moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy zaparkowały w Żaganiu

Mają wzmocnione opancerzenie, elektryczny napęd wieży i kamery termowizyjne. Kilkanaście czołgów Leopard w wersji 2A5 trafiło do Żagania. To ostatnie ze 119 pojazdów, które polska armia kupiła w 2013 roku od Bundeswehry. Umowę na dostawę czołgów za 180 mln euro podpisali wówczas ministrowie Polski i Niemiec.– Z rampy kolejowej 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozładowano ostatni transport czołgów – mówi kpt. Rafał Nowak, rzecznik Brygady. – Do Żagania przyjechało kilkanaście czołgów w najnowszej wersji 2A5. Ostatni Leopard z rampy kolejowej zjechał w sobotę po południu – dodaje.

Czołgi do Żagania trafiły na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2013 roku przez ministrów obrony Polski i Niemiec. Szefowie resortów uzgodnili wówczas, że Polska zakupi 119 czołgów: 105 w wersji 2A5 oraz 14 w starszej wersji 2A4. Kontrakt wart jest 180 mln euro. Zgodnie z umową do Polski dotrze jeszcze około 150 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i dowodzenia, samochody ciężarowe o średniej i małej ładowności oraz laserowe symulatory strzelań Agdus. – Dostaliśmy już część sprzętu, m. in. ciężarówki. Głównej dostawy spodziewamy się w przyszłym roku – uzupełnia rzecznik Brygady.

Leopardy zastąpiły używane w Żaganiu PT-91 Twardy. – Decyzja o przezbrojeniu Brygady w czołgi Leopard 2A5 stworzyła żołnierzom szansę rozwoju, zdobycia przez nich nowych kwalifikacji i doświadczeń. Przyspieszyła też inwestycje – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz. W ramach Programu „Leopard” w Żaganiu w 2016 roku będą modernizowane budynki koszarowe i garaże.

Niemieckie czołgi przyjeżdżały do Żagania partiami od 16 maja 2014 roku. Ostatni transport, który do Polski dotarł kilka dni temu. przywitał m.in. gen. dyw. Jarosław Mika. – Terminowość i bezpieczeństwo realizowanych dostaw to wynik dobrej współpracy naszych żołnierzy z operatorem przewozów kolejowych, spółką PKP Cargo, która realizuje przewozy ciężkiego sprzętu – mówi dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej.


Leopard 2A5 to nowocześniejsza wersja czołgu 2A4 (będących w wyposażeniu m.in. 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie), które są używane w polskiej armii od 2002 roku. „Piątki” mają elektryczny system napędu wieży oraz inny system sterowania bronią. Mają wzmocnione opancerzenie i są wyposażone w kamerę cofania. Charakterystyczna jest też ich wieża, która ma kształt klina. W środku wieży znajduje się mata przeciwodpryskowa, a panele boczne czołgu skonstruowano ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Leopardy 2A5 mają kamery termowizyjne, dzięki którym dowódca – niezależnie od działonowego – może obserwować pole walki. Za pomocą termowizyjnego peryskopu zamontowanego na pancerzu obraz jest przekazywany do wnętrza wieży. Takie rozwiązanie pozwala działać podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Zaletą „piątki” jest także lepszy system nawigacji GPS.

– To są nowoczesne czołgi, ale nie nowe. W związku z tym Leopardy, zanim zostaną wprowadzone do służby, muszą przejść jeszcze przeglądy normatywne. Czekamy także na wydanie numerów rejestracyjnych – mówi kpt. Nowak. Przywiezione przed kilkoma dniami do Polski do służby trafią za kilka miesięcy.

Do obsługi czołgów kupionych od Bundeswehry muszą przygotować się także żołnierze. Wojskowi uczą się obsługi Leopardów w Ośrodku Szkolenia w Świętoszowie.

W 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej służy ponad 600 żołnierzy. Docelowo ma ich być około 2,5 tysiąca. Brygada składa się z kilku jednostek: 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów, batalionu zmechanizowanego, batalionu logistycznego, batalionu dowodzenia, Drezdeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, dywizjonu przeciwlotniczego, kompanii rozpoznawczej i kompanii saperów.

Pancerniacy z Żagania służyli w misjach w Iraku i Afganistanie. Pod Hindukuszem zajmowali się także szkoleniem armii afgańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pamiętamy o Niezłomnych
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza morski „Dragon”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lotnictwo i kobiety
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Nowy szef CWCR
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesna łączność dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO