moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Byli komandosi na szkoleniu w Lublińcu

Sześćdziesięciu byłych żołnierzy wojsk specjalnych przyjechało do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Ćwiczyli zieloną taktykę, strzelanie na wideo strzelnicy oraz zasady przetrwania w trudnym terenie. – Wciąż można wykorzystać potencjał tych żołnierzy, to tylko kwestia podtrzymania ich umiejętności – zapewnia Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji „Szturman”.I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych Wojska Polskiego im. st. chor. sztab. Grzegorza Wyrwała trwało trzy dni. Zorganizowała je Jednostka Wojskowa Komandosów oraz Fundacja „Szturman”, zrzeszająca byłych specjalsów.

Sześćdziesięciu rezerwistów przyjechało do Lublińca, by przejść szkolenie podtrzymujące ich umiejętności bojowe, a także by poznać nowości w działaniu wojsk specjalnych. – Zgłosiłem się na kurs, ponieważ chciałem odświeżyć swoją wiedzę. Od 20 lat nie było takich szkoleń, a czasy mamy niepewne – mówi były komandos „Siwy”, w latach 90. żołnierz sekcji Delta lublinieckiej kompanii płetwonurków.

Szkolenie podzielono na kilka części. – Plan zajęć został ustalony według program JWK i obejmował kilkanaście punktów. Kursanci dowiedzieli się, jakie zmiany zaszły w wojskach specjalnych od czasu ich służby. Poznali też, na przykład, działanie nowoczesnej broni – opowiada Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji „Szturman”. Po tym, jak żołnierze poznali nowe standardy funkcjonowania jednostek specjalnych, rozpoczęli część praktyczną szkolenia – ćwiczyli strzelanie i taktykę. Korzystali z wideostrzelnicy, na której odbył się trening strzelecki z użyciem standardowego uzbrojenia operatora pododdziału bojowego. Kursanci strzelali z pistoletu Glock 17, karabinka HK416 oraz strzelby gładkolufowej.

– Trening na wideostrzelnicy to bardzo dobry pomysł. Mieliśmy okazję porównać współczesne wyposażenie operatorów z popularnym w latach mojej służby AK-47. Osiągi karabinka HK416 robią wrażenie, a strzelaliśmy jedynie z ćwiczebnej amunicji – twierdzi Jan Moroz, który służył w Dziwnowie w latach 80. Uczestnicy szkolenia obejrzeli również pokaz działania operatorów grup bojowych JWK w akcji.


Ważnym elementem kursu były zajęcia w terenie, zwłaszcza część poświęcona zielonej taktyce. Instruktorzy z Fundacji „Szturman” przypomnieli rezerwistom zasady tradycyjnej nawigacji, zapoznali ich również z działaniem systemów GPS. Potem żołnierze przećwiczyli zasady przetrwania w trudnych warunkach. – Przypomniano nam taktykę, w tym podstawy organizacji patrolu bojowego. By osiągnąć poziom wyszkolenia, jaki prezentują komandosi z Lublińca, potrzeba lat, ale my również mamy przygotowanie, które umożliwia prowadzenie takich działań – mówi „Siwy”. Podczas ćwiczeń w terenie uczestnicy kursu nauczyli się nowych zasad budowy schronienia oraz sposobu zdobywania żywności, gdy znajdują się daleko od bazy.

– Wciąż można wykorzystać potencjał żołnierzy rezerwy wojsk specjalnych. To wyłącznie kwestia podtrzymania ich umiejętności – zapewnia Adam Burzywoda. Jego zdaniem, rezerwiści mogliby na przykład szkolić uczniów klas mundurowych. W sytuacji konfliktu zbrojnego ich głównym zadaniem będzie wspieranie oddziałów bojowych w organizowaniu oraz funkcjonowaniu ruchu oporu. – W razie „W” jestem gotowy działać w terenie zurbanizowanym, zwłaszcza w miejscu mojego zamieszkania. Byłaby to pomoc lokalna, ale tacy ludzie są potrzebni – przekonuje „Siwy”.

I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych Wojska Polskiego im. st. chor. sztab. Grzegorza Wyrwała było bezpłatne, odbyło się dzięki wparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Fundacja „Szturman” zrzesza byłych żołnierzy i funkcjonariuszy sił specjalnych. Jej celem jest wspieranie finansowe potrzebujących komandosów oraz pomoc w znalezieniu przez nich pracy. Organizacja uzyskuje środki dzięki szkoleniom oraz działalności związanej z ochroną obiektów i osób.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Irek Dorożański / JWK

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1447326060
Cześc i chwała Bohaterom Grom!
A8-DB-A1-DA
~macier mw boss
1447188000
fajnie ,pieknie...................!!!? SIC!!! ,ze chcemy sie szkolic i odnawiac ..kondycje ale ....ktos nam zabral emerytom i rencistom MONu z korzystania z obiektow sportowych tego resortu .lepiej niech z nas zrobią ..kiepskich TV i piwko i nie daj Boze godzina,, W ,,
6A-B0-4A-50
~K_36
1447158360
Cześć i Chwała Bohaterom. Ci Panowie w wielu sytuacjach przewyższają swoich obecnych kolegów. Znudzenie spowodowane przesiadywaniem w domu z "największym szcześciem jakie ich w życiu spotkało" sprawia, że w chwili próby ziemniakiem zatrzymaliby czołg.Pozdrawiam.
85-C6-AE-78

Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO