasze wojsko. Tyle lat nam zajęło pozbycie sie obcych wojsk z kraju - kiedy to było 92 czy 93 rok a teraz zapraszamy tych z drugiej strony barykady z tej "dobrej" i jedynej słusznej ehhhhh .
B1-FA-C5-88
~ja
1444392780
>będą składowane w naszym kraju na terenie pięciu baz – w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. < Podajcie jeszcze współrzędne dla ruskich rakiet wystrzeliwanych z okrętów (jak na Syrię)
43-93-31-08
~Katol - Inkwizytor
1444378260
A ile powstanie polskich brygad w Polsce ?
FF-6C-B3-6A

„Ramstein Alloy” nad Litwą
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polityka nie znosi próżni
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ciemne strony Facebooka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szef MON-u w Forcie Sill
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Duch Invictus jest, czas na formę
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W jedynym słusznym kierunku
Ostatnie dni kampanii 1939
Współpraca i wspólna pamięć
Eto, pies na misje
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polsko-tureckie obrady
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Afganistan. Czas wracać do domu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Przeprawa przez Narew
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Dron z LAW-u
Course on Diplomacy
Na granicy stratosfery
Wybierz się na wojskowe studia
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Test mobilności 12 Dywizji
Legia Akademicka po raz piąty
JWK to test siły i motywacji
Kraby dla podhalańczyków
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON odwiedził USA
Time for Miecznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO