moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Targi w Kielcach – wyjątkowe w mijającym roku

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach przyciągnął największą w historii liczbę firm obronnych. Przyjechało ich prawie sześćset z 30 krajów. Padł też rekord liczby zwiedzających. To wszystko stawia kielecki salon na podium największych targów zbrojeniowych w Europie, zaraz po Paryżu i Londynie. Już trwają przygotowania do MSPO 2016.Spółka „Centrum Targowe Kielce” powstała w 1992 roku, jako wspólna inwestycja lokalnego samorządu, Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu oraz firmy Exbud Kielce. Witold Zaraska, właściciel Exbudu podkreśla, że targi od samego początku miały być czymś więcej niż tylko pomysłem na zarabianie pieniędzy. – Powstawały z określoną filozofią, konsekwencją inwestorów i organizatorów dążących do tego, aby targi liczyły się na rynku od samego początku. To była koncepcja pokazania za granicą Polski i Kielc – mówi.

Pierwszymi targami, które zorganizowało Centrum, był Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 1993. Jak wspomina ówczesny wicedyrektor Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, Andrzej Mochoń, impreza choć organizowana w szaleńczym tempie, okazała się sukcesem.

– W pierwszym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego udział wzięło 85 firm z pięciu krajów, w tym tak znane jak Denel z RPA czy Bofors ze Szwecji. Targi otworzył Jerzy Milewski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Było też kilku ministrów. Wieści o targach obronnych w Kielcach poszły w świat – opowiada.

Salon rozrastał się z roku na rok, stopniowo poszerzając swoją ofertę. Od 2004 roku towarzyszą mu wystawy narodowe. Zwiedzający mieli okazję do tej pory poznać ofertę zbrojeniową przemysłu z Niemiec, Francji, Izraela, USA, Szwecji, Grupy V4, Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji.

Kielce 2015

Dziś kieleckie targi to po paryskim Eurosatory i londyńskim DSEi trzecia co do wielkości branżowa impreza wystawiennicza w Europie. W tym roku przyciągnęła rekordową liczbę zwiedzających – ponad dwadzieścia tysięcy (pięć tysięcy więcej niż rok wcześniej). Rekordowa była również liczba firm obronnych, które postanowiły zaprezentować swoje najnowsze produkty. Było ich prawie sześćset z 30 krajów, a swoje wyroby pokazywały na ponad 27 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Na targach pojawiła się również niespotykana do tej pory liczba zagranicznych delegacji – prawie siedemdziesiąt.


Jeśli chodzi o pokazywany sprzęt i uzbrojenie wojskowe, to imprezę zdecydowanie zdominowali producenci statków powietrznych, a konkretniej śmigłowców bojowych. Stało się tak dlatego, ponieważ polska armia zamierza w ramach programu „Kruk” kupić maszyny, które zastąpią wyeksploatowane Mi-24. Można było więc podziwiać czołowe konstrukcje w tej dziedzinie – tureckiego T129, francuskiego Tigera oraz amerykańskiego AH-64 Apache.

Poza tym co lata, sporo uwagi przyciągnął też sprzęt lądowy, przede wszystkim nowa wersja armatohaubicy Krab, już na koreańskim podwoziu. Zwiedzających bardzo interesował także prototyp haubicy Kryl, która na targ przyjechała wprost z poligonu, gdzie przeszła pierwsze strzelanie. Uwagę gości przyciągała też „rodzina” transporterów Rosomak, w tym wersja wsparcia bojowego uzbrojona w 120-milimetrową armatę.

Andrzej Mochoń, dziś prezes Targów Kielce, podkreśla, że bardzo dużo działo się również poza wystawowymi „boksami”. – Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła swoją strategię i podpisała porozumienie z Boeingiem o współpracy w dziedzinie lotnictwa, kosmonautyki i obronności. Podobny dokument, dotyczący modernizacji systemów wykorzystywanych przez polskie siły powietrzne, w tym samolotów MiG-29, parafowały Zakłady Lotnicze Nr 2 i SAAB – mówi Mochoń i dodaje, że to nie wszystko. – MESKO w Kielcach sprzymierzyło się bowiem z tureckim koncernem ROKETSAN i TAI oraz amerykańskim ORBITAL ATK. Z ROKETSAN będą współdziałać także Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr1 w Łodzi. Z kolei Lubawa podpisała umowę z ukraińskim koncernem Ukroboronprom – wylicza prezes.


Tradycyjnie Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego kończy wręczenie nagród – Defenderów. Otrzymało je dziesięć produktów prezentowanych na targach. W Kielcach jest przyznawana również nagroda prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych dla produktu obronnego najlepiej podnoszącego poziom bezpieczeństwa żołnierzy. Po raz drugi wręczono również nagrody szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Czego możemy się spodziewać na Międzynarodowym salonie Przemysłu Obronnego 2016? Na pewno zostaną pokazane efekty obecnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, w tym może pierwsze projekty bojowego wozu piechoty o kryptonimie Borsuk. Pracuje nad nim konsorcjum rodzimych firm na czele z HSW. Poza tym z pewnością pojawią się producenci sprzętu i uzbrojenia walczący o zamówienia w największych programach modernizacyjnych – śmigłowców bojowych, uderzeniowych dronów oraz obrony przeciwlotniczej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podoficer pies
Sztandar dla Dowództwa WOT
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rusza morski „Dragon”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Priorytety dla armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesna łączność dla armii
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnictwo i kobiety
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ferie w mundurze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO