moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Artyleria uczy się od US Marine Corps

Co ma wspólnego artylerzysta z amerykańskimi marines? Można się było dowiedzieć dziś pod Toruniem. Prezentowano uzbrojenie, rolę i taktykę artylerii, która podlega Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Choć bowiem powstał on z myślą o desantach, dziś jest osobnym rodzajem sił zbrojnych USA, który dysponuje pododdziałami morskimi, powietrznymi i lądowymi.


O marines mówiono podczas dwudniowej konferencji (8–9 grudnia) zorganizowanej w Karbówku pod Toruniem przez Inspektorat Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w ramach obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Przypada ono na początku grudnia, w dniu świętej Barbary. Od pięciu lat Szefostwo Artylerii Wojsk Lądowych zaprasza w tym czasie na specjalistyczną konferencję o przyszłości wojsk „boga wojny”.

Rok temu mówiono, jak przy użyciu najnowszych trenażerów i symulatorów kształcić artylerzystów skutecznie i tanio. Swoje doświadczenia przedstawili wówczas polskim oficerom przedstawiciele uczelni artyleryjskich z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Francji.

W tym roku konferencję poświęcono połączonemu wsparciu ogniowemu. Szefostwo Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) zdecydowało, że najlepszym nauczycielem polskiej kadry będzie właśnie Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. – Ten rodzaj wojsk dysponuje nie tylko siłami przeznaczonymi do działań desantowych, ale całym spectrum narzędzi do wsparcia ogniowego, w tym bardzo rozbudowaną artylerią lufową i rakietową – wyjaśnia płk Sławomir Owczarek, pełniący obowiązki szefa zarządu WRiA.

Ekipa amerykańska stawiła się w licznym, kilkunastoosobowym składzie. Przygotowała dla wojskowych z 12 państw NATO referaty omawiające artyleryjskie uzbrojenie marines, czyli działa, moździerze i wyrzutnie rakietowe, oraz zasady ich używania. Trzon tego uzbrojenia stanowią wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS. – Nasze pododdziały artyleryjskie są tak skonfigurowane, że nawet pojedyncza wyrzutnia może działać samodzielnie, gdyż posiada do tego niezbędny sprzęt łączności i dowodzenia – zaznaczył major Daniel O`Reilly.


Przedstawiciele US Marine Corps często podkreślali znaczenie artylerii i wsparcia, jakie zapewnia wojskom Korpusu. O jego niezbędności ma świadczyć struktura „oczu i uszu” jednostek, czyli jej zwiadu. Kapitan Richard Chapman z 2 Batalionu Rozpoznawczego wyjaśniał, że w sześcioosobowym zespole zwiadu jest czasem pięciu żołnierzy przygotowanych do pełnienia roli koordynatorów wsparcia ogniowego lub obserwatorów ogniowych. – Pewnie ideałem byłoby mieć sześciu na sześciu, ale nie przesadzajmy, niech strzelcy wyborowi zajmują się tylko swoim fachem – żartował.

Podczas dyskusji zamykającej prezentacje żołnierzy Korpusu nasi artylerzyści dopytywali amerykańskich kolegów po fachu m.in. o ich doświadczenia w użytkowaniu precyzyjnej amunicji Excalibur. Także o to, na jakim szczeblu podejmowane są decyzje o jej użyciu w ramach wsparcia ogniowego. – W zależności od rodzaju misji  jest to poziom dowódcy batalionu lub – przy większych operacjach – dowódcy brygady – wyjaśniał podpułkownik Gregory Hoffman.

Choć konferencja trwała dwa dni – 8 i 9 grudnia – to jej uczestnicy rozjadą się do domów dopiero 11 grudnia, po centralnych uroczystościach z okazji święta artylerii. Odbędą się one jutro na pobliskim poligonie oraz w piątek w Toruniu, gdzie po specjalnym apelu odsłonięty zostanie pomnik Artylerzysty.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Zenon
1449707760
Once a Marines, always Marine. W USA Marine to osobny korpus zbrojny you do not call Marine soldier. You should know that.
F8-F8-A0-41

Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
 
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Na straży wschodniej flanki NATO
Rekordziści z WAT
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gunner, nie runner
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Kolejne FlyEye dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO