moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Plan rządu: nowoczesna armia i silna zbrojeniówka

Priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówiła dziś w swoim exposé premier Beata Szydło. Wśród najważniejszych zadań rządu szefowa Rady Ministrów wymieniła unowocześnianie polskiej armii, rozwój krajowego przemysłu obronnego oraz podjęcie starań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Premier Beata Szydło przedstawiła dzisiaj w Sejmie najważniejsze cele swojego gabinetu. Wśród priorytetów wymieniła bezpieczeństwo Polski – zarówno wewnętrzne, jak i na arenie międzynarodowej. – Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, mamy trzy cele: po pierwsze, bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, kiedy konflikt toczy się za naszymi granicami. Po drugie, bezpieczeństwo gospodarcze, szczególnie w sferze energetycznej i informatycznej. Po trzecie, uzyskanie właściwej pozycji na arenie międzynarodowej – wymieniała prezes Rady Ministrów.

W kwestii militarnej rządowi będzie zależało przede wszystkim na rozbudowie i unowocześnieniu polskich sił zbrojnych. – Inwestycje militarne mają także służyć rozwojowi polskiej gospodarki – przekonywała premier.

– To słuszny kierunek, by przy zamówieniach dla wojska brać pod uwagę przede wszystkim polskie zakłady obronne – ocenia Paweł Szramka (Kukiz15), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Podobnie uważa Wojciech Skurkiewicz (PiS), wiceprzewodniczący tej komisji. – W najbliższych latach wydamy ponad 130 miliardów złotych na przezbrojenie i unowocześnienie armii, dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej z tych pieniędzy zasiliło polski przemysł – mówi poseł PiS. Przyznaje, że nie każdy sprzęt wojskowy można kupić w naszym kraju, jednak składając zamówienie u zagranicznego dostawcy, trzeba zadbać o transfer technologii do Polski.

Jednym z priorytetów dotyczących bezpieczeństwa będzie dla nowego rządu uzyskanie od sojuszników gwarancji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Premier zastrzegła jednak, że nie stanie się to natychmiast. – Proces ten może być powolny, ale musi być konsekwentny – mówiła. Jako głównego sojusznika Polski szefowa rządu wymieniła USA. – To główny gwarant światowego pokoju – podkreśliła Beata Szydło.

Poseł Skurkiewicz przekonuje, że „to ważne słowa, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie”. – Będziemy wówczas zabiegać o to, by w Polsce powstały stałe bazy wojsk NATO-wskich czy amerykańskich – przypomina wiceszef komisji obrony.

Poseł opozycji, Paweł Szramka, zauważa, że choć kierunki dotyczące bezpieczeństwa są słuszne, premier nie podała w exposé konkretnych rozwiązań. – Zabrakło mi szczegółów dotyczących na przykład tego, jak będzie wyglądała budowa obrony terytorialnej, czy opinii premier na temat 12-letniej służby szeregowych – wymienia poseł Kukiz15, do niedawna żołnierz, a dziś członek sejmowej Komisji Obrony.

O tym, że w exposé premier Szydło było za mało o sprawach dotyczących wojska, mówi także poseł Paweł Suski (PO), członek sejmowej Komisji Obrony. – Pani premier zaczęła od tego, że bezpieczeństwo Polaków jest dla niej najważniejsze. To było ciekawe, ale, niestety, nie usłyszeliśmy żadnych konkretów, a samo bezpieczeństwo zostało sprowadzone do kwestii ekonomicznych – ocenia poseł Suski. Według niego szefowa rządu powinna wspomnieć także o tym, jak zamierza zwalczać takie zagrożenia jak terroryzm.

– W tych niepewnych czasach musimy być razem. Rząd PiS jest gotowy do pracy i porozumienia. Proszę państwa o merytoryczną współpracę – nie dla naszych ambicji i karier, ale dla Polaków. Polacy chcą dzisiaj współpracy i dialogu! – zakończyła exposé premier Szydło.

Wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premier Szydło. Za głosowało 236 posłów, przeciw było 202, a wstrzymało się 18.

Joanna Tańska

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1447866600
Popieram działania PiSu nie tylko w kwestii unowocześnienia armii. Tak trzymać!
F9-4A-38-D8

Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
 
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Sojusz z branżowym liderem
Solo w FA-50
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Szef MON-u o planach obrony kraju
Biały wywiad nie zawiódł
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kiedy na kwalifikację?
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Witkacy – piąty wieszcz?
„Pług” idzie na śmierć
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy na nagrody
Pierwszy polski Homar
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Narodziny polskich sił morskich
Rozkaz do „Burzy”
Futsal na zakończenie rywalizacji
PKW Orlik gotowy na misję
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą na ukraiński front
Śmiertelny wypadek żołnierza
Nowe AWACS-y dla NATO
Armia Polska w drodze do Europy
„Sokół” wylądował
Fiński debiut w Sojuszu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojsko wraca do Babimostu
Ekspresowa pomoc
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Zanim wyruszą do Bagdadu
Podchorążowie świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polsko-koreańskie rozmowy
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Najdłuższa noc
Laureaci cyberkonkursu MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO