moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kupuje drony klasy mikro

Nie mogą ważyć więcej niż 1,6 kilograma, muszą mieć co najmniej 1,5-kilometrowy zasięg i utrzymać się w powietrzu przez pół godziny. Armia kupuje sześć zestawów dronów klasy mikro o kryptonimie Ważka. Bezzałogowce trafią do Grup Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych. Kontrakt wart jest kilkaset tysięcy euro.


Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych zakłada, że w najbliższych latach wojsko otrzyma pięć nowych typów bezzałogowych statków powietrznych. To konstrukcje stricte rozpoznawcze, czyli: Orliki – drony klasy taktycznej krótkiego zasięgu, Wizjery – drony klasy mini oraz Ważki – klasy mikro. Poza tym MON chce kupić także uzbrojone bezzałogowe statki powietrzne.

Obecnie armia ma tylko niewielkie konstrukcje rozpoznawcze – Orbitery, Scan Eagle oraz Fly Eye. Korzystają z nich głównie specjalsi oraz artylerzyści.

– Są nam bardzo potrzebne. Wykorzystujemy je zarówno do rozpoznania jak i do korygowania ognia – mówi płk Sławomir Owczarek, szef zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg dotyczący najmniejszych z dronów, czyli rozpoznawczych wiropłatów klasy mikro o kryptonimie Ważka. Mają one trafić do Zespołów lub Grup Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych jednostek Sił Zbrojnych.

Firmy zainteresowane kontraktem mogą do 29 stycznia 2016 roku składać wnioski do Inspektoratu. Jego przedstawiciele zapowiedzieli, że do kolejnej fazy, czyli składania ofert wstępnych, może zostać dopuszczonych nawet dziesięć podmiotów. Muszą jednak spełniać postawione przez resort warunki formalne. Wojsko wymaga, aby firma starająca się o kontrakt miała w swoim portfolio co najmniej jedną zrealizowaną już dostawę zestawu „bezzałogowego systemu powietrznego o wartości minimum 100 tysięcy złotych”.

Inspektorat Uzbrojenia nie zdradza dokładnych parametrów technicznych „Ważek”, mają je otrzymać jedynie firmy dopuszczone do przetargu. Biorąc pod uwagę jednak wymagania ujawnione podczas przeprowadzonego w tej sprawie dialogu technicznego, wiadomo, że wojsko szuka konstrukcji ważących nie więcej niż 1,6 kg i nie większych niż 70 centymetrów (po rozłożeniu napędu). Mikro drony muszą przy tym dysponować zasięgiem co najmniej 1,5 kilometra i być w stanie spędzić w powietrzu minimum pół godziny.

Warto podkreślić, że warunki przetargu przewidują, iż zwycięzca – kontraktor, zostanie wyłoniony na podstawie testów wszystkich dronów, które pomyślnie przejdą etap ofert wstępnych.

Przetarg na Ważki to jedno z ostatnich rozpoczętych postępowań w sprawie zakupu bezzałogowców. Trwają już przetargi w sprawie Orlików i Wizjerów, prowadzone są negocjacje dotyczące Zefirów. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa Gryfów. Wcześniej zakładano, że będą one dostarczone w ramach międzyrządowego kontraktu, ale jesienią MON zdecydował, że wojsko kupi je od polskich firm. Nie podjęto jednak jeszcze wiążących decyzji, w jakim trybie nastąpi wybór wykonawcy.

Zefiry, czyli drony klasy operacyjnej, tzw. MALE (medium altitude long endurance – średnia wysokość, daleki zasięg) mają być wyposażone w rakiety kierowane i niekierowane. Natomiast Gryfy, czyli UAV klasy taktycznej (średniego zasięgu) zostaną uzbrojone jedynie w pociski niekierowane.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WB Electonics

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1450874820
Na współczesnym polu walki nafaszerowanym elektroniką, przetrwa tylko dron wielkości ptaszka/dłoni i takie muszą być zakupione jako zwiadowcze.
20-3C-5D-DD
~Kratol
1450854180
A co z dronami logistycznymi takimi jak ma Amazone ?
FF-6C-B3-6A

BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Podoficer pies
Eurofightery znowu w Polsce
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ferie w mundurze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Palmiry – miejsce kaźni
Lotnictwo i kobiety
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO